آکاایران: چگونه می توان رنگ ها را به کودکان آموخت؟

آکاایران: اگر به نقاشی های کودکتان توجه کنید، حتما می بینید که او گاهی آسمان را سبز و زمین را آبی می کشد…
 ناراحت نباشید این موضوع جای نگرانی ندارد. کودکان دیر یا زود رنگ ها را از هم تشخیص می دهند. با این حال به شما کمک می کنیم راهکارهایی بیاموزید تا کودکتان در این مرحله سریع تر قدم بردارد.
 
 
 
مفهومی ناملموس
درست است که کودکان رنگ ها و اسامی مربوط به آنها را دیر می آموزند اما این مساله به آن معنی نیست که دنیای اطرافشان سیاه و سفید است. از 18 ماهگی بینایی یک کودک تقریبا مثل یک فرد بالغ است و به خوبی رنگ ها را از هم تشخیص می دهد. او می تواند کاملا متوجه این موضوع باشد که 2 شی یکسان 2 رنگ مختلف دارند یا اشیای مختلف (تنه درخت، پایه میز، صندلی و…) پایه رنگی یکسانی دارند. به مرور که کودک بزرگ می شود مقایسه ها در ذهن او شکل می گیرد و رنگ ها را بهتر می آموزد. با این حال شما می توانید او را در این راه یاری کنید.
 
 
 
بازی های متفاوت
هر نوع بازی که کنجکاوی کودک را تحریک کند در آموزش رنگ به او موثر است. پیشنهاد می کنیم یک ظرف بردارید و در آن میوه های مختلفی از جمله گوجه فرنگی، آلوی زرد و کشمش بریزید. از او بخواهید آنها را با توجه به نوع و رنگ جدا کند.
بار دیگر چند نوع میوه و سبزی تنها با دو رنگ متفاوت انتخاب کنید و از او بخواهید تنها براساس رنگ آنها را از هم جدا کند مثلا توت فرنگی و گوجه را در یک دسته و موز و آلو را در دسته دیگر قرار دهد. اجازه ندهید فرزندتان از بازی خسته و دلزده شود. به موقع آموزش را تمام کنید تا حوصله اش سر نرود.
 
 
 
دایره لغاتش را غنی کنید
شناخت رنگ ها الزاما به معنی آموختن نام آنها نیست. اگر کودک شما توانسته رنگ ها را بشناسد و آنها را از هم تفکیک کند، می توانید نام آنها را هم کم کم به او آموزش دهید. این کار را به مرور و با کمک کارهای روزانه انجام دهید مثلا وقتی لباس می پوشد توجه او را به رنگ قرمز کفش هایش جلب کنید یا وقتی در پارک قدم می زنید با نشان دادن اردکی که در دریاچه وسط پارک شنا می کند، رنگ سفید را به او بیاموزید. سعی کنید کنار این مسایل رنگ های متضاد و هارمونی دار را هم به او آموزش دهید، اما عجله نکنید. کودک به اندازه کافی فرصت دارد تا این مسایل را یاد بگیرد.
 
 
گردآوری : فراناز

.

منبع : faranaz.com