آکاایران: مکان های تفریحی برای کودکان چیست؟ کودکانمان را برای تفریح به کجا می توانیم ببریم؟ مکان های تفریحی کودکان در دنیا به چه شکل هایی است؟ در این مقاله همراه ما باشید.

نبض ما– کودکان را برای تفریح می توان به بیرون از منزل برد. مکان های تفریحی زیادی هستند که می توان از آن ها استفاده کرد. در ادامه به معرفی تعدادی از آن ها در شهرهای تهران و مشهد می پردازیم و سپس نگاهی به مکان های تفریحی ویژه کودکان در خارج از کشور نیز می اندازیم.

bxs1 bxs2

موزه عروسک های ملل علاوه بر اینکه فرصتی را برای آشنایی بازدیدکنندگان به ویژه کودکان و نوجوانان ایرانی با فرهنگ های متنوع موجود در کشورشان فراهم می سازد، می تواند سبب آشنایی بیشتر آنها با فرهنگ سایر ملل جهان نیز باشد که این شناخت، پایه های صلح و دوستی بین کودکان ایران و جهان را بیش از پیش استوار می سازد. در این موزه ۵۴۰ عروسک فرهنگی از ۵۳ کشور جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین این موزه دارای بخش های: عروسک های نمایشی ، عروسک های سایه و عروسک های قومی ایران است.

bxs3

تالار هنر به عنوان اصلی ترین سالن تئاتر ویژه کودک و نوجوان به شــکل اختصاصی هر روز را با اجراهای ویژه در خدمت شهروندان تهران و علاقه مندان تئاتر می باشد.

bxs4

مجتمع تجاری تیراژه در غرب تهران یکی از مکان های تفریحی است که توانسته به خوبی بین مردم محبوب شود و آن هم به دلیل امکانات تک و به روزی هست که دارد . به خصوص بازی ها و دستگاه های پیشرفته ای که در کمترجایی می شود نمونه ای از آن را یافت کرد. البته بازی و تفریح در این مجموعه مخصوص بچه های کوچک نیست و جوانان و کلا همه اعضای خانواده وسیله ای برای سرگرم شدن پیدا می کنند.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs5

باغ پرندگان یکی از مکان های تفریحی در شمال شرق تهران در دل جنگل لویزان واقع شده است. باغ پرندگان تهران در ۲ فاز طراحی شده است. فاز اول که هم اکنون به بهره برداری رسیده است به نام «دشتچر» نام گذاری شده است و شامل پرنده هایی است که در قفس نگهداری می شوند و یا توان پرواز ندارند. فاز دوم که مساحتی کمتر از فاز اول دارد در محدوده شمالی در حال احداث است و «آبچر» نام دارد. این فاز شامل پرندگانی است که قابلیت پرواز دارند و احتمالاً مشابه آنچه در باغ پرندگان اصفهان وجود دارد توسط تور از خروج پرندگان از آن جلوگیری خواهد شد.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs6

پارک ارم بزرگترین پارک ایران است. این شهربازی برای تفریح کودکان و بزرگسالان دو بخش جداگانه دارد . قایقرانی در دریاچه پارک ارم حال و هوای آدم رو عوض می کند. غرفه های مواد غذایی ، کافی شاپ ، رستوران سنتی و رستوران جزیره هم در خدمت بازدید کننده ها هستند. همچنین می توانید از باغ وحش زیبای آن هم دیدن کنید. بعلاوه محل مناسبی هم برای پارک خودروها تدارک دیده شده است.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs7

دلفیناریوم برج میلاد یکی از  مکان های تفریحی تهران ، نخستین دلفیناریوم غیر ساحلی در خاورمیانه و مرتفع ترین دلفیناریوم جهان دارای با تجربه ترین مربیان خاورمیانه در حد استاندارد های بین المللی است. در حال حاضر در این پارک، چهار شیر دریایی زندگی می کند که از کشورهای اسپانیا، هلند و آمریکای جنوبی آورده شده و توسط بهترین مربیان خاورمیانه آموزش دیدند. این شیرهای دریایی با انجام حرکات آکروباتیک گردشگران رو تشویق به بازدید از آن می کنند. آموزش های لازم به شیرهای دریایی برای گرفتن عکس یادگاری، کشیدن نقاشی ونواختن ساز دهنی داده شده. پارک دلفین های برج میلاد تهران از طریق تکنولوژی شبیه سازی شده آب اقیانوس قابلیت نگهداری انواع پستانداران دریایی رو در پایتخت ایران فراهم کرده است.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs8

