آکاایران:  آیا می دانید وقتی قرار است یک کودک با دوستانش به صورت گروهی و دسته جمعی بازی کند، والدین نیز مسئولیت و وظایفی دارند و در این خصوص باید با کودک، همسر و والدین کودکان دیگر به توافق برسند؟

چگونگی تنها گذاشتن کودک در یک محیط بازی، واکنش مناسب در برابر رفتارهای ناپسند و پرخاشگری های کودک یا همبازی هایش و ارائه بهترین رفتار در زمان تصاحب اسباب بازی ها توسط کودک و به اشتراک نگذاشتن آن با دوستانش از جمله مواردی است که اگر پدر و مادر در این موضوعات با هم به توافق برسند، زمانی که در بازی کودک مساله یا شرایط خاصی پیش آید می توانند با حداکثر تفاهم و همکاری به بهترین شکل کودک را متقاعد به انجام اعمال و رفتار صحیح در حین بازی کنند.
«سیدجواد موسوی»، کارشناس دینی و مشاور کودک در این خصوص می گوید: وقتی کودک در بین بازی عصبانی می شود، با دیگران دعوا می کند، گریه و زاری راه می اندازد، پرخاشگری می کند یا اسباب بازی هایش را به اشتراک نمی گذارد، برای والدین خیلی سخت است که با توافق با یکدیگر بهترین رفتار را با کودک دارا باشند. بیشتر پدر و مادرها در این شرایط یکدیگر را مقصر می دانند و اصلا به این موضوع فکر نمی کنند که به جای پیدا کردن مقصر راهی برای خروج از بحران بیابند. چرا که اتحاد و توافق پدر و مادر و بزرگ ترها مانع ایجاد تنش های بیشتر می شود.

آکاایران: آموزش بازی های گروهی به کودکان


چگونه کودک در خانه تنها بماند؟
در طول روز اتفاقاتی مثل این که پدر یا مادر برای چند لحظه اتاق را ترک کنند تا به تلفن پاسخ دهند یا به حمام یا خارج از خانه بروند، بسیار پیش می آید. موسوی در این باره می گوید: پدر و مادر در این مواقع باید به کودک بگویند چه می کنند و چرا او را تنها می گذارند. در واقع این حق کودک است که بداند والدینش چرا او را حتی برای چند لحظه تنها گذاشته و رفته اند و او نیاز دارد متوجه اتفاقاتی که می افتد باشد. به کودک بگویید کجا می روید، کی می روید و چه زمانی برمی گردید. اگر کودک ناراحت و بی قرار می شود شما باید به او اطمینان دهید که هرگز او را تنها رها نمی کنید. به کودک اطمینان بدهید کسی که مراقبش است دوستش دارد و شبیه پدر و مادرش است.
این روش به کودک کمک می کند تا یکی از اطلاعاتی را که برای شناخت محیط اطرافش نیاز دارد، کسب کند. حتی نوزادان هم نیاز دارند تا با آنها حرف بزنید. آنها خیلی زودتر از آنچه که ما متوجه شویم حرف هایمان را می فهمند. این که به کودک بگویید او را تنها می گذارید، احساس احترام و قدرت را در او تقویت می کنید. حرف زدن با کودک، احساس گرمی، نزدیکی و امنیت را برای بیان عمیق ترین احساسات فاقد ترس به کودک می دهد. اگر کودک گریه کرد نباید نگران باشید، او احساساتش را با گریه نشان می دهد. او یاد می گیرد تا احساس علاقه و دوستی را بیان کند و بعد از مدتی کودک یاد می گیرد ترس از تنهایی و جدایی را کنار بگذارد.
حالا فرض کنید که می خواهید کودک را در جمع دوستانش تنها بگذارید. باید به او بگویید که کجا می روید و کی برمی گردید. باید به او اطمینان دهید که او در محیطی مطمئن و آرام قرار دارد و حتی اگر شما نباشید می تواند نیازها و درخواست هایش را از دیگران بخواهد و آنها از او مراقبت می کنند. با همسرتان در این مورد به توافق برسید. اگر کودک از تنهایی و دوری شما گریه کرد هر دو باید آماده پاسخگویی به کودک باشید و یکی از شما نباید به دیگری انتقاد کند که چرا خانه نبودی؟ چرا کودک را تنها گذاشتی؟ یا چرا به بچه توضیح می دهی که قرار است چه کنیم.
آموزش بازی های گروهی به کودکان - آکاآموزش بازی های گروهی به کودکان - آکا

