آکاایران: بلایی که فریاد زدن والدین بر سر کودک می آورد

صدایتان را برای جگرگوشه هایتان بالا نبرید

همه پدر و مادرها به خصوص در سنین کودکی فرزندشان، آنها را دعوا می کنند، سرشان فریاد می زنند و گاهی متاسفانه با کتک هم همراه است. اما والدین باید بدانند که همین رفتار و عصبانیت آنها که ناشی از یک رفتار اشتباه فرزندشان بوده ، ممکن است در آینده ، او نیز برای برخی از درخواست هایش به داد و هوار متوسل شود و این عمل را از پدر و مادر خودش یاد گرفته است.

  

آکاایران: صدایتان را برای جگرگوشه هایتان بالا نبرید


پدر و مادرها، فرزندانشان جگرگوشه هایشان هستند و اگر کسی  آنها را دعوا کند یا چیزی به او بگوید به شدت ناراحت  و تا حد ممکن واکنش نیز از خود تلاش می کنند.  والدین عموما در مقابل عمه و خاله، دایی و عمو وانمود می کنند که نباید سر کودک شما فریاد بزنند و آنها را دعوا کنند، اما در خانه گاهی آنقدر  خونشان بخاطر برخی از رفتارهای آنها به جوش می آید که فریادی بر سر آنها می زنند که مویرگ های کودک پاره می شود و او را تهدید می کنند که به علت انجام دادن فلان کار، دیگر از بهمان چیزی که قرار بود برایش بخرند، خبری نیست. در واقع پدر و مادرها این تهدید را یکی از اصول تربیتی کودک می دانند که با محروم کردن کودک از چیزی که مورد علاقه اش است، کاری که مورد علاقه والدین نیست را دیگر تکرار نکند.

اگر به هر علتی سر کودک فریاد کشیده اید بسیار مهم است که از او عذرخواهی کنید و بگویید باید به روش دیگری این شرایط را بازرسی می کردید


فریاد زدن سر کودک , این بچه های دوست داشتنی که گاهی واقعا روی اعصاب هستند، وقت هایی چیزهایی میخواهند که به هیچ عنوان درست و مناسب نیستند؛ گاهی اوقات تنها راه ساکت کردن بچه و این که به حرفتان گوش کند، داد زدن است. اما بهتر است ولوم صدای خودرا پایین بیاورید و روشهای بهتر و کارآمدتر را امتحان کنید. 
بعضی از تقاضای های کودکان برای والدین بسیار ناراحت کننده هستند زیرا کودک درک نمی کند و به هیچ صراطی هم مستقیم نیست. نتیجه هم این است که پدر و مادر برای متوجه کردن کودک دست آخر به داد زدن روی می آورند.
بهترین اقدام والدین در این لحظه می تواند این باشد که دلگیر نشوند و سعی کنند به صورت امری و دستوری با کودک صحبت نکنند بلکه با او همدلی کرده و کمک کنند تا قدرت تصمیم گیری در کودک تقویت شود.
بیشتر بخوانید:
در خواست از کودک با داد و فریاد ممنوع!

چالش داد و هوار 
اگر همیشه با داد و هوار کردن می خواهید بچه را سر جایش بنشانید، باید بدانید اعتماد به نفس و احساس امنیت را در وجود کودک خود از بین میبرید. اما اگر فقط در شرایط خاصی دست به دامن فریاد می شوید، فرزند دچار آسیب روحی نمیشود اما برای تربیت کودک هم روش خوبی نیست. هنگامیکه سر کودک داد می زنید در واقع درک اطلاعات توسط کودک را مختل می کنید.
 فریاد زدن بر سر کودکان می تواند تاثیرات طولانی مدتی روی آنان داشته باشد که اضطراب، کاهش عزت نفس و افزایش رفتارهای خشونت آمیز از جمله آنهاست.
هنگامی که سر کودک داد میزنید در واقع درک اطلاعات توسط کودک را مختل میکنید. اما وقتی به آرامی اشتباهش رابه او گوشزد میکنید او با آسودگی خیال می تواند درک کند که منظور و هدف شما چیست.
با داد زدن فقط به کودک می آموزیم هر وقت ناراحت یا خشمگین بود داد بزند. پزشک هات یکی از کارشناسان تربیت کودک میگوید: «اگر کودک را کتک بزنید، او کتک می زند. اگر داد بزنید، داد می زند. اگر آرام باشید، آن ها نیز یا میگیرند خونسردی خودرا حفظ کنند».
اگر به هر علتی سر کودک فریاد کشیده اید بسیار مهم است که از او عذرخواهی کنید و بگویید باید به روش دیگری این شرایط را بازرسی می کردید. پزشک هات اعتقاد دارد: «خیلی از والدین متوجه نمی شوند که هرکسی می تواند اشتباه کند، بهمین علت اشتباه خودرا قبول نمیکنند. بدتر این که برای اینکار هرگز عذرخواهی نیز نمی کنند.» این باعث می شود تا بیشتر حواس تان به رفتارها و واکنش هایتان باشد و شاید کمک کند تا روشی غیر از داد زدن را برای تربیت کودک خود انتخاب کنید.
در برخی مواقع با وجود به کار گرفتن راهکاری برای جلوگیری از بالا رفتن صدا، والدین مجبور به فریاد زدن می شوند. در چنین شرایطی معذرت خواهی کنید در نتیجه کودکان این نکته مهم را آموزش می بینند که تمامی افراد اشتباه می کنند و لازم است معذرت خواهی کنند.
همچنین در صورتیکه فرزندتان فریاد زد، حد و مرزها را به او یادآوری کرده و گوشزد کنید که داد زدن روشی قابل قبول برای برقراری ارتباط نیست.
 فریاد کشیدن و تهدید کردن کودک، لجبازی را در کودکان تشدید می کند. لجبازی در کودکان معمولاً از سن یک سالگی آغاز می شود و حتی می تواند با رفتارهای نادرست اطرافیان در کودک نهادینه شود. کودکان برای پیدا کردن خود و جایگاهشان و گاهی به دلیل اینکه می خواهند خودشان را به اطرافیان ثابت کنند لجبازی می کنند و یکی از اساسی ترین مشکلات این است که والدین در این شرایط خودشان هم داخل بازی لجبازی کودکان می شوند و آنها هم به نوعی به لجبازی با آنها می پردازند.
بیشتر بخوانید:
لجبازی کودکان
چند پیشنهاد ساده برای لجبازی کودک

در صورتیکه برای منظم کردن فرزند خود سر او فریاد می زنید، می توانید تاثیرات منفی آن را در رفتار کودک خود ببینید. به طور مثال فرزندانتان نیز برای انتقال پیام و منظور خود با صدای بلند صحبت می کنند، علاوه بر این، به جای آرام و محترمانه صحبت کردن، سر والدین خود فریاد می زنند، رابطه والدین با فرزند ناپایدار و آسیب پذیر می شود و در نتیجه برقراری ارتباطی سالم با آنان سخت می شود و همچنین ممکن است این شیوه رفتاری آنان را از والدین دور کند.
.

منبع : tebyan.net