آکاایران: آموزش روشهای تشویق کودکان به میوه خوردن

برای والدین عزیز که در پی بهترین ها برای تربیت و پرورش فرزندان خود هستند در بخش کودکان و والدین پورتال رنگی مطالب مطابق علم روز در زمین های مختلف را گردآوری و منتشر می کنیم که در این مقاله در مورد ضرورت خوردن میوه برای کودکان صحبت کرده ایم.

چگونه بچه ها را میوه خور کنیم

والدین همیشه نگران تغذیه ی فرزندان شان هستند. این که کودکان تغذیه ی مناسبی دارا باشند، به اندازه ی کافی ویتامین دریافت کنند و بدن شان قوی باشد، دغدغه ی والدین و به ویژه مادران است.کودکان
البته نیازی به گفتن نیست که میوه جایگاه مهمی در برنامه ی غذایی بچه ها دارد اما شاید یکی از دردسرهای مادران امتناع فرزندان از خوردن میوه باشد. آیا تصور می کنید دادن ۵ واحد میوه یا بیشتر به کودکان کار سختی است؟ اگر فرزند بدغذایی دارید که از خوردن میوه فراری اند خواندن این مطلب را از دست ندهید.

روش هایی برای علاقه مند کردن کودک به خوردن میوه ها

میوه را دم دست بگذارید

کودکان را به میوه فروشی ببرید

شاید خرید رفتن با بچه ها کمی مشکل باشد اما امتحان کنید. فرزندتان را همراه خود ببرید و از آن ها بخواهید تا میوه ی مورد علاقه شان را انتخاب کنند. وقتی کودکان در چنین شرایطی قرار گیرند احساس مسئولیت کرده و به انتخابشان نیز افتخار می کنند.
وقتی میوه را خودشان انتخاب و خریداری کرده باشند بیشتر به خوردن تشویق می شوند. چون هر چه باشد برای خریدش زحمت کشیده اند.

 

آکاایران: آموزش روشهای تشویق کودکان به میوه خوردن

کودکان را در آشپزخانه پذیرا باشید

برخی از مادران آشپزخانه را تحریم کرده اند. یعنی کودکان حق ندارند پا در آشپزخانه بگذارند. برعکس اصرار کنید کودکان در انتخاب غذا و همچنین آماده کردن غذای خانواده شرکت کنند. کودکان از شرکت در تهیه غذا لذت می برند و غذایی را که در تهیه ی آن کمک کرده باشند را بیشتر می خورند
بچه های کوچک تری که گه گاهی وقت شان را در آشپزخانه می گذرانند بیشتر با مواد غذایی نوین آشنا شده و به چشیدن آن ها علاقه تلاش می کنند. وقتی از فرزندتان می خواهید در تهیه ساندویچش کمکتان کند یا در تهیه سالاد یا آماده کردن سبد میوه شرکت کند بیشتر به خوردن تشویق می شود.

الگوی خوبی برای آن ها باشید

کودکان در هر زمینه ای از بزرگ ترهایشان تقلید می کنند. زمانی که ببینند شما با اشتها یک هلوی خوشمزه و آبدار میل می کنید احتمالاً او نیز به خوردن هلو با شما علاقه نشان می دهد. عادتهای عذایی والدین روی تغذیه ی کودکان نیز تأثیر می گذارد. معمولاً والدین هر غذایی که خود دوست دارند را تهیه می کنند و کودکان را از مواد غذایی که خود دوست ندارند محروم می کنند. ذائقه ی کودکانتان را محدود نکنید. سعی کنید تغذیه مناسبی داشته باشید تا کودکان تان هم عادت های غذایی درستی در پیش بگیرند؛ زیرا آن ها از نزدیک شما را می بینند و همه ی عادت های شما روی آن ها نیز تأثیر می گذارد.

ابتکار به خرج دهید

گه گاهی وقتی برای فرزندانتان میوه می آورید کمی سر به سرشان بگذارید و کمی آن ها را لوس کنید. هلو را ورقه ورقه کرده و داخل یک پیاله دسر یا کمی بستنی بریزید. انگورها، گیلاس یا میوه های رنگارنگ دیگر را در سیخ های چوبی کرده و به کودکان تان بدهید. خواهید دید که این کارها باعث می شود به خوردن میوه ی بیشتر تشویق شوند.

هر چیزی برای والدین خوب است برای فرزندان هم خوب است

از همان بچگی یعنی تقریباً از ۱۲ ماهگی، بچه ها را تشویق کنید که با شما و در جمع خانواده غذا بخورد. به این ترتیب یاد می گیرند از هر چیزی که همه ی خانواده می خورند بخورد. از همه مهم تر غذای خود را در جمع و در فضای پرمهر خانواده می خورد و از آن لذت می برد.

با میوه ها غذا درست کنید

اگر در تهیه غذا از میوه استفاده کنید همان میوه ها هم از تعداد واحدهایی که باید روزانه مصرف شود حساب می شود. سعی کنید میوه را به مواد غذایی که کودکان دوست دارند اضافه کنید مثل غلات، پیتزا یا کیک ها.

