آکاایران: برای مادر حداقل خوبی اش این است که دیگر تا مدت ها کسی از شما نمی پرسد خب دوباره کی می خواهی بچه دار شوی؟
شما همه دردسر های تان را در یک نوبت کشیده اید.  اما فقط یک مادر که نوزادی را به دنیا آورده و بزرگ کرده می تواند درک کند که بزرگ کردن دوقلو ها چقدر کار سختی است. تصور کنید آرام کردن نوزادی که گریه می کند، شیر دادن به او، حمام کردنش و حتی تامین مخارجش چقدر کار سختی است، خب حالا همه این ها را دوبرابر کنید.
 متوجه می شوید که داشتن دوقلو چندان کار آسانی نیست. برای بزرگ کردن دو نوزاد باید شما هم به اندازه دو مادر کار کنید و این فاقد دانستن راه های میانبر و نکته هایی در مورد دوقلو ها کار ساده ای نخواهد بود.

 

بارداری با دو جنین
در سال های اخیر میزان دوقلوزایی رشد چشمگیری داشته است. در حالت عادی در هر زایمان احتمال دوقلوزایی یک درصد است و 2 درصد از کل نوزادان هر جمعیت دوقلو هستند. اما به طوری کلی عواملی وجود دارند که شانس دوقلو زایی را بیشتر می کنند.
وراثت یکی از آن ها و شاید شایع ترین علت باشد. دوقلوزایی در خانم هایی که سابقه این پدیده را در خانواده شان دارند، شیوع بیشتری دارد. به خصوص اگر این سابقه خانوادگی در سمت مادری آن ها باشد. حاملگی دوقلویی در بعضی نژاد های خاص هم بیشتر است.
خانم های آفریقایی ها و سیاه پوستان بیشتر احتمال دارد با 2 جنین باردار شوند. طبق رکوردهای کتاب گینس بیشترین آمار تولد دوقلو ها در قاره آفریقا بوده است.
تعداد حاملگی های قبلی هم هرچقدر بیشتر باشد ممکن است باعث شود مادر در حاملگی بعدی اش دوقلو باردار شود. اما مسئله ای که در سال های اخیر بیشتر باعث دوقلوزایی شده، بالا رفتن سن حاملگی است. با بالا رفتن سن مادر ها در زایمان اول و بعضی اختلالات هورمونی، تعداد تخمک هایی که در هر دوره ماهانه به داخل رحم آزاد می شوند ممکن است بیشتر از یک عدد باشد و همین، شانس دوقلوزایی را بالا می برد.
به غیر از این عامل، پیشرفت تکنولوژی و علم درمان ناباروری و به کارگیری هورمون ها باعث شده خانم هایی که تا پیش از این نابارور تشخیص داده می شدند، قادر به بارداری باشند اما باید توجه داشت که شانس چند قلوزایی در این روش ها افزایش می یابد.
 داروهای بارداری باعث آزاد شدن چند تخمک می شوند و در حاملگی های خارج رحمی و لقاح مصنوعی هم پزشکان برای بالا تر بردن شانس موفقیت همزمان از چند تخمک بارور شده استفاده می کنند که همین مسئله می تواند باعث چند قلوزایی شود. دو قلوزایی در زنان قد بلندی که از روش آی وی اف استفاده می کنند هم بیشتر است.
حتی عوامل محیطی هم می توانند به دوقلوزایی کمک کنند. تحقیقات اخیر نشان داده اند که نطفه اکثر دوقلوهای دوتخمی در ماه های تیر و مرداد تشکیل می شود و در ابتدای زمستان یعنی ماه های دی و بهمن کمترین باروری های دوقلویی رخ می دهد.
دانشمندان معتقدند طولانی تر بودن روز در فصل تابستان ممکن است عامل ترشح بیشتر هورمون تحریک کننده فولیکول های تخمدان و در نتیجه بالا رفتن احتمال دوقلوزایی در زنان باشد.

 

