آکاایران: خیریه «کودکان فرشته اند» به کمک«خانه انیمیشن» کاری را ساخته اند که قهرمان های آن کودکان مبتلا به سرطان هستند، آنها بعد از طی کردن فراز و نشیب های زیاد در قلعه سحرآمیز به آرزوهایشان می رسند.

بچه ها در دنیای خیال های رنگی و فانتزی شان زندگی می کنند، آنجا تخیل می کنند، قهرمان می سازند و پیروز می شوند. همین اتفاق هم باعث شده تا اهالی خیریه «کودکان فرشته اند» از این

موضوع استفاده کنند و از آن نقطه قوتی بسازند برای کمک کردن به روند درمان کودکان مبتلا به سرطان. آنها این روزها در حال اجرایی کردن طرحی هستند به نام«روکش سرم» که از چهار بخش روکش سرم، کتاب، انیمیشن و اپلیکیشن بازی تشکیل شده است. این طرح قرار است روند درمان را برای کودکان سرطانی کمی آسان تر کند تا از آنها بچه هایی بسازد که قرار است هر کدام قهرمان زندگی خودشان باشند.

بچه ها از سرم هایشان می ترسند

شاید شکل گیری ایده روکش سرم از شلنگ های قهوه ای و بد قواره سرم های شیمی درمانی شروع شد. سرم هایی که نه فقط ظاهر که عوارض داروهایشان به مرور باعث شد تا بچه ها رفته رفته نسبت به خود سرم ها احساس ناخوشایندی پیدا کنند و حتی به واسطه دیدن آنها حال و روز خوبی نداشته باشند.

آکاایران: قهرمانان این انیمیشن کودکان مبتلا به سرطان اند

«داروهایی که کودکان مبتلا به سرطان برای شیمی درمانی استفاده می کنند باید ضد نور باشد. برای همین در بیشتر اوقات این داروها در سرم هایی نگهداری می شود که شلنگ های قهوه ای دارند و ظاهرشان چندان به کودکان مبتلا به سرطان احساس خوبی نمی دهد و باعث می شود که حالت تهوع بگیرند؛ حتی اگر این دارو آن قدرها هم حالشان را بد نکند ولی در نهایت منجر به این می شود که همیشه یک ترسی بیشتر از چیزی که وجود دارد نسبت به این دارو دارا باشند.

برای همین ما تصمیم گرفتیم با طراحی دو کاراکتر کارتونی و ایرانی این مشکل را حل کنیم و پروژه روکش سرم را به راه بیندازیم. تا اینکه در بخش اول آن به این نتیجه رسیدیم که روکش هایی طراحی کنیم که به واسطه آنها این حس به بچه ها القا شود که این داروها قرار است آنها را قوی تر از گذشته کند.»

به کودکان مبتلا به سرطان می گوییم که آنها با بقیه فرق دارند

یکی از روش هایی که گروه«کودکان فرشته اند» برای روند درمان کودکان مبتلا به سرطان در نظر می گیرند القا کردن این حس به کودکان مبتلا به سرطان است که آنها با بقیه بچه ها یک تفاوت بزرگ دارند؛ آن هم شکست دادن بیماری مثل سرطان است که قرار است از آنها یک قهرمان بسازد.

انیمیشن«سفری به لیدوما» نام انیمیشن چند قسمتی است که یکی دیگر از بخش های طرح «روکش سرم» را در برمی گیرد؛ نصیر موسوی نژاد در این باره می گوید«آرتمیس و آرسام دو کاراکتر انیمیشن ما هستند که وارد قلعه ای می شوند و به دنبال برآورده کردن آ روزهایشان هستند که در نهایت بعد از گذر از مراحل سخت و خطرناک به خواسته ها و آرزوهایشان می رسند. ما در کنار ساخت انیمیشن به دنبال اپلیکیشن بازی و انتشار کتاب برای بچه هایی هستیم که شاید در مناطق دور و نزدیک باشند.»

انیمیشنی با نقش آفرینی قهرمان های ایرانی

ایرانی بودن شخصیت های«آرتمیس و آرسام» یکی از مهمترین نکاتی است که نصیر موسوی نژاد روی آن تاکید زیادی دارد چیزی که شاید دلیل آن نبود قهرمان های ایرانی برای بچه هاست. «سلیقه و شخصیت هایی که ما در بچگی با آنها بزرگ شدیم باشخصیت های مورد علاقه بچه های نسل فعلی تفاوت زیادی دارند. بچه های نسل حاضر به دنبال قهرمان های مثل بن تن اند.

قهرمانان این انیمیشن کودکان مبتلا به سرطان اند قهرمانان این انیمیشن کودکان مبتلا به سرطان اند

چیزی که ما نمونه های ایرانی آن را نداشتیم؛ ولی در این کار سعی کردیم از شخصیت هایی استفاده کنیم که حتی لباس هایشان هم طرح ایرانی است. به عنوان مثال آرتمیس نام اولین زن دریانورد ایرانی بوده و ما در انیمیشن خودمان شخصیت آرتمیس، دختربچه ای است که دلش می خواهد در آینده دریانورد شود.»

برای ادامه دادن به اسپانسر نیاز داریم

پروژه روکش سرم حاصل دو سال زحمت پیاپی این گروه است که حالا امروز به مرحله انجام رسیده است. کاری که بچه های «کودکان فرشته اند» در ازای آن هیچ دستمزد و پولی دریافت نمی کنند. جالب اینجاست که نویسنده انیمیشن کار هم «زینب پاسدار» است کسی که خودش یکی از اعضای همین گروه است و طبق حرف های نصیر موسوی نژاد تمام قصه و المان های آن را مرتبط با کودکان مبتلا به سرطان و درمان و مبارزه آنها با بیماری شان در نظر گرفته است. اما در این بین وقتی درباره نمایش این انیمیشن برای بچه ها می پرسیم  به جواب جالبی می رسیم.

« مخاطبان اصلی این پروژه در ابتدا قرار بود فقط کودکان مبتلا به سرطان باشند ولی در حال حاضر قرار است که این کار در شبکه پویا هم به نمایش دربیاید. ما حتی چند قسمت اولیه کار را هم آماده نمایش داریم اما از آنجایی که هنوز برای کار اسپانسری نداریم تا ادامه کار را با کمک بچه های «خانه انیمیشن» بسازیم فعلا آن را برای بچه ها نمایش ندادیم چون نگران این هستیم که بین کار وقفه بیفتد و بچه ها چشم انتظار باقی بمانند.

.

منبع : nabzema.ir