آکاایران: پایان دوسالگی بهترین زمان برای از شیر گرفتن کودکان است اما نکته مهم نحوه و چگونگی آن است و اگر به شیوه درستی صورت نگیرد، تجربه بسیار تلخی برای کودک رقم می خورد.

نبض ما– کودک بعد از دو سال که نیازهای خود را از طریق سینه مادر رفع کرده و با آن به آرامش رسیده است، یک مرتبه با این مساله روبه رو می شود که مادر می خواهد وی را از شیر بگیرد و از رفتارهایی چون سم زدن، ماژیک قرمز کشیدن، لاک تلخ و… استفاده می کند. کودک در این مرحله با طرد شدن ناگهانی از سوی مادر روبه رو می شود و در واقع اولین شکست عشقی خود را در این سن تجربه می کند.

عشق و علاقه بی ریای کودک نسبت به مادر برای رفع نیازهای عاطفی و روانی و رسیدن به آرامش وجود دارد اما به طور ناگهانی و با رفتار ضربتی و غلط این ارتباط قطع می شود و کودک را دچار شکست عاطفی تلخی می کند. این شکست عاطفی در فرآیند زندگی کودک تاثیر منفی می گذارد و در ازدواج و مسائل زناشویی وی در آینده نیز مشکلات عدیده ای به وجود می آورد.

رفتار غلط مادر در ارتباط با این موضوع ونحوه از شیر گرفتن کودک ممکن است در ظاهر نتیجه بخش باشد و کودک دیگر شیر مصرف نکند اما باعث برهم خوردن حوزه روانی وی می شود و اختلالاتی چون وسواس ، پرخاشگری، گاز گرفتن و… در رفتار وی ایجاد می شود.

چه زمان باید کودک را از شیر گرفت؟

زمان از شیر گرفتن کودک در کشورهای مختلف، متفاوت است و نظرات متنوعی در این زمینه وجود دارد. شیرمادر تا ۷ ماهگی اثرات ثابت شده در پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماریها در مادر و کودک دارد. انجمن متخصصین پزشکی اطفال در آمریکا شیردهی تا یک سال را ضروری می داند و سازمان جهانی بهداشت تداوم شیردهی تا پایان دو سالگی کودک را قویا توصیه می کند. آخرین اطلاعات و توصیه ها سنین ۲ تا ۴ سالگی را برای از شیر گرفتن کودک پیشنهاد می کنند. با این حال تصمیم در مورد از از شیر گرفتن کودک بستگی به شرایط جسمی- روانی مادر و کودک و ویژگی های خانواده دارد.

توصیه هایی برای از شیر گرفتن کودک

از شیر گرفتن کودک وقت و صبر می خواهد

 بهتر است یک بازه زمانی چند هفته ای را برای از شیر گرفتن کودک در نظر بگیرید. در این دوران باید برنامه های ویژه ای تدارک ببینید زیرا بچه ها معمولاً پرخاشگر می شوند. آرامش خود را حفظ و سعی کنید رفتاری آگاهانه در برابر آن ها داشته باشید. اگر قرار باشد با اولین گریه و فریاد دوباره به او شیر بدهید، هیچ وقت موفق نخواهید شد.

او را به غذا خوردن و نوشیدن مایعات با لیوان عادت دهید

این موضوع باعث می شود که برای ترک خوردن شیر مادر مجبور به تحمل سختی های غذا خوردن با قاشق و چنگال نشود. برای او سرویس غذاخوری جداگانه ای، با طرح های کودکانه و رنگ های شاد و تند بخرید. به جای لیوان های شیشه ای هم که برای بچه ها خطرناک است، می توانید از قمقمه های رنگی پلاستیکی استفاده کنید. این وسایل حواس بچه ها را پرت و به دلیل جذابیت هایی که دارد، آن ها را به خوردن غذا و نوشیدن مایعات تشویق می کند.

ترفندهای ساده برای از شیر گرفتن کودکان! ترفندهای ساده برای از شیر گرفتن کودکان!

به تدریج فاصله زمانی شیر داد ن ها را بیشتر کنید

صبح ها وقتی کودک از خواب بیدار شد به او شیر دهید و نوبت بعدی را تا جایی که امکان دارد به تأخیر بیندازید. در این حالت خود به خود، تعدادی از دفعات شیردهی حذف می شود. البته باید این زمان را با خوراکی های مقوی و میوه ها پُر کنید. اگر گرسنه بماند حتماً باز هم به سراغ شما می آید.

