آکاایران: اگر اذیت کنی آمپولت میزنما!

اگر اذیت کنی، میبرمت دکتر، آمپولت می زنه! اگر درست رفتار نکنی، آقای دکتر بهت سرم خوب شدن وصل می کنه! شاید اینها جملاتی آشنا برای شما باشد که در تربیت فرزند خود استفاده می کنید. جملات کلیشه ای که برای نهی کردن کودک از کارهای بد به کار برده می شوند. این کار را دیگر انجام ندهید، زیرا باعث ترس بی دلیل، در کودک دلبندتان می شود.

آکاایران: اگر اذیت کنی آمپولت میزنما!

بیشتر کودکان زمانی که پیش پزشک می روند ترس و دلهره دارند.خیلی هم فرق نمی کند مراجعه برای چه چیزی باشد. این ترس دلایل مختلف دارد. عامل شایعی که ممکن است کودک را از معاینه پزشک بترساند، احساس درد ناشی از معاینه آسیب احتمالی است.
اگر تجربه تزریق واکسن یا آمپول هم باشد این ترس دوچندان می شود. ترس ناشی از درد معاینه در بین کودکان ۱۲ – ۶ سال بسیار رواج دارد. 
عامل دیگر که بیشتر در کودکان کم سن و سال دیده می شود ترس جدایی از والدین است. بیشتر کودکان از این که در اتاق دیگری و جدای از پدر و مادرشان تحت معاینه قرار بگیرند، می ترسند.
ترس جدایی از والدین هنگام معاینات پزشکی، اغلب و بین کودکان زیر ۷ سال شایع است. گاهی هم خود پزشکان باعث ترس و وحشت کودک می شوند. گاهی پزشکانی که عادت به معاینه بزرگسالان دارند طبق عادت خود، کودک را سریع و تند معاینه می کنند. ممکن است کودک از این همه عجله و سرعت پزشک به وحشت افتد و برداشت غلط و نادرستی از معاینه در ذهن خود بپروراند که نتیجه نهایی آن نیز ترس کودک از معاینه است. پزشکان با تجربه معمولا مراحل معاینه را برای کودک با صبر و حوصله توضیح می دهند و حتی بعد از معاینه، جایزه ای برای کودک در نظر می گیرند تا موجب تکرار رفتار مثبت او در معاینه های بعدی شوند. 
.

منبع : tebyan.net