آکاایران: ساحت رفتاری ما را کودکان بیشتر الگو قرار می دهند

انقلابی برای فرزندان نسل سوم و چهارم

انقلاب اسلامی، جنبشی با درون مایه اعتقادی و مذهبی فرهنگ اصیل اسلام بود، بنابراین ضروری است که مبانی فکری و نظری و ارزش های دینی و اخلاقی در ذهن و اندیشه مردم بویژه نسل سوم و چهارم آن نهادینه شود.

آکاایران: انقلابی برای فرزندان نسل سوم و چهارم

 فاصله های زمانی بین حوادث و اتفاقات با انسان ها موجب می شود تا افراد برای درک کردن آن نیاز به تلاش و واکاوی بیشتری  دارا باشند. انقلاب اسلامی؛ حرکتی که با نسل سوم و چهارم فاصله ای نه چندان دور دارد. افرادی که از سال بعد از انقلاب متولد شده اند نمی توانند به راحتی کسانی که در راهپیمایی شرکت می کردند و یا کودکی خود را در آن دوران گذرانده اند حس انقلابی را لمس کنند. و امروزه بر عهده خانواده و جامعه است که این واقعه تاریخی را برای کودکان و فرزندان خود در رده های سنی مختلف یادآوری کنند.

برای آموزش ارزش های انقلابی به فرزندان، بُعد شناختی و تقویت انگیزه در بچه ها و در نهایت ساحت رفتاری مهم است که بچه ها باید با الگوهای رفتاری آشنا شوند.


