آکاایران: والدین بخاطر تجریباتی که دارند باید کودکشان را به مصرف خوردنی های مفید تشویق کنند.در این میان برخی والدین هستند که دوست دارند این کار را انجام دهند ولی راه و روش آن را نمیدانند و سبب میشوند کودک از آن خوردنی دلزده شود.چگونه میتوان کودک را به خوردن تشویق کرد؟چه راههایی برای تشویق کودک به خوردن وجود دارد؟

کم نیستند والدینی که وقتی کودکانشان از مصرف بعضی مواد غذایی بخصوص سبزیجات امتناع می ورزند از آنها می خواهند که حتما آن را بخورند اما با این کار خود کودکان بدتر دچار دلزدگی می شوند.

پدر و مادرها مجددا سعی در توضیح فواید سبزیجات دارند اما آنها دیگر گوش نمی کنند. راه حل این نیست بلکه باید روشی فرهنگی برای آن یافت کرد و بچه ها را با بازی ها و شیوه های گوناگون آموزشی به مصرف خوراکی های سالم، ترغیب نمود.

کتاب ها و دستورات غذایی فراوانی برای بزرگسالان وجود دارند، اما کمتر مواردی دیده می شود که غذاهایی بخصوص با سبزیجات برای بچه ها طبخ و تزیین شود و باب میل آنها باشد.

در این سری از نوشته ها سعی بر این داریم به مواد غذایی اشاره کنیم که بچه ها زیاد تمایلی به مصرف آن ندارند اما به شیوه های خاصی می توانید آنها را به خوردن تشویق کنید.

زمان اختصاص دهید

امروزه اکثر پدر و مادر ها بسیار درگیرند و ذهن مشغولی دارند. اما وقتی شما هم یکی از والدین شدید پس باید برای کودکان خود وقت بگذارید.

در این بین اگر زمان های خاصی برای آشپزی با کودکان خود بگذارید بسیار هیجان انگیز و مفید خواهد بود.

در قرن بیست ویکم انتخاب سریع والدین در رفتن به فست فود ها است در حالی که همان زمان را می توانند صرف یک آشپزی سریع سالم در منزل همراه با بچه های خود نمایند.

فراموش نکنید. عادات خوب غذایی جزو چیزهایی است که بچه ها باید یاد بگیرند پس به آنها  آموزش دهید.

یک نفس عمیق بکشید و با بچه ها به خرید خوراکی ها بروید

با کودک به خرید رفتن آسان نیست، بخصوص با کوچک ترها وهمراه بردن کالسکه آنها که خسته نشوند.

اما واقعیت این است که درگیر کردن بچه ها در برخی از امور خانه تنها جنبه تفریح و سرگرمی ندارد، بلکه به آنها اعتماد به نفس و قدرت هم می دهد یا حتی اگر نمی توانند به خرید بیایند تهیه لیست مواد غذایی لازم برای منزل و نوشتن آن را به عهده آنها بگذارید و در این کار آنها را مشارکت دهید در واقع قدرت انتخاب و تصمیم گیری به آنها بدهید.

بعنوان مثال امشب برای شام با لازانیا هویج بخوریم یا نخود فرنگی؟ کدامیک؟

یا اگر به خرید می روید، کمی حس کنجکاوی آنها را تحریک کنید… “واااای این چه میوه ای است؟ میوه ای نوین … دوست داری امروز این را امتحان کنیم؟”

یا پس از خرید بچه ها را در باز کردن بسته بندی ها، جای دادن مواد خریداری شده در قفسه ها یا یخچال و حتی طرز طبخ آنها مشارکت دهید.

باغچه کوچکی داشته باشید

داشتن باغچه ای کوچک بطوری که کاشت گیاهان و سبزیجات آن از ابتدا با خود شما باشد تاثیر شگرفی در بچه ها دارد. البته نه تنها بچه ها بلکه انرژی مثبت آن به خود شما هم منتقل می شود.

بچه ها لذت کاشت گیاهان و نگهداری و مراقبت از آنها را یاد می گیرند و همین مساله خوردن آنها را برایشان موضوع جالبی می نماید. می توانید کتابچه راهنمای کوچکی بگیرید و با کمک آن این کار را انجام دهید.

اگر هم امکان داشتن چنین باغچه ای را ندارید گلدان های کوچکی تهیه کنید و در آنها چند نوع گیاه خوراکی را پرورش دهید.