خودتان دست بکار شوید و کمپوت درست کنید

کودکان عاشق این هستند که میوه را در قوطی های آماده ی کمپوت بخورند. در حالت کلی کودکان کمپوت را بیشتر دوست دارند شاید به دلیل شربت آن باشد. از میوه ها کمپوت درست کنید و در قوطی های گلابی، هلو و … بریزید. در این صورت هم کودکان میوه می خورند و هم شما خیال تان راحت است که میزان شکر آن کنترل شده است و مواد افزودنی هم ندارد.
دسر میوه ای داشته باشید
بچه ها معمولاً دسر را دوست دارند. اگر بعد از غذا یک تکه کیک یا دسر خامه ای می خوردید چند تکه گلابی هلو یا آلوی تازه هم به آن اضافه کنید.

پافشاری کنید

برای اینکه بچه ها یک ماده ی غذایی نوین را قبول کنند باید اصرار کنید تا آن را بچشند. البته با یکی دو بار مشکل حل نمی شود. برای اینکه یک ماده ی غذایی با ذائقه ی بچه ها سازگار شود باید هشت تا ده بار از آن بخورند. خسته نشوید و پافشاری کنید. گاهی پیش می آید که بچه ای عاشق غذایی هست و چند روز بعد از همان غذا متنفر می شود. با پافشاری هست که موفق می شوید تنوع غذایی ایجاد کنید و آن ها را به داشتن تغذیه مناسب و متنوع عادت دهید. کار ساده ای نیست اما شما می توانید. البته پافشاری در اینجا به معنای اصرار مستقیم نیست، بلکه به معنای این است که در این مورد بچه ها را به حال خود رها نکنید و صبور باشید.

آموزش روشهای تشویق کودکان به میوه خوردن آموزش روشهای تشویق کودکان به میوه خوردن

نکات کاربردی برای مصرف میوه کودکان

پوست میوه ها را باید برای کودکان گرفت؟

پوست میوه، هم می تواند برخی مواد مغذی را به بدن کودک برساند و هم مواد سمپاشی شده را وارد بدن او کند. بنابراین برخی میوه ها که پوست شان حاوی فیبرهای نامحلول است، به دلیل نفاخ بودن و نیز به دلیل آن که کودکان نمی توانند آن ها را خوب بجوند، بهتر است پوست گرفته شوند. همچنین توصیه می شود، پوست میوه های وارداتی که حاوی مواد نگهدارنده هستند، گرفته شود. باتوجه به فصل گرما و امکان رشد عوامل بیماری زا در میوه ها نیز بهتر است میوه ها در این فصل تا حد امکان فاقد پوست مصرف شوند.

میوه برای کودکان چاق ضرر دارد؟

سرعت رشد کودکان در سال اول بسیار زیاد است و وزن یک کودک یک ساله تقریبا ۳ برابر وزن او هنگام تولد است. از سال سوم به بعد سرعت رشد، کند اما مداوم می شود به طوری که سالانه با توجه به دختر یا پسر بودن بین ۲ تا ۳ کیلوگرم به وزن و بین ۶ تا ۸ سانتی متر به قد کودک اضافه خواهد شد. به همین دلیل نیاز به غذا کمتر می شود اما مادران به اشتباه فکر می کنند، کودک دچار بی اشتهایی شده و با اصرار کودک را وادار به خوردن می کنند. این احتمال وجود دارد، وقتی آبمیوه یا میوه شیرین به کودک داده می شود، او آن را به صورت بافت چربی ذخیره کند. اگر چه دریافت ۲ واحد میوه در تغذیه روزانه کودک معادل ۱۲ کیلوکالری است، درحالی که یک شیرینی گل محمدی معادل ۱۵۰ کیلوکالری است. بنابراین توصیه می شود، در مورد کودکان چاق به جای منع مصرف میوه، خوراکی هایی مانند تنقلات، شیرینی ها و شکلات از برنامه غذایی کودک حذف شود.

بچه ها چه موقع از روز میوه بخورند؟

بهترنی زمان برای خوردن میوه وقتی است که معده کودک خالی باشد. علاوه بر این، بهترین زمان خوردن میوه در صبحانه است. اگر آب مرکبات هنگام صبح به کودک داده شود، موجب افزایش اشتهای کودک می شود. اگر هنگام صرف غذا میوه هایی که حاوی ویتامین C هستند، به صورت آبمیوه به کودک داده شوند، موجب افزایش آهن خون می شوند. به جز صبحانه، میان وعده ها بهترین زمان استفاده از میوه هستند. با توجه به این که کم خونی فقر آهن یکی از مشکلات تغذیه ای کودکان است و یکی از دلایل اصلی آن استفاده از برنامه غذایی نادرست است، انتخاب میان وعده مناسب مانند انواع میوه همراه با خشکبار می تواند موجب افزایش آهن دریافتی شود. به خاطر داشته باشید که باید هنگام خوردن میوه در میان وعده به زمان صرف وعده اصلی دقت شود و دست کم ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه تا وعده اصلی فاصله داشته باشد. درمورد کودکانی که به کودکستان می روند، مصرف میوه هایی مانند سیب می تواند در جبران افت قند خون نیز بسیار مفید باشد. به این ترتیب به قدرت یادگیری آن ها کمک کرده و آن ها با نشاط بیشتری بازی می کنند.

.

منبع : https:portal-rangi.com