آکاایران: پیامبر اکرم (ص) فرمودند: اولین بخشش و عنایت شما به فرزندانتان، انتخاب اسم و نام نیکو است.

نبض ما– نامها درتکوین شخصیت انسان تأثیری شگرف و انکار ناپذیر دارند. نام نیکو می تواند انگیزه ی نیکوکاری و گرایش به سمت الگوهای مطلوب را در فرد ایجاد کند و انتخاب اسم های تحقیر آمیز و نکوهیده ممکن است منجر به گرایشهای منفی، انزوا، انتقام و پرخاشگری شود.

در سیره و رفتار پیشوایان نیز همواره به کاربرد نام و کنیه ی مناسب سفارش شده است. چه بسا پدران و مادرانی که هنگام اظهار محبت به فرزندانشان نام هایی نامناسب و زشت به آنها می دادند، ائمه بزرگوار آنها را از این کار باز می داشتند و سفارش به نام نیکو نهادن می کردند.

انتخاب اسم مناسب

معمولا ً نام های غریب و کم کاربرد بیشتر در معرض پرسش و کنجکاوی دیگران قرار می گیرد و امروزه متأسفانه برخی از پدران و مادران به جای اندیشیدن به بار ارزشی و تأثیر روانی آن در آینده، به نادر بودن، تازه بودن و استثنایی بودن آن می اندیشند و انتخاب اسم مناسبی ندارند.

گاه دیده می شود که پدر  و مادر از اینکه در میان همسالان ” همنام ” فرزندشان نیست با تفاخر و غرور یاد می کنند، در حالی که ممکن است همین نام، احیاناً در تقلیدهای سطحی اندیشانه نیز فراوان و عادی شود. پدر  و مادرها عمدتاً در انتخاب اسم فرزندان خویش خیلی دیر تصمیم می گیرند و اگر قبل از تولد نیز از نامگذاری سخن به میان آید، چندان جدی و قطعی نیست. همین بی برنامگی باعث می شود که پس از تولد فرزند، هرکس اعمال سلیقه کند و چه بسا ناخواسته انتخاب اسم نامقبول و تحمیلی بر فرزند نهاده شود.

انتخاب اسم فرزند پیش از تولد

تعداد متولدین در سال ۹۶ تا این لحظه حدود ۲۵۹۹۰  نفر است. این تعداد کودک با نام های متفاوتی در ثبت احوال دارای شناسنامه می شوند. در فرهنگ مقدس اسلام دستور این است که پیش از تولد فرزند (دوران تکوین جنین و دمیدن روح در کودک) بهتر است پدر و مادر تصمیم بگیرند و برای فرزند ، چه دختر و چه پسر ، نامی تعیین نمایند. در فقه الرضا توصیه شده است: ” هرگاه پیش از تولد نامی برای فرزند تعیین نکرده اید ، حتماً تا روز هفتم نامی مناسب انتخاب کنید.”

چطور اسمم را عوض کنم؟ چطور اسمم را عوض کنم؟

از نظر گاه روانی، انتخاب اسم و نامگذاری پس از تولد عمدتاً مبتنی بر احساسات، آن هم احساسی متناسب با نوزادی لطیف و ظریف است و به همین دلیل ممکن است نامی خوش آوا ، اما رقیق و کم محتوا و یا فاقد اندیشه به فردای کودک و بزرگسالی او انتخاب شود.

انتخاب اسم اگر برگرفته از چهره هایی باشند که در تاریخ به بزرگ منشی و نیکی از آنان یاد  می شود، کودک بعدها در انطباق با نام خویش هویتی مطلوب و ارزشمند می یابد. گاه انتخاب اسم بر اساس یک چهره ی مقطعی، نام یک ستاره ی سینما یا ورزشکار، عنوان و نام فرزندی می شود که چندی بعد در ذهنها فراموش می شود.

چطور اسمم را عوض کنم؟ چطور اسمم را عوض کنم؟

رایج ترین نام های پسر و دختر در ایران

در جدول زیر رایج ترین نام ها برای دختر و پسر در ایران مطابق با آمار سال ۹۳ آورده شده است.