بچه ها را با فنون خاصی به مصرف خوراکی ها تشویق نمایید

بچه ها معمولا اگر از ظاهر چیزی خوششان نیاید آن را نمی خورند، حال هر مزه ای داشته باشد. ضمنا اینکه چه ماده غذایی برایشان مفید و کدامیک مضر است در احساس آنها به خوردن آن اثری ندارد.

بنابراین بیهوده تلاش نکنید که به آنها مرتب یادآوری کنید کدام ماده غذایی برای رشد و بلند تر کردن قد آنها مفیداست و کدام مضر. آنها انتخابی بر اساس این گفته ها نخواهند داشت.

اغلب بچه ها بخاطر ظاهر ماده غذایی آن را می خورند و متاسفانه اکثر آنها تمایلی به مصرف سبزیجات و ساقه ها از خود نشان نمی دهند.

آنچه که ما سعی داریم در این سری نوشته ها به شما بیاموزیم این است که چگونه و با چه روش هایی می توانید آنها را تشویق به خوردن سبزیجات کنید.

از بروکلی گرفته تا سیب زمینی و هویج و…. در این سری مقالات استفاده ازروش هایی ازجمله برش های شکل داری از سبزیجات و شیرینی های خانگی تا اشکال مختلف ساندویچ ها با طعم های مختلف را به شما نشان خواهیم داد.

کودک را با مواد غذایی تنبیه یا تشویق نکنید

تجربه نشان داده است که معمولا اگر خوراکی را بعنوان تشویق و جایزه به کودکان  بدهید از خوردن آن کمتر احساس خوشایندی خواهند داشت و از سویی دیگر مثلا اگر ماده غذایی شیرینی را به کودکان بعنوان پاداش انجام کاری بدهید این حس در آنها بوجود می آید که مزه شیرینی “خوب” و بقیه طعم ها “بد” هستند.

بنابراین به مرور زمان بچه ها از خوردن طعم های دیگری از مواد غذایی بجز شیرینی سر باز می زنند و یا با بی میل آن را می خورند.

خود دار باشید و آرامش خود را حفظ کنید

تحقیقات نشان داده است که یک کودک برای امتحان کردن طعم یک ماده غذایی باید قبلا آن را حدودا بیست بار دیده باشد.

پس اگر از خوردن یک ماده غذایی سر باز می زند خیلی سخت نگیرید. می توانید در پاسخ به این کار او از او بخواهید اگر اشکالی ندارد مادر یا پدر آن را بخورند و با کمال میل آن خوراکی را مقابل کودک با اشتها بخورید.

به حجم و اندازه غذای آنها توجه داشته باشید

بخاطر داشته باشید بچه ها معده کوچکی دارند و آنها را مجبور به خوردن حجم زیادی از مواد غذایی نکنید. این سوال مهمی است که باید قبل از غذا دادن به آنها پاسخ دهید. آیا در آن زمان گرسنه هستند؟

نکته دیگر اینکه گوشت و سبزیجات را در بشقاب غذایشان به تکه های کوچک تقسیم کنید. بهتر جواب خواهد داد.

از کودک نخواهید بیشتر از اندازه بخورد

هرگز بچه ها را وادار نکنید وقتی گرسنه نیستند بیشتر از آنچه که میل دارند بخورند، زیرا در آینده هم باعث زیاده خوری در آنها خواهد شد.

از احساسی که مواد غذایی به ما می دهند برایشان بگویید

اگر بچه های شما کمی بزرگ تر هستند می توانید حسی از هیجان و احساس در کنار غذا ها بیافرینید. از آنها سوال کنید برای شام چه چیز هایی دوست دارند.

مراقب باشید انتخاب آنها ممکن است چیپس و بستنی و یا هله هوله باشد. از کوره در نروید و با آنها نجنگید.

آگاه باشید که خوراکی هایی که آنها انتخاب می کنند احساسی چون بیش فعالی یا برعکس سنگین شدن و تنبلی به آنها می دهد.

آن موقع است که می توانید نتیجه انتخاب شان را به آنها گوشزد نمایید و بگویید در صورت انتخاب خوراکی های سالم می توانند احساس خوشایندتری دارا باشند.

منبع : زندگی آنلاین

.

منبع : charekar.com