برای نخستین بار در ایران، پارک ژوراسیک تهران (پارک دایناسورهای متحرک) محیطی مفرح و هیجان انگیز برای خانواده ها بویژه تفریح کودکان و نوجوانان فراهم آورده که بازدید از آن را به همه خانواده ها توصیه می کنیم.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs9

شهربازی بیلینو، تجربه بازی با دستگاه های واقعی ساختمانی و راه سازی. بیل مکانیکی، جرثقیل، ماشین خاک برداری و… را دارد که برای اولین بار در ایران اجرا شده است.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs10

خانه های اسباب بازی یکی از ابتکارات شهرداری تهران است که چند سالی از ظهور آنها می گذرد. عملکرد این خانه ها مانند مهد کودک است با این تفاوت که شما می توانید از شنبه تا چهارشنبه هر هفته با هزینه ای اندک کودک خود را به این خانه ها ببرید و هزینه آن را به صورت ساعتی بپردازید.

بازی های رایانه ای و ویدئویی از آنجا که در فضایی محدود و با حداقل تحرک انجام می پذیرند، با زندگی آپارتمان نشینی سازگارترند و بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. با این حال، رواج این دسته از وسایل و فعالیت ها، اثرات سوء بر سلامت جسمانی و روانی کودکان در پی دارد.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

خانه های اسباب بازی با هدف رفع نیاز کودکان به وسایل بازی مناسب، کمک به پرورش ابعاد مختلف رشد کودک از لحاظ عاطفی، حسی و حرکتی و شناختی و ارتقای فرهنگ بازی در خانواده ها تأسیس شده اند. کودکان عضو می توانند حداکثر دو ساعت در روز و جمعاً بیست و چهار ساعت در ماه از امکانات این مراکز استفاده کنند. جهت رفاه والدین در طول ماه، کودک می تواند سه بار بیش از دو ساعت از امکانات خانه اسباب بازی استفاده نماید. افراد غیر عضو هم با پرداخت هزینه ای برای نگهداری ساعتی از فرزندشان، می توانند به طور موقت کودک خود را به مرکز بسپارند.

این خانه ها در مناطق مختلف تهران هستند و می توانید با تماس با آن ها سایر اطلاعات از آن مجموعه ها را نیز اخذ نمایید.

bxs11

این سوالی است که احتمالا در ذهن همه آنهایی که مشهد را برای تعطیلات تابستانی خود انتخاب کرده اند، وجود دارد.مکان های تفریحی مشهد برای کودکان کدام است ؟

bxs12

مجتمع الماس شرق به عنوان یک مرکز بزرگ تجاری، تعداد زیادی از خانواده ها را به آنجا می کشد. در این مجموعه امکانات تفریحی متعددی برای بچه ها وجود دارد. یکی از این امکانات، شهربازی سرزمین عجایب، واقع در طبقه سوم و چهارم این مجتمع است. بیش از ۱۰۰ بازی کامپیوتری و جایزه ای به همراه بازی هایی مانند قطار، ماشین برقی و فوتبال دستی که در این مجموعه در ۲ طبقه جمع آوری شده است که می تواند ساعات نشاط آور و فراموش نشدنی را برای بچه ها فراهم کند.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs13

اینجا اولین باشگاه بازی تفریح کودکان در ایران است که به مهارت های اجتماعی از قبیل کنترل خشم، اعتماد به نفس و همکاری از طریق بازی می پردازد. گل بازی، آب بازی، بازی های جسمی و حرکتی مثل وسطی و اوریکامی موجب می شود کودک لذت بازی در کوچه و خیابان را در محیطی امن و به صورت کنترل شده تجربه کند.

