آکاایران: سن مناسب آموزش زبان های خارجی به کودکان

سن مناسب آموزش زبان های خارجی به کودکان

سن مناسب آموزش زبان _ نُقل خبر : آموزش زبان دوم به کودکان در ایران کم کم دارد وارد فضای پیچیده ای می شود که چشم انداز روشنی برای آن نمی توان در نظر داشت. در ایران همین که کودکی متولد می شود، پدر و مادر دست به کار می شوند تا برای تأمین آینده، زبان دوم و سوم را به او آموزش دهند. اما واقعاً سن مناسب شروع یادگیری زبان دوم چه زمانی است و یادگیری زبان دوم چه کمکی به توانمندی کودک می کند؟ مزایا و معایب آموزش زبان دوم چیست؟
طی سال های گذشته مهدهای کودک متعددی در سطح شهرها فعالیت می کنند که یکی از افتخارات خود را در بروشورهای تبلیغاتیشان، آموزش دو زبان به کودک می دانند. افزایش چشمگیر این مهدهای کودک به همراه جریان خود باختگی فرهنگی که در برخی از خانواده های ایرانی رو به رشد است، سبب شده تا فضای ناروشن و غیر فنی به منظور آموزش زبان دوم برای کودکان ایجاد شود؛ فضایی که برخی با اغتنام فرصت و با سوء استفاده از نبود فرهنگ و آگاهی مناسب بین خانواده ها در این زمینه، سعی بر این دارا باشند که از این آب گل آلود برای خود ماهی صید کنند.

سن مناسب آموزش زبان خارجه به کودکان چند سال است؟

سن مناسب آموزش زبان : آموزش زبان دوم از چه سنی و چگونه؟ سوال مهمی است که پاسخ های متفاوت و گوناگونی دارد. هرچند تاکنون تحقیقات متعددی در این زمینه انجام شده، اما همچنان پاسخ روشنی برایش موجود نیست. اگرچه برخی از پژوهشگران و بسیاری از مردم عامه بر این باورند که بهترین سن برای فراگیری زبان دوم، از سه سالگی است، اما حقیقت آن است که برای پرسش مطرح شده نمی توان پاسخ قطعی داد؛ به عبارت دیگر هرچند باور عامه بر این است که بهترین سن برای یاد گیری زبان دوم قبل از پنج سالگی است، اما باید گفت این نسخه ای نیست که بتوان برای همه کودکان پیچید و حتی همه زبانشناسان و روانشناسان حوزه کودک نیز به آن اعتقادی ندارد.
بررسی های انجام شده در بین نظرات مختلف زبانشناسان و روانشناسان حوزه کودک حکایت از آن دارد که همگی بر آموزش زبان دوم قبل از سن بلوغ تأکید دارند. از نظر آنها در این بازه زمانی کودک وقت بیشتری برای یادگیری زبان دوم دارد و از سوی دیگر می تواند با لهجه ای نزدیک تر به لهجه اصلی، به زبان دوم تکلم کند. اما اختلاف در سن یکی از موضوعات واضحی است که بین نظرات مختلف به چشم می خورد. بازه زمانی گسترده ای هم دارد؛ از ۳ تا ۱۵ سال.
عده ای از زبانشناسان بر این باورند که نمی توان برای یادگیری زبان دوم، زمان مشخصی را تعیین کرد. ظرفیت ها و توانایی های کودکان با یکدیگر متفاوت است و اگر کودک به درجه ای از فهم زبان دوم نرسد، آموزش های انجام شده نتیجه ای متفاوت در پی خواهد داشت. این دسته از کارشناسان بر این باورند تا زمانی که کودک زبان رسمی خود را یاد نگرفته و بر آن تا حدودی مسلط نشده، نمی تواند و نباید در معرض آموزش زبان دوم قرار گیرد؛ زبانی که یادگیری آن به مراتب به آموزش و ممارست بیشتری نیاز است. به باور این دسته از کارشناسان، عدم تکامل روند فراگیری زبان رسمی در کودکان و همزمان با آن یادگیری زبان دوم نتایج منفی برای کودک در پی خواهد داشت که از جمله آن می توان به کاهش اعتماد به نفس در کودک و سرخوردگی او در آینده اشاره کرد.