حواس تان به زمان باشد

اگر شاغل هستید و کودک تان عادت کرده است که در زمان و مکان خاصی شیر بخورد، باید حواس تان به زمان باشد. در ساعت های شیردهی سعی کنید خود را مشغول نشان دهید در عوض کمی آب میوه یا یک لیوان شیر را برای نوشیدن در اختیار کودک بگذارید. بهتر است برای این کار نوشیدنی مورد علاقه او را انتخاب کنید تا با رغبت آن را بنوشد. اگر بیشتر اوقات در جای خاصی از خانه به او شیر می دادید، سعی کنید دکوراسیون خانه را تغییر دهید. با این کار چیزهایی که او را یاد شیر خوردن می اندازد از خاطرش می رود.

در برنامه های روزانه ی او تغییرهایی به وجود آورید

او را زمان بیشتری خارج از خانه نگه دارید تا در عادت های او تغییر ایجاد شود. کودک را بیشتر به خانه پدر و مادربزرگش یا به پارک ببرید. بچه ها در این سنین به راحتی با جایگزین ها کنار می آ یند پس سعی کنید روش ها و کارهای مناسبی را برایش در نظر بگیرید.

برای از شیر گرفتن کودک از همسرتان کمک بگیرید

از او بخواهید وقت بیشتری را با فرزندتان بگذراند. در دورانی که قصد دارید او را از شیر بگیرید، از پدر خانواده بخواهید به او غذا بدهد یا وقت هایی که شیر می خواهد، او را در آغوش بگیرد و بیرون از خانه ببرد. پدر می تواند شب ها فرزندتان را بخواباند و در کنار او باشد زیرا بسیاری از بچه ها عادت دارند با مکیدن سینه مادر خود به خواب بروند.

کوچولو را به سفر بفرستید

اگر امکان دارد، او را با پدر و مادربزرگش یا یکی از اعضای خانواده که با او صمیمیت بیشتری دارد، به مسافرت بفرستید. دور بودن او از فضای خانواده ممکن است خیلی از عادت های او را از سرش بیندازد. قبل از انجام این کار مطمئن شوید که او می تواند چند روز فاقد شما و در محیطی غریب به راحتی زندگی کند. این امر در مورد برخی از بچه ها قابل اجرا نیست زیرا جدایی شان از پدر و مادر، حس بی اعتمادی را در آن ها به وجود می ورد.

ترفندهای ساده برای از شیر گرفتن کودکان! ترفندهای ساده برای از شیر گرفتن کودکان!

در طول روز وقت بیشتری به کودکتان اختصاص دهید

او در تمام مدت شیر خوردن به بوی بدن مادر و صدای ضربان قلب او عادت کرده است؛ این عوامل به او آرامش می دهند. با او بازی کنید، او را در آغوش بگیرید، از او بخواهید در کارهای خانه به شما کمک کند. مرتب تکرار کنید که او در حال بزرگ شدن است و باید بعضی از عادت هایش را ترک کند. در این حالت کمتر ضربه روحی می خورد و روابط مادر و فرزند هم دچار مشکل نمی شود.

سعی نکنید خود را بیمار و سینه تان را زخمی نشان دهید

با این کار کودک ناراحت می شود و ممکن است از وضعیت پیش آمده بترسد و وحشت کند. در این حالت نه تنها مشکلی حل نمی شود بلکه موضوع جدیدی به مشکلات خود اضافه کرده اید. بچه ها در دورانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، وابستگی های عاطفی شدیدی پیدا می کنند و این رفتار شما به آن ها صدمه می زند.

عوارض از شیر گرفتن کودک برای مادر چیست؟

  • مقداری از آب بدن دفع می شود که خود سبب کاهش وزن مادر می گردد.
  • ممکن است ترشح شیر تا چند ماه وجود داشته باشد که شبیه کلستروم بوده، بعد غلیظ تر شده و بالاخره قطع می شود.
  • مادر باید دریافت کالری روزانه خود را کمتر کند. تا بتواند چربی های ذخیره شده را از دست بدهد.
  • برای جلوگیری از شل شدن و افتادگی پستان ها مادر باید ورزش کند به ویژه حرکات ورزشی که در هنگام شنا کردن انجام می شود.
  • از شیر گرفتن کودک به عنوان قطع ارتباط عاطفی تلقی نمی شود بلکه در مواقعی که کودک نیاز به آغوش گرفتن دارد، یا خسته و افسرده است یا درد دارد مادر باید او را با مهربانی در آغوش گرفته و آرام کند و عشق و علاقه خود را این بار نه از طریق شیر دادن بلکه از طریق نوازش و محبت جسمی و کلامی به او هدیه نماید.

نبض ما– گردآوری

.

منبع : nabzema.ir