با رفتارهای پرخاشگرانه کودک چه کنیم؟
مواردی مثل هل دادن یا کتک زدن بچه های دیگر، بوسیدن یا بغل کردن از روی زور و اجبار از جمله رفتارهای پرخاشگرانه است. به گفته موسوی، کودکان نمی خواهند واقعا به دیگران آسیبی بزنند. جر زدن در بازی، هل دادن یا کتک زدن، خواسته و هدف کودکان نیست. در واقع زمانی که کودک بترسد یا عصبی و پریشان شود ممکن است با رفتارهای پرخاشگرانه واکنش نشان دهد. پیش از این که کودک بخواهد یا بتواند به کسی آسیبی بزند دخالت کنید تا کودک آرام شود. کنترل کودک به شما کمک می کند تا جلوی رفتارهای پرخاشگرانه او را به راحتی بگیرید. به جای این که او را شرمنده کنید یا مقصر بدانید، می توانید او را به آغوش بگیرید و آرامش کنید.
چه رفتاری با همبازی پرخاشگر کودکمان داشته باشیم؟
سیدجواد موسوی در این خصوص پاسخ می دهد: فرض کنید همه بچه های فامیل دور هم جمع شده و بازی می کنند. بعد از یک یا دو بار بازی دسته جمعی براحتی می توانید تشخیص دهید که کدام بچه بیشتر رفتار پرخاشگرانه دارد و بازی را به هم می زند و دیگران را اذیت می کند. ابتدا باید یادتان باشد که یکی از والدین را مسئول مراقبت از کودکان بگذارید زیرا بچه ها هرگز نباید تنها رها شوند. در قدم بعد باید کودکی که رفتار پرخاشگرانه دارد، را کنترل کنید. او را آرام نگه دارید و اجازه ندهید در بازی بچه ها تنش و درگیری ایجاد کند.
وقتی کودک ناآرام و پرخاشگر را آرام کردید سعی کنید با او ارتباط برقرار کنید. به چشم های کودک نگاه کنید و او را به آغوش بگیرید. می توانید از این نوع جملات استفاده کنید «من نمی ذارم کسی اذیتت کنه»، «خیلی دوستت دارم عزیزم» این جمله ها را به آرامی بگویید. اگر کودک پدر و مادر خودش را خواست او را پیش پدر و مادرش ببرید. اگر والدینش آنجا نیستند شما سعی کنید شنونده حرف ها و احساساتش باشید. مانع گریه کودک نشوید. این کار کمی از فشار عصبی و بیقراری کودک کم می کند. این مراقبت های فوری و هوشمندانه به مرور به بچه ها کمک می کند تا روش درست بازی را یاد بگیرند و فاقد ایجاد درگیری و باصمیمیت و دوستی با هم بازی کنند.
حجت الاسلام موسوی خاطرنشان می کند والدین کودکان در بازی های گروهی نباید هرگز جانب یک نفر را بگیرند و کودکی را که خشونت می کند، تحقیر کنند یا اگر دعوا و پرخاش بین خواهر و برادر است پدر و مادر حق ندارند دیگری را بشدت بکوبند یا یارکشی کنند. مثلا نباید پدر جانب دختر و مادر جانب پسر را بگیرد بلکه هر دو باید متحد باشند، حتی اگر در آن لحظه خاص مخالف عملکرد یکدیگر باشند.
با کودک انزواطلب چه کنیم؟
به گفته موسوی رفتارهایی مثل کناره گیری از گروه و دوستان، تنها بازی کردن و ترس از برقراری ارتباط با دیگران به نوعی انزواطلبی کودک را نشان می دهد. پدر و مادر باید تلاش کنند تا کودک را وادار به برقراری ارتباط کنند. پیشنهادهایی خلاقانه برای پیدا کردن دوست و بازی کردن، به کودک بدهند و سپس اجازه دهند خودش انتخاب کند که به چه روشی با دوستانش رابطه برقرار کند.
موسوی با اشاره به این که کودکان از این که در جمع های دوستانه پذیرفته نشوند می ترسند، می گوید: ممکن است کودکتان به جمعی وارد شود و با شوق به سوی کودکان دیگر برود اما بعد از مدتی شروع به گریه کردن کند. اجازه بدهید کودک به این ترس غلبه کند. کمک کنید تا با شجاعت و اعتماد به نفس وارد ارتباط های جدیدی شود. ارتباط و صمیمیت خودتان را با کودک حفظ کنید. به او اطمینان دهید که شما در کنارش هستید و از او مراقبت می کنید. سپس او را به جمع دوستان ببرید و از او بخواهید راهکارهایی را که به او یاد داده اید، عملی کند.
آموزش بازی های گروهی به کودکان - آکاآموزش بازی های گروهی به کودکان - آکا

وقتی کودک اسباب بازی ها را تصاحب می کند
بسیار عادی است که کودکی اسباب بازی های دیگران را تصاحب کرده یا نوبت بازی را رعایت نکند. موسوی می گوید: بزرگ ترها می توانند فاقد دخالت مستقیم مشکل را براحتی حل کنند. از کودک بپرسید چرا دوست دارد با آن اسباب بازی خاصی که به زور تصاحب کرده، بازی کند. به کودک بگویید «از این اسباب بازی خوشت آمده؟ باید از دوستت اجازه بگیریم تا با آن بازی کنی». با مهربانی و با طرح این جملات از دوستش بخواهید تا عروسکش را قرض دهد.
«اجازه بده دوستت از این اسباب بازی استفاده کند، اون عروسکت رو نمی بره فقط می خواد باهاش بازی کنه»، «اگه هر دو با هم بازی کنین بیشتر بهتون خوش می گذره». در کنار کودک بنشینید و به او بگویید «من کنارت منتظر می مانم تا عروسک را به تو دهد». یادتان باشد هیچ وقت چیزی را که برای خود کودک است با زور از او نگیرید؛ زیرا او از این شیوه برای گرفتن اسباب بازی از دوستانش استفاده می کند. این مشاور کودک ادامه می دهد گاهی قاپیدن اسباب بازی ها فاقد دلیل است و کودک اصلا نمی داند چرا این کار را می کند.
وی همچنین تصریح می کند: اگر کودک را عادت داده باشید تا خواسته هایش را با التماس محقق کند او برای رسیدن به نیازها و درخواست هایش از شیوه گریه و زاری استفاده می کند. به همین ترتیب او در بازی های جمعی نمی تواند خواسته هایش را بیان کند و آن قدر صبر می کند تا اشک هایش برای یک عروسک یا ماشین سرازیر شوند. اگر کودک فرصت و اجازه بیان خواسته ها و نیازهایش را داشته باشد با دوستانش نیز همین طور رفتار می کند. او نه تلاش می کند دیگران را مجبور به التماس کردن کند و نه خودش از بیان خواسته هایش می هراسد.
جام جم سرا
.

منبع : tabnakbato.ir