آکاایران: آموزش روش بند آوردن گریه نوزاد + دلایل

به نوزادتان شیر داده اید، پوشکش را عوض کرده اید و در ظاهر خوب استراحت کرده است. پس برای چه گریه می کند؟ اگر چه گریه او در ظاهر بی دلیل است اما یادتان باشد که گریهٔ نوزادان هیچ گاه بی دلیل نیست.گریه نوزاد

مهم نیست که چقدر خوب از نوزادتان مراقبت می کنید، گریه یکی از واقعیت های زندگی اوست که آن را خواهید شنید. همیشه نمی توانید گریه او را قطع کنید، اما باید مطمئن شوید که کودک تا حد امکان راحت است؛ در این صورت به او کمک کرده اید که احساس امنیت کند. باید هر کاری که از دست تان بر می آید انجام دهید تا آرام شود و گریه نکند.

روش های برطرف کردن گریه نوزاد

۱٫ اطمینان حاصل کنید که نیازهای ابتدایی و فیزیکی نوزادتان رفع شده است. غذایش را خورده است، پوشکش خشک و تمیز است و لباس هایش باعث ناراحتی او نمی شود.

۲٫ نوزادتان را لمس کنید تا مطمئن شوید که بیش از حد گرم یا سردش نیست، یعنی به پیشانی اش دست بزنید و ببینید تب نداشته باشد یا اینکه به شکمش دست بزنید یا چک کنید که او را بیش از حد یا کم در قنداق نپیچیده باشید.

۳٫ کودک تان را در قنداق بپیچید. هنگامی که کودک تان در رحم مادر بود، جایش گرم و نرم بود. قنداق کردن نوزاد باعث می شود که –حتی وسط گریه- همان حس به او دست بدهد و آرام شود. برای بی خطر بودن قنداق مطمئن شوید که پاهای نوزاد بیش از حد محدود نشده باشد و او را به پشت بخوابانید نه روی شکم یا به پهلو.

۴٫ نوزادتان را بلند کنید. نوزادان در حالت عادی دوست دارند که آنها را بغل کنید. گذاشتن نوزاد در آغوشی هم می تواند به آرام کردن گریه اش کمک کند.

۵٫ برای کودکتان کمی نویز سفید ( نویز سفید به ترکیبی از صداهایی با فرکانس های مختلف که به صورت همزمان به گوش ما برسند گفته می شود) ایجاد کنید. این حالت هم برای او یاد آور رحم مادر است که در آن خون مادر پیوسته و با صدای بلند پمپاژ می شد. می توانید از یک دستگاه تولید کننده نویز سفید استفاده کنید یا اینکه از جارو برقی یا دهان خود استفاده کنید و با صدای بلند بگوید:هیس!”

۶٫ چیزی برای مکیدن به نوزادتان بدهید. بچه ها با میل به مکیدن به دنیا می آیند و حتی نوزادان کوچک هم می توانند با مکیدن پستانک یا انگشت شست والدین شان آرام شوند.

۷٫ به آرامی شکم نوزاد را فشار دهید. اغلب نوزادان به دلیل دل درد –ناشی از گاز یا هضم نشدن درست غذا- گریه می کنند. شکم کودک را کمی فشار دهید یا او را روی شانه یا زانویتان قرار دهید یا اینکه او را به پشت بخوابانید و به آرامی با یکی یا هر دو پایش حرکت “دوچرخه” انجام دهید.

نکات و هشدارها

اگر انگشتان دست یا پای نوزاد سرد بود فکر نکنید سردش است. سیستم گردش خون کودک هنوز کامل نشده و طبیعی است که بعضی قسمت های بدنش از قسمت های دیگر سردتر باشد.

اگر همه این راه ها به شکست انجامید، می توانید نوزادتان را بیرون ببرید تا مناظر بیرون را ببیند یا اینکه کودکتان را برای سواری روی صندلی ماشین (کارسیت) قرار دهید یا او را در کالسکه بگذارید.

سایر موراد در مورد گریه نوزاد

خونسرد باشید

کودکان در این سن یاد می گیرند با گریه کردن  می توانند شما را متوجه خود کنند و به خیلی از خواسته های شان برسند بنابراین گاهی این کار را با اشتیاق انجام می دهند. شما نباید به گریه کودکان در این سن بیش از حد اهمیت بدهید چرا که این کار او را تشویق به گریه بیشتر می کند. خونسرد باشید.

حواس تان به کودک تان باشد

هیچ چیز خجالت آورتر از این نیست که یک فسقلی جیغ جیغو در وسط جمع نگاه همه را به طرف شما جلب کند اما در چنین مواقعی شما نباید به اطرافیان توجه کنید؛ آن ها با نگاه ملامت بارشان یا پیشنهادهای غیر مفیدشان به شما هیچ کمکی نمی کنند. فقط ممکن است حواس شما را از توجه به فرزندتان پرت کنند و باعث شوند شما برای ساکت کردن فرزندتان کاری انجام دهید که در درازمدت به ضررتان است. سعی کنید با کودک تان به یک گوشه خلوت بروید و مشکل را در آرامش و فقط بین خودتان حل کنید.

کلمات را به او یاد بدهید

در چند سال آینده مجبور خواهید بود حدود یک میلیون بار به کودک تان یادآوری کنید که با شما «حرف بزند»! سعی کنید به او یاد بدهید به جای گریه کردن احساسات و خواسته هایش را با کلمات بیان کند. این کار هر چند خیلی سخت است ولی به کودک یاد می دهد که احساساتش را با کلمات پیوند دهد.سعی کنید برای کودک تان مدل خوبی باشید. مثلا می توانید بگویید: «من امروز بی حوصله ام چون دلم درد می کند.» مادری تعریف می کرد که به دخترنوپایش یاد داده بود بگوید: «من کمک می خواهم!» این کار باعث می شود شما بفهمید که کودک تان به چه چیزی نیاز دارد.

.

منبع : https:portal-rangi.com