در زمان حاملگی باید حواس تان به چه چیزهایی باشد
حاملگی با 2 جنین می تواند با خطراتی هم همراه باشد. کنده شدن جفت، زایمان پیش از موعد، وزن کم نوزادان در هنگام زایمان، مشکلات خونی و زردی نوزادی در انتقال خون بین 2 جنین، دیابت حاملگی برای مادر و پره اکلامپسی یا بیماری فشار خون مادر در زمان حاملگی، مشکلاتی هستند که می توانند در هر زایمانی اتفاق بیفتند، اما احتمال شان هنگام حاملگی دوقلو ها کمی بیشتر است.
به همین دلیل مراقبت از سلامت مادر از همان هنگامی که پزشک در زمان سونوگرافی به او می گوید که صدای 2 قلب را می شنود و 2 کیسه جنینی می بیند، یعنی زمانی که مادر می فهمد که صاحب دوقلو شده است، باید دوبرابر شود.
تغذیه و استراحت مناسب و معاینه منظم توسط پزشک، جزء اصول بارداری است، اما در زمان حاملگی دوقلو، میزان اسید فولیک دریافتی باید کمی بیشتر باشد و حداقل تا ماه سوم حاملگی ادامه داشته باشد.
میزان پروتئین رژیم غذایی و مکمل های آهن هم در این نوع بارداری ها باید بیشتر از حالت عادی باشد تا مشکلات خونی و وزن گیری برای نوزادان به وجود نیاید.
حاملگی با یک جنین اضافه به این معنی است که باید به ویتامین ها و مکمل هایی که در حاملگی های عادی توسط مادر مصرف می شود هم اضافه کرد.  مادر باید مراقب اضافه وزن خودش هم در زمان حاملگی باشد. به طور عادی خانم باردار باید روزانه ۳۰۰ کالری به ازای هرجنین به میزان کالری های دریافتی خود اضافه کند و بیشتر غذا بخورد.
این کار شاید با توجه به بزرگ تر شدن رحم و فشار به معده، کمی سخت باشد اما مشورت با پزشک و متخصص تغذیه می تواند در انتخاب رژیم غذایی مناسب به مادر کمک کند. در ماه های آخر بارداری مادر باید کاملا تحت نظر پزشک باشد و زمان زایمان و نوع آن حتما توسط پزشک و با توجه به آزمایش های انجام شده در مورد موقعیت جنین ها و میزان مایع آمنیوتیک و وضعیت جفت ها صورت بگیرد.
در زایمان طبیعی فاصله به دنیا آمدن بین قل ها معمولا کمتر از یک ساعت است و از آنجا که معمولا وزن نوزادان دوقلو کمتر از بقیه نوزادان است در صورت طبیعی بودن شرایط، زایمان به صورت طبیعی برای مادر چندان سخت نخواهد بود. اگرچه اغلب به خاطر فشار جنین ها به جفت، بسیاری از حاملگی های دوقلویی توسط سزارین پایان می یابند.

 

مراقب افسردگی باشید
در چند ماه اول تولد دوقلو ها ممکن است زندگی سختی داشته باشید. به فشار ها و استرس مادر شدن مضاعف، باید احتمال افسردگی پس از زایمان را هم اضافه کنید. به همین دلیل حتما باید حواس تان باشد که درگیر این بیماری نشوید. ذهن تان را باز کنید، در هر فرصتی که بدست می آورید خودتان را ریلکس کنید و به خوبی های داشتن دوقلو ها فکر کنید. انعطاف پذیر باشید و در نهایت اگر احساس کردید میل شدیدی به گریه کردن دارید یا احساس بیهودگی می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

برنامه ریزی دقیق داشته باشید
ابتدا برای خودتان و ساعت های کارتان یک برنامه قابل انجام بریزید و سپس سعی کنید نوزادان تان را هم با این برنامه ها تطبیق دهید. ممکن است عجیب به نظر برسد اما نوزادان هم به تدریج می توانند با برنامه شیر خوردن و خوابیدن منظم، خود را همراه کنند. برنامه ریزی را در همه کار ها طبق یک لیست انجام دهید تا بین انواع وسایل بچه و پوشک و نوزادانی که جیغ می کشند، سردرگم نشوید.
سعی کنید وسایل مورد نیاز روزانه را دوتا دوتا کنار بگذارید و از هرکدام به میزان لازم تهیه کنید. از هرچیزی یک لیست تهیه کنید. از نوبت پزشک گرفته تا زمان واکسیناسیون نوزادان و زمان حمام کردن آن ها و داروهای مورد نیازشان. با این روش شلوغی کار ها باعث نمی شود چیزی را فراموش کنید.

 

از دیگران کمک بخواهید
غرور و خجالت را کنار بگذارید. با کسی که تعارف ندارید. این کاری نیست که بتوانید به تنهایی انجام دهید. مادرانی که دوقلو دارند به خصوص در سال اول به شدت به کمک دیگران نیازمندند. از مادران دیگری که دوقلو دارند، راهنمایی بخواهید. از همسرتان بخواهید در نگهداری آن ها به شما کمک کند.
موقع حمام کردن حتما باید کسی همراه تان باشد وگرنه ممکن است در حالی که مشغول شستن یک نوزاد هستید برای نوزاد دیگر اتفاقی بیفتد یا اینکه سرما بخورد. برای شیر دادن نوزادان هم ممکن است به کمک احتیاج داشته باشید. اگر برایتان مشکلی است، سعی نکنید همزمان هر دو نوزاد را با هم در بغل بگیرید.

 

برای همسرتان شیفت شب بگذارید
این که مجبور باشید برای شیردادن یا تر و خشک کردن 2 نوزاد در شب چند بار بیدار شوید واقعا طاقت فرساست. بهتر است از همسرتان خواهش کنید کمی از مسئولیت ها را در شب به عهده بگیرد تا شما بتوانید استراحت کنید. با این روش هردوی شما به میزان کافی خواب خواهید داشت.

