آکاایران: آیا می دانید معیار تشخیص استعداد کودکان چیست؟ در این مقاله از ۷ گنج با استانداردهای تعریف شده برای تشخیص میزان استعداد کودکان آشنا می شوید.

 

عبارت ” بااستعداد ” معمولاً برای اشاره به کودکانی استفاده می شود که رشد آن ها به نسبت کودکان دیگر هم سن خودشان سریع تر و بیشتر است. هیچ تعریف کاملاً مشترکی در مورد عبارت بااستعداد موجود نیست. سازمان ها و مطالعات مختلف، استانداردها و تعریف های متفاوتی برای شناسایی کودکان بااستعداد دارند.

تعریف NAGC

طبق نظر سازمان ملی کودکان بااستعداد (در انگلستان)، افراد بااستعداد کسانی هستند که توانایی های استثنایی در یادگیری و استدلال از خود نشان می دهند، و در یکی از حوزه های همانند ریاضی، موسیقی، زبان، و یا مهارت های حسی حرکتی همانند ورزش و موسیقی، جزء ۱۰% برتر قرار می گیرند.

نقاط عطف اولیه

یکی از علامت های اولیه نشان دهنده بااستعداد بودن کودک ، رسیدن به نقاط عطف در سنین کمتر از زمان مورد انتظار است – خواه این، خندیدن، تشخیص والدین، راه رفتن، و یا دستیابی به مهارت های حرکتی ظریف باشد. در این مورد، ذکر این نکته اهمیت دارد که کودک فقط در صورتی بااستعداد تلقی می شود که بتواند چند عدد از این اهداف را، در بازه های مختلف، زودتر از همه سن و سالان خودش به دست آورد. رسیدن به یکی از این اهداف در سن پایین، ضرورتاً به معنی بااستعداد بودن کودک نیست.

درک و حافظه

کودکان بااستعداد درک قوی تری دارند. آن ها متوجه تغییرات در محیط اطراف، و در رفتار و ظاهر افرادی که با آن ها آشنا هستند می شوند. آن ها به راحتی موارد را به خاطر می آورند – به طور مثال، اینکه اسباب بازی و یا کتاب مورد علاقه خود را کجا گذاشته بودند – و والدین و افراد خانواده و دوستان را در سنین پایین تشخیص می دهند. آن ها به راحتی رابطه ها را ایجاد می کنند (تشخیص می دهند که شیر در یخچال است، حتی اگر رنگ و اندازه آن با آنکه در خانه خودشان است متفاوت باشد) و در حل کردن مشکلات بهتر هستند.

الگوهای خواب

به نظر می رسد که کودکان بااستعداد، در مقایسه با کودکان دیگر هم سن و سال خود، به ساعت های کمتر خواب نیاز دارند. ممکن است دلیل این قضیه، این باشد که آن ها به راحتی تحریک می شوند و اینکه بخواهند از چیزی جداشده و بخوابند برای آن ها مشکل است. آن ها بسیار هوشیار هستند، و می توانند بر روی چیزها تمرکز کنند، و کنجکاوی زیادی در مورد جهان اطراف خود نشان می دهند. آن ها اغلب سؤال می پرسند و چیزهای نوین را سریع یاد می گیرند.

گردآوری: گروه ۷ گنج

www.7ganj.ir

.

منبع : 7ganj.org