حضور والدین در این مرکز به منظور بازی با بچه های خود جزء برنامه های روزمره باشگاه است که موجب می شود بچه ها و والدین تحت نظر کار شناسان روان شناسی و علوم تربیتی لذت بازی کردن را تجربه کنند. تمام این موارد می تواند موجب ایجاد شادی و تعادل روحی، شکوفایی خلاقیت و کمک به یادگیری بهتر بچه ها و کسب تجربه از طریق بازی با گروه همسالان شود.

bxs14

مشهد ۳ شهر بازی بزرگ دارد: کوهستان پارک شادی در انتهای وکیل آباد، شهربازی خورشید در انتهای بلوار خیام و شهر بازی پارک ملت. در حالی که در ۸-۷ سال اخیر کوهستان پارک شادی اوج لذت و هیجان را در مشهد برای بچه ها و حتی بزرگسالان ایجاد می کرد و بازی هایی مانند رنجر و گردباد که روی یک دره می چرخد، به عنوان نفس گیر ترین کارهای ممکن مطرح بودند، اما با بازسازی شهربازی پارک ملت و کهنه تر شدن وسایل بازی کوهستان پارک حالا این شهر بازی پارک ملت است که می تواند به عنوان شهر بازی اول مشهد مطرح شود.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs15

این مجموعه به عنوان یکی از بزرگ ترین پارک های آبی طبقاتی دنیا دارای امکانات ویژه ای مانند سونای ماسه، حمام آفتاب و حمام اسپوتاست که با وجود یک مجموعه آبی برای تفریح کودکان به همراه اتاق خواب و بازی و مربیان مربوطه برای نگهداری بچه ها بهترین محل برای چند ساعت شنا و بازی برای مادر ان و بچه های شان باشد. وجود چند سرسره بازی کودکان به همراه استخر موج برای بچه ها می تواند با ایجاد محیطی نشاط آور برای آنها، محل استراحت، ورزش و تمدد اعصاب والدین بچه ها هم باشد.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs16

یکی از مکان های تفریحی مشهد برای کودکان باغ وحش وکیل آباد است که اکنون تغییر زیادی کرده است. سالن تاکسیدرمی که نمایشگاهی از حیوانات خشک شده به همراه نمایش مراحل مختلف تاکسیدرمی، سالن مار و تمساح با انواع گونه های مختلف این موجودات به همراه انواع مختلف حیوانات از درنا گرفته تا خرس این باغ وحش را برای بچه های علاقه مند به حیوانات بسیار جذاب می کند، اما شاید جالب ترین حیوان این مجموعه موجودی به نام تایگون است که از پدر ببر و مادر شیر درست شده و شبیه شیر با ردهای ببر مانند است. به هر حال این باغ وحش با مجموعه قابل توجهی از انواع مختلف حیواناتی که شاید بچه ها عکس آنها را فقط در کتاب ها دیده باشند، می تواند بسیار سرگرم کننده باشد.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs17

بد نیست با مکان های تفریحی کودکان در دنیا نیز آشنا شوید. برای نمونه مکان های تفریحی شهر دبی در ادامه آمده است.

bxs18

پارک آبی آتلانتیس یکی از مکان های تفریحی که در کنار هتل معروف و بین المللی آتلانتیس در زمینی به مساحت ۱۶۹۹۷۴ متر مربع ساخته شده است، می تواند تمام روز بچه ها را هیجان و شادی پر کند. این پارک جدیدتر و بزرگ تر از پارک آبی وایلدوادی است و امکانات این پارک عبارتند از: سرسره های آبی بلند، فواره های باشکوه، تونل شیشه ای کوسه ها و آکواریوم های پر از ماهی های متنوع زینتی، حوضچه های مواج شنا، تیوب سواری و زمین های بازی، شنا و بازی با دلفین ها، استخرهای مخصوص کودکان، مسیرهای آبی سیلابی و شیب دار و ساحل اختصاصی دریا.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs19