حجت الاسلام طبرائی روانشناس خانواده و کودک در ارتباط با اینکه چگونه باید آموزه های انقلابی را به کودکان یاد دهیم به این نکته اشاره کردند که باید از خودمان شروع کنیم: یکی از چیزهایی که در انتقال ارزش ها  از نسل گذشته به آینده مهم است الگو بودن می باشد. همچنین از مسیرهایی یادگیری که اسلام روی آن تاکید دارد این است که خودمان الگو باشیم. حال خودمان تا چه میزان به ارزش های انقلاب پایبند هستیم؟ آیا ارزش های انقلاب را می شناسیم؟ در واقع ابتدا باید برای خودمان تعریف کنیم که چه میزان این اهداف را می شناسیم و آنها را قبول داریم. خیلی از آدم ها در سالیان متمادی تغییر رنگ می دهند و ممکن است به این ارزش ها پشت پا بزنند که دلایل آن هم می تواند متفاوت باشد .مثل رفتار بد مسئولین. به تعبیر مقام معظم رهبری کسانی که از قطار انقلاب پیاده می شوند.
شکست طاغوت درونی
ایشان همچنین در ارتباط با بازنگری والدین و افراد در ارتباط با ارزش های انقلاب اضافه کردند که: افراد اول باید به صورت تفکر انتقادی روی خودشان کار کنند که این باعث می شود که یک بار دیگر دچار این چالش بشوند که به آن چه که فکر می کردند یا آموخته هایی که به عنوان ارزش های انقلاب در نظر می گرفتند مجددا روی آن تفکر دارا باشند. و یک بازنگری نسبت به انقلاب نیز صورت بگیرد. این چیز جدیدی نیست. در یک کتابی دیدم که نوشته بود تحول واقعی باید تحول در قلوب باشد.
ساختار شکنی و درهم شکستن پیکره یک طاغوت ابتدایی ترین کاری است که افراد باید کنند. اول باید طاغوت را در درون خود بشکنیم. این منشا تحول بزرگی در درون آدم ها خواهد شد و زمانی که این ارزش را به آن تکون نرسد قابل انتقال  نیست. به گفته علما تا زمانی که آدمی فاقد چیزی باشد نمی تواند آن را به دیگری اعطا کند.  حالا برخی مواقع با دیدن انحرافات در بعضی ها شاید غبطه بخورد که ما اصلا اشتباه کردیم که این افراد از اول هم با انقلاب نبوده اند وفکر می کردند که انقلابی هستند. امام حسین(ع) فرمودند: اِنَّ النّاسَ عَبیدُ الدُّنْیا وَ الدِّینُ لَعْقٌ عَلى اَلْسِنَتِهِمْ یَحوطونَهُ ما دَرَّتْمَعائِشُهُمْ فَاِذا مُحِّصوا بِالْبَلاءِ قَلَّ الدَّیّانونَ؛ به راستى که مردم بنده دنیا هستند و دین لقلقه زبان آنهاست، تا جایى که دین وسیله زندگى آنهاست، دین دارند و چون در معرض امتحان قرار گیرند، دینداران کم مى شوند. انقلاب پایه گذار نهضت حسینی و ارزش های آن همان ارزش های اسلام است.
روانشناس کودک و خانواده افزود: اول باید خود را محک بزنیم که ببینیم چگونه هستیم؟ وقتی که خود را بازسازی کردیم تازه می توانیم بر اساس وضعیت رشدی بچه ها و هریک از مقوله های شناختی در هر سنی آن را انتقال دهیم. کسی که بخواهد معلم باشد اول باید مطلب را خود فهمیده باشد.
فرزندان نسل سوم و چهارم انقلاب
ایشان درباره آموزش ارزش های انقلابی به کودکان اشاره کردند که: باید با کودکان به زبان کودکانه سخن گفت. هر کدام از  ارزش ها را باید در زمان خودش و در سطح افراد به گونه ای متفاوتی آموزش داد. برای دوره سنین ابتدایی؛ دیدن مکان هایی که سیر انقلاب در آنجا اتفاق افتاده بسیار مهم است و البته باید یادمان باشد که بیشتر روی سازندگی تمرکز کنیم و کودکان را به زندان های ساواک که شکنجه می دادند نبریم.این  یک مرحله حسی است که با آن مسائلی که در انقلاب رخ داده، آشنا می شوند.  از نظر تاریخی  باید یک تاریخ توصیفی را به آنها  بگوییم. این تاریخ باید به صورت قصه و داستان و فیلم باشدکه البته با وجود تلاش هایی  که صورت گرفته بسیار ناچیز است. درارتباط با توصیف تاریخ انقلاب بسیار کم کار شده است. قصه پردازان باید ارزش های انقلاب را برجسته کنند و بخش مهم مسئله را در هر قصه به تصویر بکشند.
وی درباره آموزش آموزه های انقلاب در سنین بالاتر گفت: در سنین بالاتر به شیوه سوال کردن باید یادگیری انجام شود. باید نظر آنها در ارتباط با انقلاب و این حوزه از آنها پرسیده شود. در ارتباط با بچه های دبیرستانی؛ باید به صورت تحلیلی که  چرا امام در آن مرحله چنین کاری را کرد؟ چرا شهید رجایی این کار را کرد از آنها پرسیده شود. این اشکال فهمیدن تطور تاریخی است اما مهم ارزش هایی است که در فرآیند انقلاب متولد می شوند. مثل ایثار، شهادت  که فرهنگ است. در مقاطع پایین تر علاوه بر  این که  ارزش ها را بیان می کنیم، باید در زندگی مان هم این را ببینند. من نمی توانم در خانه ام تجملات راه بیندازم  یا اسراف کنم یا قانون را دور بزنم و انتظار داشته باشم آموزه های انقلاب را فرزندان یاد بگیرند. وقتی فرزند اینها را در جامعه ببیند و این رفتار با حرف های پدر و مادر دچار تناقض می شود . هر برهه از زندگی بویژه بعد انقلاب که نمی توانیم دلیلی بیارویم برای رفتارهای غیرارزشی در یک آزمون قرار داریم و باید به آنها گفت که همه ما در حال آزمون پس دادن هستیم.
رفتارهای الگو شده
دکتر طبرائی در انتها اذعان داشتند که: به طور کلی برای آموزش ارزش های انقلابی به فرزندان، بُعد شناختی و تقویت انگیزه در بچه ها و در نهایت ساحت رفتاری مهم است که بچه ها باید با الگوهای رفتاری آشنا شوند. در سطح آخر  باید از رفتار مراقبت کنیم و آنها را به چالش بکشانیم تا آنها هم  صاحب یک فکر انقلابی شوند. این همان آرمان امام(ره) بود که افراد در یک محیط  سالم به آن هسته اصلی انقلاب که تحول در قلوب است برسند  که در آن زمان انقلاب کامل به ثمر نشسته است. غیر از این ساختارشکنی است. افرادی که ساختارشکنی می کنند اما چند سال بعد ساختارهای فکری آنها شکسته نشده و به همان دوران طاغوت در درون می رسند.
رفتار ما حاکی از شناخت ما است ما وقتی بد رفتار کنیم نشان دهنده ضعف شناختی ما است . آموزش ارزش های انقلابی این  نیست که به صورت کلاسی به آنها یاد بدهیم بلکه رفتار ما  هم خیلی مهم است . و نکته بسیار مهم این است که حالا اگر بدرفتاری کردیم، اگر ما بدخلقی کردیم بچه های چگونه از ما پیشی بگیریند. در این حوزه  که باید تفکر انتقادی بیاموزند تا آموزهای ضد ارزشی مار را  به چالش بکشند. البته این نیازمند یک آموزش همگانی است که وقتی من مسئول خطا کردم یا هر کسی خطا کرد، مصداق سخن امام علی ع است: حق را تلاش را کنید به خودش بشناسید نه کسانی که تابه الان  اهلش بودند چرا ممکن است فردا شکل دیگری شوند برای آنکه بتوانند راه حق را بشناسد و سره از ناسره تشخیص بدهند.
بیشتر بخوانید:
یک خانواده ی انقلابی چگونه است؟
بهترین پاسخ برای سوالات کودکان درباره خدا

 
پی نوشت: تحف العقول، ص 245 .
.

منبع : tebyan.net