bxs1

متخصصان می گویند به دارو درمانی ادامه دهید اما کودک و والدین را ترغیب به شرکت در جلسات مشاوره کنید.
اگر داروهای ضد افسردگی همیشه برای بچه ها ایمن نیستند پس چه باید کرد؟ والدین گیج ، وحشت زده می شوند: زمانی که یک کودکی افسرده است، چه باید کرد؟

گام نخست: دارو را متوقف نکنید. روان پزشک دیوید فاسلر می گوید «اگر فرزند شما از داروی ضد افسردگی استفاده می کند، آن را به طور ناگهانی متوقف نکرده و یا تغییر ندهید. با روان پزشک کودک خود صحبت کنید، از او سؤال بپرسید، از او اطلاعات دریافت کنید، بنابراین شما می توانید تصمیم خوبی برای کودک خود بگیرید.»
او می گوید: «داروهای ضد افسردگی می توانند برای کودک یا نوجوان افسرده بسیار خوب عمل کنند، اما زمانی که آن ها با روان درمانی همراه شوند مؤثرتر خواهند بود. همچنین، بسیار مهم است که بچه ها زمانی که هر نوع دارویی مصرف می کنند برای افسردگی تحت نظارت دقیق قرار دارا باشند.»

فاسلر می گوید:کودکان و نوجوانانی که سابقه اقدام به خودکشی دارند در معرض خطر بیشتری قرار دارند که دوباره دست به این کار بزنند. همچنین کودکانی که سابقه اقدام به خودکشی در خانواده آن ها وجود دارد شدیداً در خطر هستند. میدانیم که به نظر می رسد اقدامات خاصی خطر خودکشی را کاهش می دهند. برای مثال رفتاردرمانی شناختی _ نوع خاصی از روان درمانی_ الگوهای فکری و واکنش به حوادث زندگی را تغییر می دهد و می تواند کمک کننده باشید.

فاسلر ادامه می دهد: در حالی که افسردگی شدید کودک یک بخش ژنتیکی دارد، اما مواجه شدن با رویدادهای استرس زا می تواند خطر آن را افزایش دهد – رویدادهایی همچون از دست دادن پدر و مادر، جابجایی های متعدد، قرار گرفتن در معرض خشونت و یا سوءاستفاده، و یا بیماری های مزمن.

او می گوید: خطرناک ترین چیز این است که این کودکان اصلاً تحت درمان قرار نگیرند. تحقیقات نشان می دهد که بیش از نیمی از کودکان مبتلا به افسردگی ، حداقل یک بار اقدام به خودکشی می کنند، و بیش از ۷٪ از آن ها می میرند. این یک بیماری بسیار جدی است و عواقب بسیار جدی ای در بردارد.

bxs2

اورین گورین وایس، روانشناس بالینی در آتلانتا، می گوید: هیچ گونه آزمایش بالینی ای در رابطه با اثر داروهای ضدافسردگی بر روی کودکان موجود نیست – منتها با این حال این داروها به طور گسترده ای برای کودکان تجویز می شوند.

او می گوید : می خواهم به روشنی، بگویم بله کودکان هم افسرده می شوند. من نمی خواهم داروهای ضد افسردگی برای کودکان غیرقانونی اعلام شوند، اما لطفاً، اجازه دهید در تجویز آن ها برای هر کودکی کمی تأمل کنیم. دمدمی مزاجی، بداخلاقی، نارضایتی، از مشخصات طبیعی نوجوانی است نه نشانه افسردگی.”

ویس توضیح می دهد: بسیاری از بچه ها به جای مشاوره، دارو دریافت می کنند و نشانه های افسردگی ای که من در کودکان می بینم بیشتر نتیجه بی توجهی بسیار عمیق به آن هاست. تجویز دارو برای کودک تنها وضعیت را پیچیده تر می کند. شما به کودک میگویید که مشکلی دارد در حالی که این خانواده ی اوست که دچار مشکل هستند. در این صورت شما واقعاً نمی دانید چه اتفاقی در زندگی کودک افتاده است.

او می گوید: کودکان بسیاری _که بسیاری از آن ها در خانواده های مرفه زندگی می کنند – از مورد غفلت قرار گرفتن رنج می برند که این ریشه افسردگی است، من بسیاری از نوجوانان را مورد بررسی قرار دادم. موضوعی که برای نوجوانان در اولویت قرار دارد، نادیده گرفته شدن است. آن ها در یک خانه خوب زندگی می کنند. در ۱۶ سالگی برایشان اتومبیل خریداری می شود، و هر چه بخواهند در اختیارشان قرار داده می شود. اما حیرت انگیز است که والدین کمترین ارتباط را با آنان دارند.

bxs3

وایس توصیه می کند: اگر فکر می کنید که یک کودک افسرده است، به جای متخصص اطفال، او را نزدیک درمانگر ببرید. اگر بعد از دو یا سه ماه روان درمانی، احساس کردید که کودک بهبودی نیافته است، پس از آن – و تنها پس از آن – می توانید دارودرمانی را امتحان کنید.”

او می افزاید :اگر هرچه کودک خواست در اختیارش قرار دهید مطمئناً این قضیه افسردگی او را تشدید خواهد کرد.کودکان و نوجوانان نباید تنها دریافت کننده باشند. باید از آن ها خواست در عوض چیزی که دریافت می کنند کاری انجام دهند. همچنین، انجام همه چیز برای یک کودک، هرگز ایده خوبی نیست. اگر آن ها فعال نباشند و با اعضای خانواده همکاری نکنند، افسردگی شان بدتر خواهد شد. اینکه کودکی هیچ کاری در خانه نداشته باشد، رفتار سالمی نیست.

وایس توصیه می کند: اگر می خواهید پیوند نزدیکی با فرزندتان برقرار کنید – و او را در برابر افسردگی حفاظت کنید – با او قدری زمان صرف کنید. “کودکان و نوجوانان زیاد صحبت نمی کنند، و اگر این کار را انجام دهند به این دلیل است که شما یک بعد از ظهر را در بازار با آن ها گذرانده اید و طی این زمان شما موفق خواهید شد چند کلمه حرف از دهان آن ها بشنوید. اگر به قدر کافی برای آن ها وقت اختصاص ندهید نمی توانید آن ها را به صحبت وا دارید.

نصیحت دیگر این است که اگر شما در مورد کودک خود نگران هستید از او نپرسید، “آیا افسرده هستی؟” بلکه از او بپرسید: آیا ناراحتی؟ احساس نارضایتی می کنی؟ زمان سختی را سپری می کنی؟ آیا خوشی و سرگرمی خاصی داری؟

بازنشر برای کاربران هفت گنج

.

منبع : 7ganj.org