آکاایران: خرید رفتن با کودک
اگر قرار است با کودک خود به خرید یا فروشگاه بروید، لازم است در اولین همراهی های او با شما برای خریدکردن، نکاتی را به او بیاموزید.
به همین منظور لازم است تا همان زمانی که هنوز در خانه هستید و حرکت نکرده اید برایش توضیح بدهید که قرار است به کتاب فروشی یا سوپر مارکت یا لباس فروشی برویم و فلان چیز را که لازم داریم تهیه کنیم.
مثلاً بگویید: به کتاب فروشی می رویم و برای بابا کتاب مورد نیازش را می خریم، یا مامان به کفش ورزشی نیاز دارد با هم می رویم و برایش کفش ورزشی می خریم.
کودک را درگیر خرید کنید
بهتر است در فروشگاه کودک را درگیر خرید کنید؛ معنی این جمله آن است که کودک را در خرید کردن خود مشارکت بدهید. به عنوان مثال خرید چند قلم از وسایل مورد نیازتان را به عهده کودک بگذارید. مثلاً بگویید: ماکارونی لازم داریم و شما می توانی بروی و از بخش ماکارونی ها به انتخاب خودت یک ماکارونی شکل دار انتخاب کنی تا بخریم. با این کار، کودک مشغول می شود و حواسش به خریدی که به عهده اش سپرده اید، معطوف می شود و یادش می رود بهانه گیری کند و یکسره به جان شما غر بزند که این را بخر یا آن را بخر. نکته مهم تر این که با این روش، احساس مسئولیت پذیری در کودک شما رشد خواهد کرد.
 
 
به کودک یاد بدهید که در هنگام خرید هر نوع مواد غذایی، باید حواسش باشد به شما یادآوری کند که تاریخ تولید و انقضای آن را چک کنید. وقتی که از کنار قفسه های فروشگاه عبور می کنید، خوراکی های مفید را فهرست وار برایش معرفی کنید. به عنوان مثال بگویید ماست و شیر و دوغ برای بدن خیلی مفیدند و غذای دندان ها و استخوان ها هستند و باعث می شوند انسان قوی شود.
خوراکی های مضر را هم معرفی کرده و به طور اجمالی برخی دلایل مضربودن آن ها را برایش بیان کنید. مثلاً چیپس به دلیل این که در روغن سرخ می شود، دشمن رگ های بدن است و ممکن است چربی مضر آن در رگ ها گیر کند و سلامتی مان را به خطر بیندازد.
قشقرق در فروشگاه
بیشتر کودکان وقتی وارد فروشگاه یا مرکز خرید می شوند و وسایل و خوراکی های رنگی و متنوع را تماشا می کنند، رو به پدر و مادر خود کرده و همه را می خواهند. اگر هم با ممانعت والدین مواجه شوند، شروع به اجرای نمایش می کنند: داد می زنند، گریه می کنند، خود را به زمین می زنند، پدر و مادر خود را می زنند، فریاد می زند که شما برای من هیچی نمی خرید و غر غر می کند و حسابی اعصاب والدین یا سایر افرادی را که در فروشگاه هستند را بهم می ریزد. حتماً تجربه این رفتار را دارید.
رفتار صحیح والدین هنگام قشقرق کودک در فروشگاه
اما والدین در برابر شیون های کودک چه باید بکنند؟ بیشتر والدین وقتی با اصرار یا گریه و زاری کودک مواجه می شوند این جملات را می گویند:
دیگر نمی آوریمت؛
آبرومونو بردی؛
می زنمت؛
بریم خونه حسابتو می رسم؛
می خریم برات ولی دفعه آخره؛
بیا بگیر و دهنت رو ببند؛
بی تربیت؛
برویم خانه من می دانم و تو.
درواقع والدین برای سرو صدایی که کودک ایجاد می کند، رفتارهای ناشایست او یا ترس از آبرویشان، آن وسیله یا خوراکی را که کودک می خواهد برایش تهیه می کنند و مثل صداخفه کن در اختیارش قرار می دهند، اما در ماشین و در مسیر رسیدن به خانه یادشان می افتد کودک را تربیت کنند.
در حالی که این روش پاسخ صحیحی به رفتار نادرست کودک نخواهد بود و به غلط به کودک می آموزد که هر وقت چیزی را چشمش دید، با داد و فریاد و گریه آن را به دست آورد و نهایتاً چند دقیقه ای در راه برگشت از فروشگاه به خانه غرغرهای پدر و مادرش را تحمل کند.
از قشقرق کودک در فروشگاه پیش گیری کنید
قبل از رفتن به فروشگاه برای او توضیح بدهید که قرار است امروز همراه بابا به فروشگاه برویم. با کودک بازی فروشگاه، حمل وسایل و... را شروع کنید. کودکان برای انتقال مفاهیم از بازی استفاده می کنند؛ شما هم همین روش را استفاده کنید. به عنوان مثال بگویید: مثلاً الان در فروشگاه هستیم، بیا کمک من وسایل را بگیر؛ و بعد در خانه کنار هم راه بروید و بگویید باید آرام راه برویم که حواس سایرین پرت نشود و بابا فراموش نکند که چه چیزی لازم داشته و ...

