آکاایران: همچنین در تمامی مواقع صحبت کردن در مورد اینکه کودک دچار چنین مشکلی است، آسان نبوده و در صورت وجود مشکل، والدین و مربیان نمی دانند چه رفتار مناسبی باید داشته باشند.
تمام کودکان و افراد جوان احساس اضطراب، افسردگی، آشفتگی، عصبانیت را تجربه کرده اند. زندگی در کنار خانواده، برقرار کردن رابطه با همسالان و ایجاد ارتباط های روانی برای یادگیری از جمله موضوعات عاطفی و روانی هستند. همچنین تجربیاتی از قبیل ناامیدی و آشفته بودن همچون داشتن احساس رضایت و موفقیت حائز اهمیت است.
بازی، یکی از روش هایی است که کودکان آن را کندوکاو می کنند و تلاش می کنند که از طریق آن، زندگی عاطفی و روانی شان را درک کرده و با آن ارتباط برقرار کنند.
صحبت کردن نیز یک روش دیگر است و کودکان معمولا از طریق رفتارشان، احساسات خود را نشان می دهند. همچنین برای تشخیص مشکل عاطفی در کودک در صورتی که او رفتار عجیبی از خود نشان دهد یا به طور غیرمعمول احساس نگرانی، گوشه گیری و پرخاشگری داشته باشد، این رفتار می تواند برای والدین گیج کننده یا هشدار دهنده باشد.
 
 
در خردسالان، کودکان و افراد کم سن تلاش برای صحبت کردن در مورد موضوعات عاطفی و روانی به گونه ای که قابل درک باشد کمک کننده است. حتی در مورد نوزادان، والدین اغلب متوجه می شوند نوزاد احساس خود را به گونه ای با بیان آواها ابراز می کند.
البته کودک ممکن است از دلیل ناراحتی و نگران بودن خود ناآگاه باشد یا تمایلی به صحبت کردن در مورد آن نداشته باشد. برای والدین این عذاب آور است که مشاهده کنند مشکلی وجود دارد اما راهکارها و توجهات معمول کارساز نیست. در چنین شرایطی صحبت کردن والدین با یکدیگر با معلمان و دیگر کارشناسان و در میان گذاشتن مشاهدات و افکارشان با همدیگر می تواند در تصویرسازی بهتر از وضعیت کودک مفید باشد.
در صورتی که والدین و معلمان متوجه وجود یک مشکل شوند اغلب مشاهده می کنند رفتارهای موقت کودک از قبیل خوابیدن، مشکلات مرتبط با تمرکز در مدرسه یا ارتباط با دوستان با اتفاقات رخ داده در خانه یا مدرسه یا تغییر شرایط در خانواده مرتبط است. علاوه بر این، در تشخیص اینکه کودک دچار مشکل شده این نکته حائز اهمیت است که جنبه های مختلف شرایط احساسی و روانیِ او در نظر گرفته شود.
به گزارش روزنامه گاردین، همچنین در برخی از کودکان مشکلات روانی و عاطفی مداوم است که در این شرایط صحبت کردن با او در خانه یا مدرسه بی فایده است و برای چنین کودکانی مراجعه به متخصصان و کارشناسان توصیه می شود.
 
ایسنا
.

منبع : tabnakbato.ir