آکاایران: با توجه به فصل تابستان اسهال یکی از بیماریهای شایع بین شیرخواران و کودکان است.

آکاایران: ساده ترین راههای پیشگیری و درمان اسهال در شیرخواران

علل بروز اسهال در شیرخواران و کودکان

رئیس انجمن پزشکان کودکان با بیان علل اسهال، گفت: میکرب ها، ویروس ها، اختلال در جذب روده و عدم تحمل کودک نسبت به شیر گاو، آب غیربهداشتی و نجوشیده، شیشه شیر آلوده و غلظت بالای شیر خشک می تواند موجب اسهال در کودکان شود.

غلامرضا خاتمی با بیان این مطلب افزود:به طور عمده اسهال در کودکان زیر ۲ سال دیده می شود. اسهال کودک را به سمت کاهش وزن می برد و در صورت تکرار می تواند موجب سوء تغذیه در او شود.

تغذیه با شیر مادر راهی برای پیشگیری از اسهال

تغذیه با شیر مادر می تواند تا حد زیادی از بروز اسهال در کودکان پیشگیری کند. همچنین برای پیشگیری از بروز اسهال در کودکانی که از شیر مادر محرومند باید مواردی را رعایت کرد و آگاهی لازم را به مادران داد.

استفاده از آب جوشیده برای تهیه شیر خشک

برخی مادران از آب غیربهداشتی برای تهیه شیر خشک استفاده می کنند در حالیکه توصیه می شود حتی اگر آب تصفیه شده با دستگاه های تصفیه خانگی وجود دارد از آب جوشیده و سرد شده برای تهیه شیر خشک استفاده شود.همچنین شستن شیشه شیر پس از هر بار استفاده برای جلوگیری از آلودگی آن و پیشگیری از اسهال لازم است. از طرفی برخی مادران بر اثر ناآگاهی یا به طور عمدی تعداد پیمانه های شیرخشک را زیادتر از حد معمول در نظر می گیرند این در حالی است که برای هر پیمانه ۳۰ سی سی آب لازم است یعنی ۴ پیمانه شیرخشک ۱۲۰ سی سی آب لازم دارد و چنانچه ۵ پیمانه شیرخشک یا بیشتر در ۱۲۰ سی سی آب ریخته شود غلظت آن بیشتر از حد معمول می شود و برای کودک ضرر دارد.

راههای درمان اسهال

خطری که در هنگام بروز اسهال سلامتی کودک را تهدید می کند، خطرکم آبی است که در اثر از دست دادن مایعات بدن بوجود می آید. هدف اصلی از درمان اسهال، جلوگیری از کم آبی است.

بسیاری از کودکان اسهالی می توانند با مراقبت در منزل درمان شوند. شیر مادر از اسهال پیشگیری می کند و بهبود آن را نیز سریع تر می سازد.اگر بعد از دادن شیر به نوزاد یا در بین شیردهی به نظر می رسید که نوزاد هنوز تشنه است به او یک نوشیدنی بدهید.اگر به نوزادی که با شیرمادر تغذیه می کند و دچار اسهال شده است، غیر از شیر، یک نوشیدنی بدهید، کمبود آب و الکترولیت هوای بدنش را جبران می کند.کودک شما طوری است که می تواند غیر از شیر، غذا هم بخورد، برای رفع اسهال هویج  ، برنج و سایر غلات، موز  و سیب زمینی  مفید و مؤثر هستند. ولی هرگز به کودک خود آبمیوه، نخودسبز، گلابی، هلو  ، آلو  و زردآلو  ندهید تا به وضعیت طبیعی برگردد و اسهالش برطرف شود.

هشدار

نشانه های خطر: در صورت همراهی اسهال با هر یک از علایم زیر فوراً با اورژانس تماس بگیرید :

  • خواب آلودگی غیرطبیعی
  • تب شدید (بیش از ۳/۳۸ درجه سانتیگراد برای کودکان بین ۳ تا ۶ ماهه و ۴/۳۹ درجه سانتیگراد برای کودکان بیش از ۶ ماه
  • گود افتادگی چشم ها و یا خشکی زبان و عدم خیس کردن پوشک به مدت ۶ تا ۸ ساعت یا بیشتر
  • مدفوع سیاه رنگ یا خونی
  • امتناع شیرخوار از تغذیه برای مدتی بیش از ۳ ساعت (در شیرخواران زیر ۳ ماه) یا بیش از ۶ ساعت (در شیرخواران بالای۳ ماه)
ساده ترین راههای پیشگیری و درمان اسهال در شیرخواران -آکاساده ترین راههای پیشگیری و درمان اسهال در شیرخواران -آکا
علل بروز اسهال در شیرخواران و کودکان

چگونه می توان از وخیم شدن حال کودک هنگام اسهال جلوگیری کرد؟

بر حسب علت اسهال پیشنهادات زیر را بکار گیرید. مثلا در اسهال های عفونی شستشوی مکرر دست ها بهترین راه دفاعی است. میکروارگانیسم هایی که موجب اسهال می شوند براحتی از دست به دهان می رسند ( کودک شما می تواند از به دهان بردن انگشتان پس از لمس اسباب بازی یا سایر اشیا که قبلا به مدفوع آلوده کودک دیگری آغشته شده بودند دچار اسهال شود). بنابراین دستها را بعد از تماس با پوشک یا بردن کودک به دستشوئی به طور کامل حداقل به مدت ۱۵ ثانیه با صابون بشوئید. (نیازی به صابون ضد باکتریایی نیست). میوه جات و سبزیجات را نیز قبل از مصرف به طور کامل بشوئید زیرا باکتری های مضر می توانند از این راه نیز انتقال یابند.

گردآوری و تنظیم:گروه هفت گنج

www.7ganj.ir

.

منبع : 7ganj.org