آکاایران: اصلی ترین دلیل پرخاشگری کودکان چیست؟

 

مهوش امیری، فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان درباره عواملی که باعث پرخاشگری در کودکان می شوند، گفت: «مهم ترین عاملی که باعث تقویت پرخاشگری در کودکان می شود نحوه رفتار والدین با یکدیگر است. کودکان از طریق نگاه کردن می توانند رفتارهای والدین خود را آموزش ببینند و از آن ها الگوبرداری کنند. به همین دلیل می توان یادگیری را یکی از دلایل مهم پرخاشگری در کودکان دانست.»

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای کنترل خشم در کودکان چه راه حل هایی را پیشنهاد می کنید، ادامه داد: «بهترین راه برای کنترل خشم در کودکان این است که خانواده و به خصوص والدین باید در ابتدا به رفتار خودشان توجه کنند و بتوانند رفتار خود را در محیط خانواده کنترل کنند. بنابراین وقتی والدین به یکدیگر احترام بگذارند و رفتارهای خوبی از خود نشان دهند به طبع آن کودک آن ها را آموزش می بیند و در معرض رفتارهای خشونت آمیز قرار نمی گیرد.»

امیری افزود: «والدین وظیفه دارند با مشاهده پرخاشگری و عصبانیت کودک خود به آن ها بگویند “تو حق عصبانی شدن و داد و بیداد کردن را نداری” و اگر بخواهی به این رفتار خودت ادامه بدهی ما مجبور می شویم تو را از کاری که دوست داری برای مدت کوتاهی محروم کنیم.»

وی در ادامه گفت: «وقتی پدر و مادر شاهد پرخاشگری یا عصبانیت کودک خود هستند باید سعی کنند خونسردی خود را حفظ کنند و به هیچ عنوان با او به تندی رفتار نکنند. والدین در این مواقع باید در مرحله اول به کودک به دلیل رفتارش تذکر دهند چرا که شاید اصلا او متوجه رفتار اشتباه خود نشود.»

این روانپزشک کودک و نوجوان تاکید کرد: «والدین می توانند در مواجهه با این اتفاق، قانونی را برای خود وضع کنند و به کودک خود بگویند که به دلیل این رفتار بدی که از خود نشان دادی ده دقیقه حق تماشای تلویزیون را نداری یا به مدت 5 دقیقه با تو حرف نمی زنیم و… .»

امیری تصریح کرد: «هر بار که کودک عصبانی و پرخاشگر می شود باید این قانون اجرا شود و والدین در انجام آن تعلل نکنند. در غیر این صورت کودک متوجه می شود که راهی برای گریز از محرومیتی که برایش تعیین شده است وجود دارد و توجهی به تنبیه والدین نمی کند.»

 

گردآوری : فراناز

.

منبع : faranaz.com