آکاایران: زدن این حرفها به خانم باردار ممنوع!

استرس مادر در دوران بارداری، اثری بر کودک گذاشته که فراموش نخواهد شد. حداقل اش این است که محققان به تازگی گفته اند:نوزاد مادری که در بارداری استرس داشته باشد، در آینده دچار اضطراب و مشکلات روانی می شود. حال فکر می کنید چه چیزهایی باعث ایجاد استرس در مادارن باردار خواهد شد؟!
شاید متوجه نباشید ولی حتی چیزهای کوچکی که گفته میشوند و یا در اطراف ما میگذرند میتوانند تاثیرات مخربی در روحیه ی ماداران باردار ایجاد کنند. مثلا بعضی ها عادت دارند به محض اینکه فردی از اطرافیانشان باردار می شود شروع به اظهار نظر می کنند و از قضا اگر مادر باشند شروع به تعریف کردن خاطره های شان می کنند و تجربه های شان را یکی یکی به مادر باردار می گویند. اما یادتان باشد که بعضی حرف ها را نباید به یک خانم باردار بزنید چون ممکن است عواقب بدی به دنبال داشته باشد.

«چقدر شکمت کوچیکه!»

حتی اگر هم قصد تعریف کردن از مادر باردار را داشته باشید اما چیزی که او میشنود این است که « مطمئنی حال بچه خوب است؟» همین موضوع او را درباره اندازه بچه می ترساند و شروع به پرسش و جو یا مراجعه به پزشک میکند تا ببیند آیا بچه حالش خوب است یا نه! معمولا این داستان پایان خوبی ندارد.

«وای، چقدر بزرگ شدی!»

مهم نیست که او الان مثل یک بالون بزرگ شده است بهتر است این اظهار نظر را برای خودتان نگهدارید چون او در حال حاضر باردار است. بارداری موجب اضافه وزن بین ۱۲ تا ۱۸ کیلوگرمی میشود و همین مقدار کافی است تا او بزرگ به نظر برسد.

« انتظار نداشتی باردار شی؟»

خب این اصلا جمله خوبی نیست قطعا در حال حاضر اغلب زوجین راه های کنترل بارداری را می دانند اما حتی اگر اینطور هم نباشد شاید او دلش نخواهد به شما بگوید که پیش بینی بارداری را می کرد یا به شکل تصادفی باردار شده است.بارداری

عوامل ایجاد استرس در خانم های باردار

تاثیر« میشه به شکمت دست بزنم؟»

نه! شما این اجازه را ندارید که این کار را بکنید. ولی همین که سوال میکنید و خودسرانه شکم خانم باردار را دست نمی زنید، جای شکرش باقی است!

« دوست داری پسر باشه یا دختر؟»

او دوست دارد که بچه دار شود و مادر بودن را تجربه کند. تنها چیزی که در این ۹ ماه انتظارش را میکشد این است که بچه اش سالم و فاقد نقص باشد.

« میدونی که، در اصل بارداری ۱۰ ماه طول میکشه»

میدانید که مادران باردار با شنیدن این حرف واقعا ناراحت میشوند و اصلا لزومی ندارد این اطلاعات با ارزش را به هر ترتیبی به او گوشزد کنید. پزشک متخصص هر چیزی را که لازم است به او خواهد گفت.

« خب، وقتی من باردار بودم…»

بهتر است جمله تان را تمام نکنید. فاقد شک خانمی که باردار می شود این تصور را دارد که تنها موجودی است که در تاریخ باردار شده است. بنابراین او اصلا نمیخواهد بشنود شما چطور وزن اضافه کردید یا ویارتان چطور بوده است.

« اسم انتخاب کردی؟»

شاید این کار را کرده باشد اما دلش نخواهد تا زمان تولد نوزاد کسی از اسمش خبر داشته باشد یا حتی پیشنهاد شما را برای اسم بشنود.

« وقتی باردار هستی لازم نیست این رو بخوری، بنوشی و…»

شما واقعا نباید به یک خانم باردار هیچ توصیه ای داشته باشید چون هر خانمی شرایط خاص خودش را برای بارداری دارد و چیزی که برای شما مفید بوده لزوما برای فرد دیگر اینطور نیست.

« مطمئنی دوقلو نیست؟»

فاقد شک پزشک متخصص درباره تک قلو یا دوقلو بودن نوزاد به مادر اطلاعات کامل داده است. اما اگر حس ششم شما چیز دیگری می گوید بهتر است آن را مطرح نکنید.

« میخوای شیر مادر بهش بدی؟»

ممنون که می پرسید اما این موضوعی نیست که بتوان از حالا برای آن تصمیم گیری کرد. بنابراین این سوال شما می تواند مادر باردار را مضطرب کند.

« بعد از زایمان سرکار نمی ری؟»

چنین سوالی خودتان را زیر سوال می برد چون ممکن است این طور تصور شود که شما تفکری قدیمی دارید و فکر میکنید وقتی کسی مادر شد دیگر حق ندارد فعالیت اجتماعی و شغلی داشته باشد.

« الان روزهای خوشی ات هست!»

قطعا خانمی که باردار شده درباره همه مراحل آن آگاهی کافی دارد و می داند که بعد از زایمان چه مسائلی را باید پشت سر بگذارد، بنابراین لزومی ندارد شما به او یادآوری کنید

.

منبع : https:portal-rangi.com