آکاایران:  

فرزندان ما گنجینه های طلایی سرزمین ما هستند و والدین موظف هستند به آنها آداب معاشرت بیاموزند و مواردی را که در ارتباط با دیگران باید رعایت کنند ، یاد بدهند.بقیه در ادامه مطلب ....

به فرزندان خود یاد دهید در زمان گفت‌‌و‌گو با دیگران و بزرگترهای خود از مسخره کردن اشتباهات آنها، خندیدن بی‌جا، گفته‌‌های غیراخلاقی و...پرهیز کنند .

همچنین در گفت‌‌و‌گو با بزرگترها و دوستان از کنجکاوی در جزئیات خصوصی زندگی آنها، خوش‌ شانسی یا بداقبالی آنها، داشته‌ها و نداشته‌های مالی آنها پرهیز کرده و حد و حدود خود را بدانند.

و همچنین باید یاد بگیرند که هرگز شوخی‌های بی‌جا و خارج از محدوده سنی خود نکنند . برای مثال اشاره به ناتوانی، مرگ از سر شادی و بی‌خیالی، میزان درآمد، نوع کار والدین و... 

حال اگر بخواهیم به چند نکته اساسی در زمینه آموزش آداب و معاشرت  کودکان به صورت عباراتی کوتاه و ساده‌ عنوان کنیم :

-  به کودکان خود مجموعه‌ای از کلمات مودبانه مانند : لطفا، اگر ممکن است، بفرمایید، خواهش می‌کنم، متشکرم و... را یاد بدهید.

آداب و معاشرت کودکان

به کودکان یاد دهید وقتی به کسی معرفی می‌شوند، رفتارهای مودبانه‌ای همچون از جا برخاستن، سلام کردن، لبخند بر لب داشتن و دست دادن، تشکر کردن و... دارا باشند.

کودکان باید یاد بگیرند که اگر کسی به آنها لطف کرد، باید سپاسگزاری کنند.

به فرزندان خود مسوولیت‌های کوچک بدهید تا در آینده بتوانند مسئولیت‌پذیر شوند. مسئولیت‌هایی چون؛ آب دادن به گل‌ها، مرتب کردن اتاق خود، شستن جوراب‌های خود، نگهداری از خواهر یا برادر کوچک‌تر، کمک و مشارکت در تمیز کردن خانه، پختن غذاهای ساده، مرتب کردن لباس و ...

فرزندان خود را راحت‌طلب بار نیاورید. همه کار‌های او را انجام و نیاز‌های او را برآورده نسازید.

عبارت عذر خواهی را حتما به آنها آموزش دهید.  اگر اشتباهی کردند یا باعث زحمت برای کسی شدند، از این عبارت، معذرت‌ خواهی استفاده کنن. این عبارت یک کلمه کلیدی و حلال مشکلات  او در زندگی آینده است.

شایسته است با فرزندان خود با ادبیات شایسته صحبت کرده و عفت کلام را رعایت کنید. همچنین این عفت کلام را به آنها به صورت مستقیم و غیر مستقیم آموزش دهید. آنها باید از بیان و شنیدن بعضی کلمات خجالت بکشند. در برخورد با نزدیکان، اقوام و دوستان، کودکان باید یاد بگیرند با احترام با اشخاص رفتار کرده و پاسخ مودبانه به آنها دهند. در عوض گفتن؛ آره، هان، هوم و... یاد دهید بگویند؛ بله، خیر، حتما، خواهش می‌کنم، متشکرم و...

پاسخ یک کلمه‌ای، بیش از حد صریح است، بهتر است با اضافه کردن چند لغت به لطافت صحبت بیفزایم. این نکته ظریفی است که باید والدین به کودکان خود بیاموزند.

همچنین کودکان باید یاد بگیرند که مکث کردن ( نه طولانی )‌ در حین صحبت کردن خوب است، چرا که باعث فکر کردن قبل از شروع صحبت می‌شود. آنها نباید یکسره پرگویی کرده و فاقد فکر صحبت کنند.

فرزند‌ان خود را تشویق کنید ، واضح و شمرده صحبت کنند. آنها باید کلمات را درست ادا کنند و نباید بعضی از حروف را حذف کنند. کلمات باید واضح و مشخص و صحیح ادا شوند. چرا که زیر لب سخن گفتن، سریع و فاقد فکر صحبت کردن فاقد گیرایی، هوش و ذکاوت بوده و او را زیر سوال می‌برد.

فرزندان ما سرمایه‌های آینده جامعه ما بوده و یک کشور و سرپرستان نسل‌های آینده هستند.و والدین باید در پرورش آنها نهایت دقت، حوصله و آگاهی را به کار برند.

منبع : همشهری آنلاین

.

منبع : banookade.ir