آکاایران: کودکان از لحاظ هیجانی نابالغ و از لحاظ اجتماعی و شناختی، هنوز در مراحل اولیه رشد قرار دارند. فشار آوردن بیش از حد به کودک یکی از دلایل شایع استرس کودک است.

نبض ما– سال های رشد اولیه، در سازگاری بعدی اهمیت دارند و وجود مشکلات در خلال این سال ها، زمینه ناسازگاری در سال های بعدی را فراهم می کند. کودک نوپای شما اگر زمان کافی برای بازی در طول روز نداشته باشد، ممکن است مضطرب شود. فشار آوردن بر کودک فراتر حد راحتی کودک هم یک دلیل دیگر شایع استرس کودک است.

بسیاری از والدین نمی دانند چگونه از استرس کودک و نگرانی فرزندان خود بکاهند. در گذشته دوران کودکی دورانی فاقد دغدغه و شادی بخش بود ولی اکنون در بیشتر خانواده ها این طور نیست. کودکان هر روز با اخبار ناگوار تلویزیون و روزنامه ها بمباران می شوند. اگر بتوانید فاقد اینکه فرزندتان صحنه های خشن و ناراحت کننده را ببینند به همراه او برنامه های تلویزیون را تماشا کنید آدم خوش شانسی هستید!

شناخت عوامل استرس کودک

ابتدا والدین باید منشأ استرس کودک را شناسایی کنند. فشارها غالباً منشأ خارجی دارند مانند خانواده، دوست یا مدرسه، اما گاهی از درون خود فرد نیز نشأت می گیرد. مهمترین فشارها می تواند فشارهایی باشد که ما به خود وارد می آوریم زیرا اغلب میان آنچه ما فکر می کنیم باید باشیم و آنجه در حقیقت هستیم مغایرت وجود دارد.

استرس در کودکان ممکن است با عواملی بیش از آنچه در زندگی آنها اتفاق می افتد تشدید شود. آیا فرزندتان صحبت های شما درباره مشکلات کاری، نگرانی در مورد بیماری بستگان، و یا جر و بحث با همسرتان بر سر مسائل مالی را می شنود؟ والدین باید مراقب چگونگی صحبت کردن خود در حضور کودکان باشند زیرا آنها نگرانی پدر و مادر خود را احساس کرده و دچار اضطراب می شوند.

عوامل مشکل سازی چون بیماری، مرگ عزیزان یا طلاق نیز مؤثر هستند. اگر این عوامل به فشارهای روزانه که کودک با آنها مواجه است اضافه شود باعث تشدید در استرس کودک  می شود.

علائم و نشانه های استرس کودک

در کودکان کم سن و سال تر استرس ممکن است موجب پیدایش عادات نوین رفتاری شود مانند مکیدن انگشت، پیچاندن موهای خود یا انگشت کردن در بینی . کودکان بزرگتر ممکن است دروغ بگویند، موجب آزار و اذیت دیگران شوند یا پرخاشگری کنند. همچنین  استرس کودک موجب فشار روحی می باشد و ممکن است کابوسهای شبانه داشته باشد، جدایی از والدین برایش مشکل باشد، به کوچک ترین مسائل واکنش شدید نشان دهد یا در عملکرد تحصیلی خود دچار مشکلات جدی شود. به این نشانه ها که ممکن است بیانگر استرس کودک نوپایتان باشد، توجه داشته باشید:

  • دوری کردن از افراد دیگر.
  • از دست دادن اشتها.
  • عصبی بودن.
  • اشکال در خوابیدن
  • شکم درد یا سردرد.
  • افسردگی

درمان استرس کودک

از داستان برای برقرای ارتباط با کودک استفاده نمایید

قصه ها و داستان ها یک راه حل مناسب و قدرتمند برای ارتباط برقرار کردن با کودکان می باشند. وقتی پدری برای پسرش در هنگام خواب داستان می خواند، کودک احساس راحتی می کند و فضای صمیمی بین آن ها ایجاد می شود. سعی کنید داستان را با قهرمانی پیش ببرید که فرزندتان بتواند او را شناسایی کند. حتی در برخی موارد که قهرمان کار مثبتی انجام می دهد می توانید به طور مستقیم یا غیر مستقیم به او اشاره کنید یا اسم قهرمان را شبیه نام کودک خود انتخاب کنید. هنگام گفتن قصه و مشکلات موجود در داستان، حواس تان به چهره فرزندتان و واکنش او باشد تا زیاده روی نکنید. این کار باعث می شود تا فرزند شما فاقد احساس خجالت یا ناراحتی به داستان شما گوش بدهد. امنیت باید در قصه وجود داشته باشد.