 

آنها دو بچه هستند
شما می توانید همزمان به هر 2 کودک خود شیر بدهید.
کار سختی نیست، فقط کافی است کمی صبر داشته باشید. در حالت عادی می توان از هر سینه به یک کودک شیر داد و معمولا تا زمان گرسنگی دوباره کودکان سینه های مادر پر از شیر می شود. نگران نباشید. سعی کنید روی زمین بنشینید و به چیزی تکیه بدهید و همزمان 2 کودک را روی سینه تان نگهدارید.
اگر این کار برای تان سخت است می توانید اول به یکی از نوزادان شیر بدهید و همزمان نوزاد دیگر را روی پای تان روی یک بالش نگه دارید. بعضی از مادران به طور متناوب نوزادان را با شیر خشک و شیر مادر تغذیه می کنند اما این کار ممکن است باعث شود دوقلو ها دیگر به شیر مادر توجه نشان ندهند.

 

از همان ابتدا برای خرید عجله نکنید.
در ماه های اول نوزادی، دوقلو ها را می توانید در یک گهواره یا تخت نوزاد هم بگذارید. از یاد نبرید که آن ها 9 ماه را در یک رحم کوچک با هم به سر برده اند و خوابیدن روی یک تخت چندان برایشان کار سختی نیست. سعی کنید به تدریج وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید تا از نظر مالی هم تحت فشار نباشید. برای خریدن تخت نوزاد تا 4 ماهگی هم می توانید صبر کنید یعنی زمانی که نوزادان تازه یاد می گیرند غلت بزنند.

 

 دوقلو ها بیشتر احتمال دارد در معرض بیماری های تنفسی باشند.
از آنجا که این نوزادان با احتمال بیشتری به صورت نارس به دنیا می آیند، احتمال بیماری های تنفسی هم در آن ها بیشتر است. اگر دوقلوهایی دارید که زود تر از ۳۲ هفته به دنیا آمده اند، باید حواس تان به بیماری های تنفسی باشد. ممکن است این نوزادان در چند هفته اول زندگی به تنفس اکسیژن از لوله تنفسی احتیاج دارا باشند. در ماه های اول زندگی آن ها هم باید کاملا مراقب سرماخوردگی ها و دیگر بیماری های تنفسی باشید.
 دوقلو ها به غیر از شیر مادر، بیماری ها را هم با هم تقسیم می کنند.
مثل بقیه برادر و خواهر ها، مریض شدن یکی از بچه ها ممکن است باعث ابتلای دیگری هم بشود، با این فرق که در دوقلو ها به خاطر این که نزدیکی بیشتری وجود دارد و همیشه در سال اول زندگی در کنار هم هستند، بیمار شدن یکی بیشتر اوقات باعث بیمار شدن دیگری هم می شود.
به همین دلیل اگر یکی از دوقلو ها بیمار شد بهتر است برای مدتی او را دور از دیگری نگهدارید. شما نمی توانید با این کار احتمال ابتلا را کاملا از بین ببرید اما می توانید آن را تا حد زیادی کنترل کنید. این کار در ماه های اول زندگی که نوزادان تحرک کمتری دارند، ساده تر است.
دوقلو ها ممکن است به هم شبیه باشند اما باید متوجه تفاوت ها هم باشید.
این نکته مربوط به زمانی است که دوقلو ها کمی بزرگ تر شده اند و شناخت شان از محیط اطراف در حال شکل گیری است. شما باید با هرکدام از آن ها به طور مجزا رفتار کنید و فکر نکنید واکنش ها و رفتارهای یکی باید حتما در قل دیگر هم وجود داشته باشد.
ممکن است یکی از دوقلو ها کمی دیر تر راه بیفتد یا کمی دیر تر صداهای شبیه حرف زدن تولید کند. این مسئله نباید باعث نگرانی شما شود. توجه به این نکته به خصوص در دوقلوهای غیر همسان بسیار مهم است، چون درست است که این 2 نوزاد همسن هستند و با هم به دنیا آمده اند اما ممکن است خصوصیات ژنتیک کاملا متفاوتی دارا باشند.

 

از خانه بیرون بروید
نگهداری از دو نوزاد کمی بیشتر از یک کار تمام وقت است. به همین دلیل ممکن است ناگهان به خودتان بیایید و ببینید که یک هفته است که از خانه بیرون نرفته اید.
تکرار این ماجرا می تواند باعث افسردگی و خستگی شما شود. سعی کنید حتی اگر شده با نوزادان، گاهی از خانه بیرون بروید تا حال تان عوض شود.  در نهایت باید توجه داشته باشید که صاحب 2 فرزند شدن دلیل نمی شود که همسرتان و رابطه شخصی بین خودتان را فراموش کنید. بزرگ کردن دوقلو ها نباید تمام زندگی شما را به خود اختصاص بدهد.
بعد از چند ماه اول سعی کنید به تدریج به زندگی عادی بازگردید. شاید مایه خوشحالی تان شود که بدانید بزرگ کردن دوقلو ها هرسال آسان تر می شود. با بزرگ شدن آن ها، دیگر آن ها با هم می خوابند. با هم بازی می کنند و کمتر از کودکان دیگر مزاحم والدین شان می شوند.

 

گردآوری : فراناز

.

منبع : faranaz.com