پیست اسکی دبی یکی از مکان های تفریحی است که بزرگ ترین و عجیب ترین پیست اسکی دنیاست. عجیب بودنش به این دلیل است که وقتی دمای هوای بیرون به ۵۰ درجه ی سانتی گراد می رسد، می توانید وارد محیط برفی شوید و اسکی و برف بازی کنید. این پیست نسبت به پیست های روباز کشورمان که بیشتر حرفه ای و مخصوص ورزشکاران اسکی هستند، برای کودکان در دبی مناسب تر است.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs20

تونل آکواریوم و باغ وحش زیر آب دبی مال دارای بیش از ۳۳،۰۰۰ ماهی، کوسه و گونه ی آبزی است. تونلی در این آکواریوم وجود دارد که با قدم زدن در آن می توانید ماهی های رنگارنگ، کوسه ها و انواع آبزیان را تماشا کنید. این آکواریوم که در دبی مال قرار دارد از داخل مرکز خرید هم قابل تماشاست اما اگر بخواهید درست وحسابی از آن بازدید کنید باید ورودیه بپردازید و داخل شوید.

باغ وحش زیر دریا بسیار تماشایی است، به خصوص برای کودکان در دبی. تماشای خرچنگ های بسیار بزرگ، ستاره ی دریایی زنده، عروس دریایی زنده و پنگوئن ها که داخل محفظه ی شیشه ای شنا و زندگی می کنند برای تفریح کودکان بسیار جذاب است.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs21

یکی از مکان های تفریحی دبی کیدزینیا است که یک شهر کودک بسیار بزرگ و مجهز است که در بیش از ۶۰ کشور دنیا شعبه دارد. کیدزینیا برای بچه ها و خانواده هایشان یک محیط سرگرم کننده و آموزشیِ منحصربه فرد را فراهم می کند. به بچه های سنین ۴ تا ۱۲ سال اجازه می دهد تا مثل دنیای واقعی شغل دارا باشند و مهارت کسب کنند و حتی در ازای کار کردن خود پول دریافت کنند. بچه ها می توانند با توجه به توانایی ها و علاقمندی های خود تقریبا ۱۰۰ شغل از مامور پلیس گرفته تا دندان پزشک و رستوران دار و تاجر را در بیش از ۶۰ شعبه انتخاب کنند. کیدزینیا با یک بیمارستان، آتش نشانی، آرایشگاه، بانک، مرکز رادیو، سوپرمارکت، مرکز تلویزیون، پیتزافروشی و تئاتر و خیلی مکان های دیگر یک شهر کامل است.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs22

این مرکز تفریحی هم فقط برای کودکان نیست و پدرومادرها و تمام اعضای خانواده می توانند در آن سرگرم شوند. بازی Quantum Leap در این پارک یکی از مهیج ترین سرگرمی های آن است. به غیر از آن سرگرمی های آرام تر هم برای کودکان مهیاست. در کل این مرکز ۱۰۰ بازی و شبیه ساز ویدئویی، کافی نت، دیوار صخره نوردی، بیلیارد، بولینگ و… دارد.

مکان های تفریحی مناسب برای کودکان مکان های تفریحی مناسب برای کودکان

bxs23

شهر کودکان یکی از مکان های تفریحی در دبی ،یک پروژه ی آموزشی است که ناحیه ی آموزشی و امکانات تفریحی را با تجربیات عملی مرتبط با تئوری ارائه شده در مدارس به کودکان عرضه می کند. یک افلاک نما با توجه به سیستم خورشیدی و اکتشاف فضا، یک مرکز طبیعی برای اطلاعات در مورد محیط زمین و دریا و یک Discovery Space وجود دارد که معجزات و اسرار بدن انسان را نشان می دهد. Children’s City ویژه ی کودکان ۵ تا ۱۲ سال است. با این حال برای کوکان نوپا و نوجوانان نیز خالی از لطف نیست.

نبض ما– گردآوری

منابع

علی بابا، آناهیدنیوز، برترین ها، عیارآنلاین، ویکیپدیا، تبیان

.

منبع : nabzema.ir