زمان های بیشتری را برای بازی کودک اختصاص دهید

برای استرس کودک خود ، بازی یکی از بهترین راه حل هاست. شاید بهترین  راه برای دور نگه داشتن کودکان از استرس این باشد که به آن ها اجازه بدهیم خوش بگذرانند و لذت ببرند. کلاس های مدرسه و آموزشی یک رویه منظم در زندگی کودکان می باشند. شما به عنوان والدین کودک می توانید زمان مشخص و منظمی را نیز برای بازی کردن او اختصاص بدهید. البته لازم است مرزها را تعیین کنید اما یادتان نرود که فاقد فعالیت بدنی و جنب و جوش، مستعد افسردگی و استرس کودک است. برای بازی او را دور از انواع گجت ها و وسایل الکترونیکی قرار بدهید. بازی کردن با دیگر بچه های محل و یا فامیل گزینه خوبی است که باعث شکل گیری بهتر شخصیت اجتماعی کودک شما نیز می شود.

شنیدن فعال

هنگام کمک به کودکان برای نداشتن استرس، نباید او را مجبور کنید که هنگام صحبت با شما نباید نگران چیزی باشد. این نوع مکالمه می تواند احوال او را بدتر از پیش کند. بهتر است از روش «شنیدن فعال» استفاده کنید: هنگامی که کودک با شما صحبت می کند مستقیما به او نگاه کنید، حرف های او را درک و سپس به روش خودتان، حرف هایش را برای او تکرار کنید. به طور مثال، «من تصور می کنم قرار ملاقات فردا با دکتر باعث شده تا عصبی بشوی.»

حرف زدن در مورد نگرانی ها

یکی دیگر از روش های مقابله با  استرس کودک ، حرف زدن در مورد نگرانی ها است. به طور مثال، اگر فرزند شما نخستین روز مدرسه اش است و اضطراب و ترس زیادی دارد، با او در مورد محیط مدرسه صحبت کنید. در مورد اتفاق هایی که ممکن است برای او پیش بیاید حرف بزنید و روش کنار آمدن را نیز به او آموزش دهید. همچنین، به او بگویید در مدرسه دوستان نوین بسیاری پیدا خواهد کرد و لحظه های شادی خواهد داشت.

توسعه مهارت های فکری

اگر فکر می کنید فرزندتان به اندازه کافی رشد کرده و به بلوغ رسیده، می توانید به کودک خود یاد بدهید که چه طور درباره مشکلاتش فکر کند. مسأله را برای او توضیح بدهید (مشکلات اورژانسی، امتحانات، مشکلات بین دوستان و …) و به او کمک کنید تا درباره راه حل ها و عواقب نتایج کارهایش فکر کند. از او سؤالاتی مانند: «خب، ما در این باره چه کاری می توانیم انجام دهیم؟» بپرسید. در این هنگام کودک شما می تواند درباره راه های حل مشکلات خود فکر کند.

ایجاد یک محیط مثبت و دور از اضطراب

خانه برای کودکان به عنوان یک پناهگاه محسوب می شود. خانه جایی است که کودک در آن باید احساس امنیت کند و از دست مشکلات به آن جا پناه ببرد. والدین و سایر اعضای خانواده باید اطمینان حاصل کنند که محیط خانه یک محیط مثبت است.  استرس کودک باعث پایین آمدن اعتماد به نفس و عزت نفس آنها می شود. والدین می توانند با تعریف کردن از آن ها درکارهایی که درست انجام می دهند، به کودکان کمک کنند تا عزت نفس خود را بازسازی نمایند.

یک الگوی خوب برای کودک خود باشید

اگر شما از سر کار به خانه بر می گردید و با اوقات تلخی رفتار می کنید، انتظار دارید که کودک تان چه رفتاری داشته باشد؟ کودک آینه رفتار والدین است. هر کاری که آن ها انجام می دهند، در نهاد کودک ثبت می شود و از آن ها تقلید می کند. شما باید دقت کنید که چه رفتاری در هنگام مواجه با مشکلات دارید. رفتار شما در قبال مشکلات، نشان دهنده راه حل برای فرزندتان می باشد.

چند نکته کلیدی برای آرامش فرزندانمان

فرزندتان را از علاقه خود مطمئن کنید و به وی یادآور شوید که حتی در زمان ناراحتی شما، می تواند به رویتان حساب کند. مهم تر از همه اینکه کودک باید بداند که می تواند به شما تکیه کند. یادتان باشد حضور شما -چه فیزیکی و چه عاطفی- اهمیت زیادی دارد. هر اتفاقی که بیفتد، حتی اگر مجبورید به یک تماس تلفنی یا اینترنتی بسنده کنید باید برای فرزندتان وقت بگذارید و توجه و محبت خود را نثار او کنید.

نبض ما– گردآوری

همشهری آنلاین،هفت گنج،آفتاب

.

منبع : nabzema.ir