آکاایران: آموزش روشهای بهبود زندگی کودکان فلج مغزی

برای والدین عزیز که در پی بهترین ها برای تربیت و پرورش فرزندان خود هستند در بخش کودکان و والدین پورتال رنگی مطالب مطابق علم روز در زمین های مختلف را گردآوری و منتشر می کنیم که در این مقاله در مورد فلج مغزی کودکان صحبت کرده ایم.

پرهام پارسانژاد عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران درباره کودکان دچار فلج مغزی(CP) اظهار کرد:در کودکان مبتلا به فلج مغزی باید الگوهای حرکتی بازآموزی شودt این الگوهای حرکتی را می توان در کلینیک فیزیوتراپی و روی تخت یا زمین به کمک وسایل بادی مانند توپ انجام داد همچنین امکان انجام این تمرینات توسط فیزیوتراپ در محیط آبی نیز وجود دارد.

وی بیان کرد:آب به دلیل خاصیت هیدرواستاتیکی که دارد وزن بدن را کاهش می دهد در نتیجه عضله های کودکان دچار فلج مغزی نیاز به نیروی کمتری برای حرکت کردن دارند، در این کودکان انتقال پیغام های عصبی از مغز به عضله ها به خوبی صورت نمی گیرد بنابراین عضلات در محیط آبی نسبت به خشکی با پیام عصبی ضعیف تری حرکت می کنند.

این عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی با اشاره به دربرگرفته شدن کل بدن توسط آب عنوان کرد:آب با تحریک پوستی که در تماس با بدن بیمار ایجاد می کند پیوسته پیغام های عصبی را به مغز می فرستد بنابراین فعالیت مغز افزایش پیدا کرده و عملکرد اندام های بدن هماهنگ تر می شود. پارسانژاد افزود:در آب مقاومتی به همه بدن وارد و این مقاومت باعث تقویت عضله های کودک دچار فلج مغزی می شود.
وی تاکید کرد:در فلج مغزی برخی از عضله ها بیش از حد فعالیت می کنند و وقتی کودک مبتلا به فلج مغزی در آب قرار می گیرد این دربرگیری توسط آب و تحریک سیستم عصبی سبب می شود پیغام های عصبی وارد شده از سوی مغز به عضلات کاهش یافته و عضله هایی که سفت و بیش از حد درگیر بودند، آرام تر شوند.

تقویت عضله های کودکان فلج مغزی با آب درمانی

این عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی تصریح کرد:کودک دچار CP در محیط آبی به واسطه آرامش ایجاد شده در عضله ها راحت تر فعالیت هایش را انجام می دهد.بنابراین در خشکی نیز عملکرد و حرکت هایش تسهیل می شود. پارسانژاد گفت:ورزش های بسیار زیادی می تواند در محیط آبی انجام شود به طور مثال درمانگر با گرفتن دست کودک دچار فلج مغزی و حرکت دادن آن در آب با الگوهای حرکتی خاصی که اثر درمانی دارد، باعث بازآموزی عصبی و عضلانی فرد می شود.
وی یادآور شد:در فلج مغزی فعالیت اندام ها به دلیل دریافت پیغام های عصبی زیاد از سوی مغز با اختلال مواجه و در نتیجه برخی عضله ها سفت می شوند، درمانگر نیز وظیفه دارد که با طراحی الگوهای حرکتی به بیمار کمک کند که فعالیت های روزمره خود را به راحتی انجام دهد.

درباره فلج مغزی بیشتر بدانید

فلج مغزی (به انگلیسی: cerebral palsy) گروهی از اختلالات حرکتی دایم ولی غیر پیشرونده هستند که به دلیل ناهنجاری های مادرزادی یا اسیب های وارده بر مغز در مراحل اولیه تکامل ایجاد می گردند. تعدادی از اینان فقط نقص حرکتی دارند و اختلال دیگری ندارند ولی در سایر بیماران علایم احتمالی همراه این اختلالات، مشکلات یادگیری، شنیدن، دیدن و تشنج است. وضعیت هوش بسته به محل آسیب متغیر است و بعضی از این کودکان از نظر هوشی با استعدادند.

فلج مغزی دارای چندین نوع متفاوت است:

اسپاستیک (Spastic)، شایعترین نوع که ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد را شامل می شود در اثر آسیب به نورون های حرکتی فوقانی در مسیر پیرامیدال ایجاد می شود گاهی دو طرفه است حداقل با دو مورد از موارد زیر مشخص می شود: الگوی حرکتی غیرطبیعی، افزایش تون(tone) عضلات، رفلکس های پاتولوژیک مانند بابنکس و هیپررفلکسی
آتاکسیک (Ataxic)، در کمتر از ۵ درصد موارد مشاهده می شود به علت آسیب مخچه روی می دهد ومشخصات آن عبارت است از وضعیت (posture) غیرطبیعی و فقدان هماهنگی منظم عضلات و یا هر دو
دیس کینتیک (Dyskinetic)، ده تا پانزده درصد موارد را تشکیل می دهد مشخصه آن الگوهای حرکتی غیرطبیعی و حرکات فاقد اراده، کنترل نشده و راجعه است
هیپوتونیک(Hypotonic)
ترکیبی از انواع فوق.

.

منبع : https:portal-rangi.com