آکاایران: آشنایی کودک با اعضای بدن خود و مقایسه آنها با اعضای بدن و اندام دیگران موضوعی است که غالبا جدی گرفته نمی شود اما اگر در خصوص آموزش آن غفلت شود بی شک پیامدهای ناخوشایندی به دنبال خواهد داشت. این مطلب سعی در تبیین اهمیت این مساله برای والدین دارد.

Getty Images

کودک با شناخت محیط اطراف بسیار کنجکاو می شود و اولین چیزهایی که توجه کودک را به خود جلب می کند حس لامسه و تک تک اعضای بدن او است.

طبیعی است که با رشد کودک سطح هوشیاری او نیز بالاتر می رود و برای شناختن اعضای بدن خود دچار سردرگمی می شود. در این مقطع از زمان، والدین نقش بسزایی بازی می کنند.

کودکان برای ارضای حس کنجکاوی خود نیاز به راهنمایی افراد مجرب، به خصوص والدین ، دارند. کودکان در هر مقطع از زندگی به مرور بیشتر متوجه تفاوت بدن خود با افراد بزرگسال می شوند و نیاز دارند که بدن خود را بیشتر بشناسند. با بنیتا همراه باشید.

 

کودکان از چه سنی قادر به تشخیص جنسیت خود هستند؟

بایدها و نبایدهای آشنایی کودک با اعضای بدن خود و دیگران -آکاآشنایی کودک با اعضای بدن خود و دیگران

Credit: Parents

کودکان از سن ۲ سالگی به بعد می توانند جنسیت شان را تشخیص دهند و به دختر و یا پسر بودن شان پی می برند. اغلب کودکان از سن سه سالگی به خوبی متوجه دختر و یا پسر بودن خود می شوند. به گفته برخی از والدین، کودکان از سنین دو و سه سالگی بسیار کنجکاو می شود و به شناخت جنسیت علاقه نشان می دهند. در بیشتر خانواده هایی که کودک دوم در آن خانه وجود دارد، به هنگام عوض کردن پوشک کودک، کودک اول به تفاوت دستگاه تناسلی خود با خواهر و یا برادر خود پی می برد و حتی ممکن است در همان لحظه به آن اشاره کند و این تنها به خاطر کنجکاوی معصومانه او است.

 

کنجکاوی کودکان در این خصوص تا چه حد طبیعی است و مشکل ساز نیست؟

کنجکاوی کودکان درباره اعضای بدن

Credit: Parents

هنگامی که کودک به طور اتفاقی اندام تناسلی خواهر و یا برادر خود را در هنگام عوض کردن پوشک می بیند مسته طبیعی است و والدین نباید نگران این موضوع باشند زیرا مشکلی ایجاد نمی کند.

 

آیا در سنین مختلف کنجکاوی آن ها نسبت به شناخت بدنشان متفاوت است؟

اعضای بدن

Credit: Parents

طبیعی است که هر چه سن کودک بالا برود کودک برای شناخت اعضا بدن خود کنجکاوتر می شود به خصوص پسران ممکن است بخواهند با دستگاه تناسلی شان مدام بازی کنند. در چنین مواقعی بهتر است والدین توجه کودک را به چیز دیگری جلب کنند. کودکان در سنین پنج تا شش سالگی علاقه زیادی برای انجام دادن بازی هایی دارند که در آن دستگاه تناسلی شان نقش بسزایی دارد. ممکن است کودکان در حین بازی بخواهند اندام تناسلی شان را به یکدیگر نشان بدهند اما والدین نباید چنین اجازه ای را به آنان بدهند. والدین باید درباره زشت بودن این عمل به کودکان تذکر بدهند و باید به خوبی و با زبان خوش و فاقد این که حساسیت زیادی نشان دهند، از آنان بخواهند که دیگر چنین عملی را انجام ندهند.

 

والدین چه گونه می توانند به شناخت کودک از بدنش کمک کنند؟

بایدها و نبایدهای آشنایی کودک با اعضای بدن خود و دیگران -آکاآشنایی کودک با اعضای بدن خود و دیگران

Credit: Parents

همان طور که گفتیم والدین نقش بسزایی در شناخت اندام به کودک دارند. بهترین زمان برای آشنا کردن کودک با اعضای بدن زمان حمام رفتن است. مادر با دختر و پدر با پسر در حمام می توانند به کودک خود بگویند که اعضای بدن شان چه تفاوت هایی با یکدیگر و دیگران دارد. کودک با دیدن اندام والدین می تواند بهتر این موضوع را درک کند. والدین نباید منتظر سوال های کودک شان شوند و باید در این موضوع پیش قدم شوند. در هنگام حمام کردن به کودک خود بگویید که هر چه سن بالاتر برود اعضای بدن نیز دچار تغییراتی می شود. کودک با دانستن این موضوع هر چه سن او بالاتر برود آمادگی بهتری برای روبه رو شدن با تغییرات اعضای بدن خود دارد. مساله حمام باید به شکل ناگهانی باشد. به عنوان مثال، هر گاه برای کودک سوال مهمی در رابطه با اندام تناسلی پیش آمد به او نگویید که یک روز در حمام به تو خواهم گفت زیرا ممکن است کودک این موضوع را با دیگران در میان بگذارد.

