آکاایران: چگونه کودکان لوس می شوند؟

آکاایران:  

امروزه خیلی از والدین فکر می کنند پدر و مادر خوب بودن یعنی به آب و آتش زدن خود برای آن که آب در دل فرزندشان تکان نخورد و تا لب تر کرد، خواسته های او را برآورده کنند.

همه ما دوست داریم خواسته های فرزندمان را تا حد توان برآورده کنیم. اما اگر به شما بگوییم باید هر از گاهی به خواسته فرزندتان نه بگویی چه خواهید گفت؟ حقیقت این است که توجه زیاد به خواسته های کودک اولین دلیل لوس شدن بچه ها است. اما این لوسی به همین جا ختم نمی شود و روی کیفیت زندگی فرزندتان در سال های بعد، حتی بزرگسالی او نیز اثر خواهد گذاشت . به این صورت که فرزند شما در آینده تبدیل به یک جوان متوقع ، همسر ناراضی و والد زورگو خواهد شد و انتظار دارد که همه دنیا در خدمت او باشند و این بسیار بد است .

توجه کردن بیش از اندازه  به خواسته های کودکان می تواند موجب قطع رابطه آنها با دنیای واقعیت ها شده و همین مسئله موجب زیاده خواهی کودک در دوران جوانی خواهد شد. بعد از مدتی، فرزند شما طاقت نه شنیدن را نخواهد داشت و انتظار دارد همیشه به همه خواسته هایش برسد، حتی اگر منطقی نباشند. آن وقت در رابطه با دوستان، همکلاس ها و معلم هایش دچار مشکل می شود، زودرنج و عصبی شده یا تبدیل به یک کودک لجباز و زورگو و خشن خواهد شد.

و همچنین از طرف دیگر ، با این کار فرزند شما یاد می گیرد که فاقد تلاش، به خواسته هایش برسد و در نتیجه در بزرگسالی دوست دارد همه در خدمت او، نیازها و خواسته هایش باشند و انرژی و توان شخصی شان را برای او خرج کنند.پس بهتر است در تربیت کودک خود دقت بیشتری کرده و سعی کنید همیشه و همه جا همه خواسته های او را برآورده نکنید و گاهی نیز در جواب خواسته های او از واژه نه استفاده نمایید .

منبع : نیک صالحی

.

منبع : banookade.ir