آکاایران: خرید با کودک؛ تفریح یا شکنجه؟!

 
 
در فروشگاه
به او مسئولیت بدهید. مثلاً بگویید چرخ دستی را بیاور و آرام هول بده. انتخاب چند مورد از لیست خرید را به عهده او بگذارید. انتخاب نوع ماکارونی، پنیر صبحانه و بعضی مایحتاجی که کودک می شناسد و به یک مدل خاصی از آن علاقه دارد، را به او بسپارید.
سپردن مسئولیت به او برای افزایش اعتماد به نفس کودک و آموزش انتخاب صحیح مفید است. همچنین کودک کمتر فرصت می کند بهانه جویی کرده و به دنبال انتخاب خوراکی های غیر مفید یا اسباب بازی برود. در انتها که همه را آورد، او را در آغوش بگیرید و بگویید: خیلی به ماکمک کردی، امروز به مامان و بابا بیشتر خوش گذشت. این جملات را بگویید تا دفعات بعد هم این رفتار را از کودک خود ببینید.
کودکان حواسشان به واکنش های والدین است و آن ها را به خاطر می سپارند. هنگام حساب کردن و پول دادن، حمل وسایل تا ماشین، هل دادن چرخ دستی، آوردن وسایل از ماشین تا خانه هم کودک را مشارکت دهید.
جلوگیری از سوءاستفاده مکانی کودک
کودکان به مرور یاد می گیرند که والدین شان در بعضی از مکان ها و زمان ها معذوریت دارند و مجبور هستند که به حرف کودک گوش دهند؛ مثلاً در یک فروشگاه بزرگ یا یک محیط آرام مثل کافی شاپ یا موقع صحبت کردن با تلفن و... کودکان این موقعیت های والدین را به مرور ارزیابی می کنند، چراکه آن ها باهوشند و رفتار والدین را می توانند بر حسب سن و قدرت تعقل خود بسنجند و لذا در این مواقع خواسته های نامعقول یا خواسته هایی را که والدین در مواقع معمول جواب رد به آن ها می دهند را مطرح می کنند و اگر جواب نه بشنوند دست به قشقرق می زنند.
پس بهتر است شما والدین عزیز یک بار برای همیشه جلوی این نوع رفتارهای کودک را بگیرید: برای مثال اگر در حال صحبت با تلفن با شخص خاصی هستند و کودک در همان لحظه تقاضای چیزی دارد، هرگز تسلیم کودک نشوید. اگر کودک یک بار به خواسته اش برسد، یاد می گیرد که همیشه این کار را تکرار کند.
در این مواقع بهتر است به فردی که در در حال صحبت تلفنی با او هستید، بگویید چند لحظه گوشی را نگه دارد و بعد رو به کودک بگویید: باید بهش فکر کنم؛ بعد که تلفنم تمام شد جوابت را می دهم، اما اگر بی قراری کرد خداحافظی کرده و تلفن را قطع کنید و بگویید این رفتارت را مامان (بابا) دوست ندارد. حالا که این کار را کردی باید نیم ساعت صبر کنی تا وسیله ای را که می خواستی بهت بدهم؛ و روی حرف خود بمانید و نیم ساعت بعد وسیله را به کودک بدهید.
در نظر داشته باشید که بسیاری از خصوصیات رفتاری کودکان به دلیل بی توجهی های والدین به امر تربیت است که ناخواسته به وجود خواهند آمد. کودک در همه لحظه های زندگی از شما تربیت می آموزد؛ پس حواستان به تک تک لحظه ها باشد.
مهر خانه
.

منبع : tabnakbato.ir