 

صحبت کردن درباره اندام های بدن تا چه حدی به درک کودک از این مساله کمک می کند؟

کنجکاوی کودکان درباره اعضای بدن

Credit: Parents

کودکان برای شناخت اندام های خود بسیار کنجکاو هستند و برای این که بتوانند اندام های شان را بهتر درک کنند ممکن است جلوی آیینه لخت شوند و به اندام خود نگاه کنند. والدین باید در اتاق فرزندان شان یک آیینه قرار بدهند تا بتوانند در تنهایی و فاقد مزاحمت دیگران به اعضای بدن خود نگاه کنند.

برای این که نوزادان بهتر بتوانند اعضای بدن شان را حس کنند، والدین باید کف دست ها و پاهای کودک را به آرامی ماساژ بدهند. ممکن است در ابتدا والدین رغبتی برای انجام دادن این کار نداشته باشند و از ماساژ دادن نوزاد سر باز بزنند زیرا می ترسند با ماساژ دادن نوزاد اتفاق ناگواری برای نوزاد رخ بدهد اما پس از مدتی والدین اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند و راه های ماساژ دادن نوزاد را یاد می گیرند. برای این که بتوانید ماساژ را به بهترین نحو انجام بدهید بهتر است از روغن زیتون استفاده کنید. به مقدار لازم به شکلی که تنها کمی اعضا نوزاد چرب شود به بدن نوزاد روغن را به شکل ماساژ بمالید. هرگز نگران عواقب ماساژ نباشید زیرا اگر به خوبی این کار را انجام بدهید کودک به خواب عمیق و راحتی می رود و دیگر کج خلقی نمی کند.

والدین می توانند با بازی های مختلف پنج حس را به کودکان شان آموزش دهند. به عنوان مثال، برای این که بتوانید حس بینایی را به کودک بیاموزید و به او بفهمانید که چشم ها در بدن چه وظیفه ای بر عهده دارند، از کودک بخواهید که با چشمان خود اشکال هندسی را رسم کند. با این کار باعث تقویت حس بینایی کودک می شوید. برای شناساندن حس شنوایی به کودک از او بخواهید که چشمان خود را ببندد و با به صدا درآوردن صداها از او بخواهید به شما بگوید که چه صداهایی را شنیده است و بعد از آن حتما به او بگویید که گوش او مسئول شنیدن انواع صداها است. برای شناساندن حس لامسه به کودک از او بخواهید تا چشمان خود را ببندد و پس از آن اشیای مختلفی را در اختیار او قرار دهید و از او بخواهید به شما بگوید که چه چیزی در دست دارد و یا این که می توانید اشیای نسبتا گرم و سرد را نیز با پوست او تماس دهید تا متوجه سردی و گرمی آنها شود.

اعضای بدن

Credit: Parents

همان طور که پیشتر گفتیم، با نصب کردن آینه در اتاق کودک می توانید کمک شایانی به او بکنید زیرا کودک هنگامی که خود را در آینه نگاه می کند به هنگام دیدن دستی که با بالا رفتن دست او بالا می رود و با باز و بسته کردن دهان خود و دیگر کارها می تواند بهتر این قبیل کارها را انجام دهد. برای مثال، هنگامی که کودک عادت به انجام کاری غیرمعقول دارد و هنگامی که این کار را در آینه ببیند متوجه اشتباه خود می شود و دیگر نیاز به تذکر دیگران ندارد و پس از مدتی دیگر دچار اشتباه های خود نمی شود. اگر می خواهید که کودکی با اعتماد به نفس بالا داشته باشید حتما در اتاق او آینه نصب کنید. چهره یکی از مهمترین اعضا بدن است و کودک با دیدن چهره خود در آینه با خندیدن و شکلک های مختلف می تواند متوجه شود که اگر می خواهد دیگران با او خوش برخورد باشند باید همیشه مهربان و شاد باشد. 

نکته در خور تکرار این که کودکان بعد از سن ۲ سالگی به جنسیت شان پی می برند و تفاوت دختر و پسر را کشف می کنند. به گفته متخصصان، کودکان پس از سن سه سالگی نباید با جنس مخالف خود به حمام بروند زیرا ممکن است با دیدن بدن عریان شما از شما سوال هایی بپرسند که شما نتوانید به آنها پاسخ بدهید. برای همین بهتر است که والدین با کودکان همجنس خود به حمام بروند تا بتوانند به سوال های گوناگون کودک شان پاسخ های درست و به جا بدهند.

از نویسنده این مطلب می توانید مطلب مرتبط دلایلی که نمی گذارند مادر کاملی باشم! و نیز مطلب نابغه های کوچک قلم به دست! را از دیگر نویسنده سایت بنیتا بخوانید.

.

منبع : mybenita.com