آکاایران: کوچک اما سخاوتمند

با توجه به این که دنیای کودکان دنیای کوچک و محدودی است و خودشان را مرکز و محور دنیا می دانند، فکر می کنند همه چیز باید در خدمت آنها باشد. به همین دلیل اگر با آنها رفتار درستی در پیش نگیریم، این خودخواهی در آنها بیشتر تقویت می شود.

 

آکاایران: کوچک اما سخاوتمند


با توجه به این که دنیای کودکان دنیای کوچک و محدودی است و خودشان را مرکز و محور دنیا می دانند، فکر می کنند همه چیز باید در خدمت آنها باشد. به همین دلیل اگر با آنها رفتار درستی در پیش نگیریم، این خودخواهی در آنها بیشتر تقویت می شود. والدین نخستین افرادی هستند که می توانند در این زمینه به کودک کمک کنند، اما چگونه می توانیم چنین کاری انجام دهیم. 
تفکر کودکانه
این پدیده زمانی بیشتر بروز پیدا می کند که کودکان از نظر تفکر در مراحل اولیه قرار دارا باشند؛ مرحله ای که ما آن را به عنوان مرحله «تفکر اولیه» می شناسیم.در این حالت، تفکر خودمحور در کودک بسیار زیاد است. والدین باید به مراحل رشد شناخت کودک احترام بگذارند و با استفاده از داستان ، فیلم و بویژه قصه های کودکانه، توجه کودکان را بتدریج به گروه همسالان و دیگر اعضای خانواده جلب کنند.
البته بازی های گروهی و دسته جمعی هم می توانند در بروز این احساس نقش زیادی دارا باشند. خودمحوری در کودکان جزو فرآیند طبیعی رشد به حساب می آید و نباید با آن مبارزه کرد؛ بلکه باید آن را پذیرفت و به تدریج، کودک را به مراحل بالاتر سوق داد. در روان شناسی امروز موضوع و مفهوم «خودمحوری» اهمیت زیادی دارد. زیرا این مفهوم در رشد شناختی کودک جایگاه مهمی دارد.
باور و پذیرش کودک
باور و پذیرش باعث می شود سطح توقع خود را کم کنیم. برای آموزش این پذیرش به فرزندمان هم باید با توجه به رشد شناختی اش و متناسب با زمینه های رشدی دیگرش این کار را انجام دهیم. مثلا اگر بتوانیم هر چیزی را همان گونه که هست بپذیریم سطح توقعاتمان پایین تر می رود، خودخواهی کمتری خواهیم داشت و در نتیجه می توانیم ارتباط بهتری با دیگران برقرار کنیم.
آموزش سخاوتمندی به کودک
والدین باید از همان ابتدای کودکی ارزش های زندگی را به فرزندان خود آموزش دهند تا آنها فقط به فکر خود نباشند. برای این کار باید به کودک بگوییم که هر وقت کسی احتیاج به کمک داشت، حتما باید به او کمک کرد. چون شاید یک روز هم خود تو احتیاج داشته باشی دیگران به تو کمک کنند. مثلا می توانیم به او بگوییم اگر دوستت یادش رفته بود خودکارش را بیاورد تو حتما باید خودکار اضافی ات را به او بدهی؛ به این ترتیب هم بهتر می توانی با دیگران دوست شوی و هم بقیه بچه ها هم وقتی تو نیاز به کمک داری، کمکت خواهند کرد.
وقتی الگوی ذهنی کودک چنین چیزی باشد، حتما طبق آن عمل می کند. برای این کار او باید یاد بگیرد که فقط به فکر منافع خودش نباشد؛ بلکه حتما باید به احساسات، نیازها و خواسته های دیگران هم توجه کند.
الگوی مناسب
توجه داشته باشیم کودکان دقیقا همان کاری را انجام می دهند که ما می کنیم. پس اگر می خواهیم رفتار درستی دارا باشند باید ابتدا خودمان درست رفتار کنیم؛ نه این که فقط از آنها بخواهیم مثلا به جای این که فقط به خودشان فکر کنند، به دیگران هم کمک کنند. وقتی ما نوبتمان را رعایت نمی کنیم، خارج از صف می رویم و با بقیه بدرفتاری می کنیم و توجهی به دیگران و احساساتشان نمی کنیم و به راحتی آنها را می رنجانیم، چطور انتظار داریم فرزندانمان رفتار خوبی دارا باشند و خودخواه و خودمحور نباشند، اما اگر در رفتارهای خود بتوانیم سخاوت را به آنها آموزش دهیم، می توانیم خیلی زود آن را در رفتارهای فرزندمان هم تشخیص دهیم.
محبت بیش از حد
محبت بیش از حد به کودک هم یکی از مواردی است که باعث می شود فرزندمان خودخواه بار بیاید. زمانی که ما بی دلیل به فرزندمان امتیاز می دهیم و محبتی خارج از تعادل برایش قائل می شویم، کودک مغرور می شود. مثلا وقتی از سر دلسوزی اجازه نمی دهیم فرزندمان با پول قلک خودش هدیه ای برای ما بخرد یا بارها خودمان و علایق مان را نادیده می گیریم تا کودک رفاه بیشتری داشته باشد، او هم به این روش عادت می کند و فکر می کند دیگران هم باید این گونه با او رفتار کنند و انتظار دارد همه به خاطر او از حق و حقوق خود چشمپوشی کنند.
اما فراموش نکنیم فرزند ما هر چقدر برایمان ارزشمند و دوست داشتنی باشد تربیت او مهم تر و باارزش تر است و باید بپذیریم برای برخورداری از چنین نتیجه ای قطعا برخلاف میل قلبی مان باید بپذیریم گاهی برای یادگیری بیشتر، فرزندمان باید سختی و ناملایماتی را هم متحمل شود تا نتیجه بهتری بگیرد. وقتی با او قرار می گذاریم اگر در زمان مشخصی به تکالیفش رسیدگی نکند، از تماشای برنامه مورد علاقه اش محروم خواهد شد اگر از سر دلسوزی خلاف گفته خود عمل کنیم کودک هم متوجه می شود ما از قاطعیت لازم برخوردار نیستیم.
منبع: چهاردیواری
.

منبع : tebyan.net