آکاایران: دکتر حمیدرضا رادان، با اشاره به اینکه اوج ابتلا به عفونت هاى گوش میانى(OM)، در دوسال اول زندگى است، می گوید:« جالب است بدانید بیشتر از ٨٠ درصد بچه ها حداقل یک بار تا سه سالگى به عفونت گوش میانى مبتلا می شوند. عفونت هاى گوش میانى(OM) شایع ترین علت کم شدن شنوایى کودکان است به طوری که ممکن است شنوایی کودک حتى تا سطح50 دِسی بِل (db) کاهش پیدا کند.
 
پس از 2 سالگى احتمال ابتلا به این بیماری کم می شود اما دوباره در سنین قبل از مدرسه احتمال بروز آن افزایش پیدا می کند. به ویژه درکودکانى که دچار ضعف یا اختلال در سیستم ایمنى هستند و یا لوله ی استاش گوش شان ازنظر ساختمانى مشکل دارد.»

عفونت گوش میانی درپسر بچه ها شایع تر است. بر همین اساس دکتر رادان درباره عوامل بروز عفونت گوش می گوید:« این بیماری در کودکانی که در خانواده هاى پر جمعیت بزرگ می شوند و سطح بهداشت پایینی دارند و بچه هایى که تغذیه خوبى ندارند بیشتر دیده می شود. یکی دیگر از عوامل زمینه ای مهم در بروز عفونت گوش کودکان، دود سیگار است و هر چه بچه ها بیشتر در معرض دود سیگار باشند، به همان اندازه احتمال ابتلا به عفونت های گوش در آنها افزایش می یابد.
 
فصل زمستان هم یکی دیگر از زمینه های ابتلا به عفونت گوش است چون عفونت هاى ویروسى در این فصل بیشتر اتفاق می افتند ممکن است ابتلا به عفونت گوش هم بیشتر شود. در بچه هایى که مبتلا به سندروم هایی مانند شکاف کام یا سندروم دان هستند، عفونت گوش بیشتر مشاهده می شود.»
علائم ابتلا به عفونت گوش در کودکان زیر 1 سال، با بی قراری و تغییرات در خواب و خوراک شان قابل تشخیص است و آنها مدام به طرف گوش خود دست می برند. اما کودکان بزرگ تر از درد گوش شان شکایت می کنند و آن را به پدر و مادر هایشان می گویند.
 

آکاایران: مراقب عفونت گوش بچه ها باشیدبا استفاده از روش های بسیار ساده ای می توان از عفونت گوش در کودکان جلوگیری کرد. به همین دلیل دکتر رادان درباره پیشگیری و درمان آن توضیح می دهد:« تماس نداشتن با افرادی که بیماری های تنفسی دارند، دورى از دود سیگار، تغذیه با شیر مادر و تزریق واکسن مناسب بر علیه میکروب هاى شایعی که باعث عفونت گوش شده اند در پیشگیری از بروز این بیماری بسیار موثر هستند. درمان هاى خانگى مانند گرم کردن یا سرد کردن ناحیه ی گوش توصیه نمی شود و همین که والدین به موقع کودک شان را برای معاینه پیش پزشک ببرند و او را درمان کنند، از کم شنوایى او جلوگیرى می کنند.»
 
نی نی سایت
.

منبع : tabnakbato.ir