سن مناسب آموزش زبان های خارجی به کودکان سن مناسب آموزش زبان های خارجی به کودکان

آموزش زبان دوم و اختلالات زبانی در کودکان

شواهد فراوانی در دست است که نشان می دهد در یک مغز دوزبانه سیستم مربوط به هر دو زبان حتی هنگامی که تنها یک زبان به کار برده می شود، فعال هستند و به این ترتیب وضعی پدید می آید که یک سیستم سد راه سیستم دیگر می شود، بنابراین به طور معمول در محیط های دوزبانه ای که یک زبان غالب نیست، تداخل یادگیری اتفاق می افتد. مثلاً اگر تلفظ برخی از کلمات در یک زبان برای کودک سخت باشد، حتی ممکن است در دیکته نویسی دچار مشکل شود. معمولاً در طیف کودکان دوزبانه اختلال «خواندن» و «نوشتن» بیشتر است. از آنجا که اختلال یادگیری با هوش کودکان هیچ ارتباطی ندارد، در کودکانی که زبان مادری غالب نشده و آموزش زبان دوم و سوم زودهنگام شروع شده است، اختلال یادگیری بیشتر دیده می شود. در این حالت دامنه لغات کودک محدود است؛ زیرا از هر زبان تعدادی لغت در اختیار دارد و گستردگی لغات در یک زبان برایش کافی نیست.
حتماً در اطراف خود کودکانی را دیده اید که به مدت طولانی به آموزشگاه های زبان رفته و در نهایت با دست خالی ترم ها را گذرانده اند. شاید هم خود ما یکی از آنها باشیم. یکی دیگر از عللی که کارشناسان برای نامعلوم بودن سن فراگیری زبان دوم یاد می کنند، همین امر است. به اعتقاد این دسته تا زمانی که کودک در خود احساس نیاز نکند و به اهمیت فراگیری زبان دوم دست نیابد، نمی تواند مراحل آموزش زبان دوم را به خوبی سپری کند.
هر چه سن کودک کمتر باشد علاقه او به یادگیری زبان خارجی کمتر است. کودک ممکن است نفهمد که یادگیری زبان خارجی به چه درد می خورد و چرا آنها باید آن را یاد بگیرند. برای بسیاری از کودکان، دلیل اصلی آنها برای علاقه به انگلیسی در سنین پایین به خاطر فعالیت ها، داستان ها و آهنگ های موجود در طی یادگیری است، این معلمان و والدین هستند که تصمیم می گیرند یک کودک باید زبان انگلیسی را یاد بگیرد. در مقابل جوانان دلایل بسیار روشنی برای یادگیری انگلیسی دارند؛ برای استفاده از اینترنت، برای حرفه شان، گوش دادن به موسیقی، آینده شغلی و… .

آموزش زبان دوم در مهدهای کودک؛ رؤیا یا واقعیت؟

اگر کودک خود را به یکی از مهدهای کودک دو زبانه ببرید، حتماً به شما خواهند گفت که آموزش زبان دوم و سوم در این مهدهای کودک، براساس شیوه های رایج در کشورهای اروپایی و براساس روش های علمی است. حال آنکه عمده کارشناسان بر این باورند که آموزش زبان دوم در مهدهای کودک، به یک کار تبلیغاتی تبدیل شده که عمدتاً هیچ گونه ساز و کار علمی ندارد. از سوی دیگر، در هیچ کدام از مهدهای کودک آزمونی برای سطح سنجی کودک انجام نمی گیرد و انتخاب شیوه تدریس در کلاسی خاص، براساس نظر والدین انجام خواهد شد.

سن مناسب آموزش زبان های خارجی به کودکان سن مناسب آموزش زبان های خارجی به کودکان

حسن ذوالفقاری، مدیر گروه آموزش فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با اشاره به غیر سیستماتیک بودن مهدهای کودک در این رابطه می گوید: خیلی سیستماتیک عمل نمی کنند. برخی از پیش دبستانی ها که خصوصی هستند برای اینکه تبلیغ خوبی میان خانواده ها دارا باشند، می گویند ما سه زبانه هستیم؛ در حالی که کودکی که هنوز در یادگیری زبان رسمی خود با مشکل همراه است، چطور می تواند زبان دوم و سوم را بیاموزد؟ من نمی دانم این مؤسسات با چه منطقی اینطور فعالیت می کنند؛ بی آنکه به نظر کارشناسان درباره آموزش زبان دوم توجهی دارا باشند.
وی ادامه می دهد: در سیستم آموزش و پرورش گفته شده که آموزش زبان دوم باید از پایه هفتم شروع شود؛ یعنی زمانی که مخاطب زبان فارسی را تا حدودی فراگرفته و بعد آموختن زبان دوم را شروع می کند. اگر به نظر کارشناسان یادگیری زبان دوم از همان دوران کودکی و قبل از شروع مدرسه نیاز بود، حتماً در آموزش و پرورش نیز زمانش تغییر می کرد. متأسفانه ما برای همه چیز عجله داریم و به کودکمان زمان نمی دهیم.

کشورهای اروپایی چه سنی را برای آموزش زبان دوم در نظر می گیرند؟

در حالی جریان نابسامان مهدهای کودک به فعالیت خود در زمینه آموزش زبان دوم و گاه سوم ادامه می دهد که تحقیق انجام شده میان کودکان اروپایی در سال ۲۰۰۹ نشان می دهد که در مجموع ۷۳ درصد از کودکان اروپایی در دوره مدرسه زبان دوم را یاد می گیرند و نه قبل از آن. از سوی دیگر، تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۸ در ایالت متحده آمریکا حکایت از آن دارد که تنها ۱۸ درصد از مدارس ابتدایی این کشور به آموزش زبان دوم می پردازند. در تمامی کشورهای اروپایی، ملاک برای یادگیری زبان دوم، تسلط کودک بر زبان مادری یاد شده است؛ امری که در ایران به آن توجهی نشده و هم والدین و هم معلمان آموزشگاه ها با یک شعار غیر منطقی «هرچه زودتر، بهتر» به آموزش زبان دوم به کودکان می پردازند؛ والدین با رؤیای آینده بهتر و آموزشگاه ها با سودای پول بیشتر.

نُقل خبر _ سن مناسب آموزش زبان های خارجی به کودکان ، سن مناسب آموزش زبان، سن مناسب آموزش زبان های خارجی

آموزش زبان

.

منبع : https:portal-rangi.com