آکاایران: نکات اساسی در پیشگیری از چاقی کودک

دکتر شهرام رفیعی فر گفت: مثلاً رفتار والدین چاق که وعده ها و مقادیر غذای بالایی در طول روز مصرف می کنند باعث چاقی کودک می شود.

وی افزود: به منظور پیشگیری از چاقی کودکان، می بایست خوردن میوه، مغزها و آب میوه های طبیعی را جایگزین تنقلات و نوشیدنی های صنعتی کرد.

دکتر رفیعی فر گفت: تماشای زیاد تلویزیون باعث تحریک اشتهای کودک و خوردن بیش از اندازه مواد غذایی پر کالری می شود. تماشای تلویزیون فعالیت بدنی کودک را کاهش می دهد و مانع از سوزاندن مقدار کالری جذب شده می شود.

بچه ها را تشویق و تنبیه غذایی نکنید

وی با تأکید بر اینکه والدین از غذا برای تنبیه و تشویق فرزندانشان استفاده نکنند، گفت: هر بار که به همراه فرزندتان به سوپرمارکت می روید دنبال خرید موادغذایی سالم باشید. بستنی، شیرینی جات و مواد پرچرب کمتری بخرید و میوه و سبزی بیشتری در سبد خرید خود بگنجانید.

وی اضافه کرد: کودکان نیاز به غذای کافی برای رشد دارند ولی کالری اضافی و فقدان تحرک بدنی می تواند آن ها را به سوی اضافه وزن سوق دهد.

دکتر رفیعی فر گفت: به کودک غذاهای سالم و میان وعده های سالم مانند میوه که در آشپزخانه خودتان موجود هستند، بدهید.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت با اشاره به الگو بودن والدین برای فرزندان، گفت: الگوی خوبی برای فرزندانتان باشید.جلوی تلویزیون به جای چیپس خوردن یک پرتقال پوست بکنید. به جای قند، کشمش بخورید و به جای آسانسور از پله استفاده کنید تا او هم از شما عادات خوب را بیاموزد.

گردآوری شده توسط گروه هفت گنج

.

منبع : 7ganj.org