نام های رایج برای دختران

ردیف نام ردیف نام
۱ فاطمه ۲۶ بهار
۲ زهرا ۲۷ ستایش
۳ نازنین زهرا ۲۸ مائده
۴ یسنا ۲۹ مبینا
۵ زینب ۳۰ عسل
۶ ریحانه ۳۱ آیناز
۷ فاطمه زهرا ۳۲ هلیا
۸ باران ۳۳ سوگند
۹ رها ۳۴ سارا
۱۰ ثنا ۳۵ محدثه
۱۱ کوثر ۳۶ الینا
۱۲ مریم ۳۷ آتنا
۱۳ سارینا ۳۸ فاطیما
۱۴ اسرا ۳۹ یاسمین
۱۵ رقیه ۴۰ حسنا
۱۶ هستی ۴۱ اسما
۱۷ محیا ۴۲ مهدیس
۱۸ آیلین ۴۳ هانیه
۱۹ مهسا ۴۴ حنانه
۲۰ نرگس ۴۵ پرنیا
۲۱ معصومه ۴۶ آیدا
۲۲ حلما ۴۷ کیانا
۲۳ آوا ۴۸ ملیکا
۲۴ النا ۴۹ نازنین
۲۵ نیایش ۵۰ الناز

نام های رایج برای پسران

ردیف نام ردیف نام
۱ امیرعلی ۲۶ بنیامین
۲ محمدطاها ۲۷ ایلیا
۳ محمد ۲۸ محمدپارسا
۴ ابوالفضل ۲۹ پرهام
۵ امیرحسین ۳۰ سبحان
۶ علی ۳۱ آرتین
۷ حسین ۳۲ آرمین
۸ امیرمحمد ۳۳ عرفان
۹ امیرعباس ۳۴ آریا
۱۰ محمدمهدی ۳۵ محمدیاسین
۱۱ محمدرضا ۳۶ متین
۱۲ مهدی ۳۷ دانیال
۱۳ محمدحسین ۳۸ سامیار
۱۴ امیررضا ۳۹ احسان
۱۵ علیرضا ۴۰ آرین
۱۶ محمدامین ۴۱ سینا
۱۷ علی اصغر ۴۲ آراد
۱۸ طاها ۴۳ سجاد
۱۹ رضا ۴۴ حسام
۲۰ ماهان ۴۵ یوسف
۲۱ محمدجواد ۴۶ آرش
۲۲ یاسین ۴۷ مبین
۲۳ امیرمهدی ۴۸ علی اکبر
۲۴ پارسا ۴۹ عباس
۲۵ کیان ۵۰ محمدعلی

اگر مایل به تغییر نام خود هستید

پیش از این فرایند تغییر نام کوچک تنها با ارائه دادخواست و رجوع به دادگاه امکان پذیر بود اما در حال حاضر تغییراتی در این روند رخ داده است.

هر کسی ممکن است نامی داشته باشد که از نظر فرهنگی، سلیقه شخصی یا با افکار و اندیشه های فرد یکسان نباشد، بر همین اساس می توان برای این فرد این حق را قائل شد که اسمش را براساس خواسته خودش تغییر دهد، این در حالی است که امروزه تغییر نام کوچک امکان پذیر شده و فرایند رجوع به دادگاه برای تغییر نام و گردش قضایی برای این منظور کاملا حذف شده است.

چطور اسمم را عوض کنم؟ چطور اسمم را عوض کنم؟

رویه قبلی تغییر نام این گونه بود که فرد متقاضی باید دادخواست خود را به دادگاه تسلیم و با استفاده از وکیل، در دادگاه از خود دفاع می کرد در رویه قبلی، متقاضیان تغییر نام را دچار مشکل می کرد و حتی بعضا متقاضیان تغییر نام، ناچار می شدند که اظهارات خلاف واقع مطرح کنند تا موافقت دادگاه جلب شود.

تدوین دستورالعمل نوین تغییر نام و تصویب آن در شورای عالی ثبت احوال اختیار تغییر نام نیز، همچون تغییر نام خانوادگی به سازمان ثبت احوال داده شده و فرایند رجوع به دادگاه برای تغییر نام و گردش قضایی برای این منظور کاملا حذف شده است.

هم اکنون تقاضای تغییر نام در کمیته ویژه ای با عنوان «کمیته نام» که در سازمان ثبت احوال تشکیل شده، رسیدگی می شود و در صورتی که مغایرتی با دستورالعمل تغییر نام وجود نداشته باشد، با آن موافقت می شود. ضمن اینکه تغییر نام به اسامی غیر ایرانی نیز ممنوع است و در عین حال، امکان تغییر اسامی غیر ایرانی به نام های مناسب ایرانی وجود دارد.

نبض ما– گردآوری

خبرآنلاین، تبیان، ویکی پدیا، مهر

.

منبع : nabzema.ir