آکاایران: چگونه می توانید کودکان را به شناخت و بیان احساسات خود به شیوه ای درست راهنمایی کنید. به عنوان پدر و مادر مسئولیت های فراوانی را برای ارتقای هوش هیجانی فرزندانتان بر عهده دارید. البته این به منظور هوش تحصیلی – که تنها اطلاعاتی است، نمی باشد. هوش هیجانی یا هوش عاطفی شامل شناخت و کنترل عواطف و هیجان ها است. به عبارت دیگر، شخصی که EI بالایی دارد، سه مؤلفه هیجان ها را به طور موفقیت آمیزی با یکدیگر تلفیق می کند: مؤلفه شناختی، مؤلفه فیزیولوژیکی و مؤلفه رفتاری. هوش هیجانی به عنوان توانایی فردی برای بیان احساسات و مدیریت عواطف با توجه به احساسات دیگران تعریف می شود. مجموعه ای از مهارت ها که کودکان می توانند از هر سنی آن را یاد بگیرند.

آکاایران: ارتقاء هوش هیجانی کودکان با این 6 روش فوق العاده

 

مزایای هوش هیجانی

• بین EQ بالا و IQ بالا ارتباط وجود دارد. در واقع کودکانی که سطوح بالایی از هوش هیجانی را دارا هستند نتایج بهتری را در آزمون های استاندارد دریافت می کنند.

• روابط بالا و مهارت های هوش هیجانی به کودکان کمک می کنند تا مشاجره های دوستانه ای را که پیش می آیند به خوبی مدیریت و کنترل کنند. بزرگسالان نیز با سطح بالایی از هوش هیجانی می توانند شاهد روابط بهتری در زندگی شخصی و حرفه ای خود باشند.

• EQ بالا در دوران کودکی موجب موفقیت در دوران بزرگسالی می شود. یک مطالعه ۱۹ ساله که در مجله بهداشت عمومی ایالات متحده آمریکا منتشر شده بود نشان داد که مهارت های اجتماعی و عاطفی کودکان در مهد کودک ها ممکن است موجب موفقیت مادام العمر آن ها شود. کودکانی که قادر به اشتراک گذاری، همکاری و پیروی از دستور العمل ها در ۵ سالگی بودند، در ۲۵ سالگی اشتیاق بیشتری به تحصیل در کالج ها و شغل های تمام وقت نشان می دادند.

• بهبود سلامت روانی. افراد با سطوح بالایی از هوش هیجانی، کمتر تحت تاثیر افسردگی و سایر بیماری های روانی قرار می گیرند.

 

هوش هیجانی به کودک کمک می کند تا زمانی که عصبانی می شود خود را آرام کند، و در مواجهه با شرایط دشوار بهتر عمل می کند. در حقیقت هوش هیجانی کودک را قادر می سازد تا احساسات خود را به شیوه ای سالم بیان کند و روابط سالمی داشته باشد. خبر خوب! تمامی کودکان توانایی یادگیری مهارت های هوش هیجانی را دارند. آن ها فقط به بزگسالانی نیاز دارند که این مهارت ها را به آن ها آموزش دهند.

 

۱ – شناسایی عواطف کودکان

کودکان باید احساست خود را بشناسند. می توانید با ایجاد نامی برای هر یک از احساسات به کودک خود کمک کنید – نام احساسی را که دارد به او بی آموزید.

هنگامی که فرزندتان از باخت در یک بازی ناراحت می شود، از او بپرسید، "به نظر می رسد عصبانی شده ای، درست است؟ "اگر او غمگین به نظر می رسید، بپرسید، "آیا از اینکه امروز به ملاقات پدر بزرگ و مادر بزرگ نمی رویم، مایوس شدی؟" کلماتی مانند "عصبانی"، "ناراحت"، "خجالتی" و "دردناک" می توانند واژگان مناسبی برای ابراز احساسات باشند. کلمات مثبت را فراموش نکنید، مانند "شادی"، "هیجان" و "امیدواری".

 

۲ – اظهار همدلی

برخی مواقع فرزندتان ناراحت است، و زمان هایی این احساسات نمایشی هستند – کمی وسوسه می شوید تا حس آن ها را دریابید. مراقب باشید، نظریات نا به جا ممکن است موجب شود به شیوه ای نادرست احساساتشان را بروز دهند. یک رویکرد دیگر این است که عواطف آن ها را درک کنید و همدلی از خود نشان دهید – حتی اگر متوجه نشوید که چرا ناراحت هستند. در مواقعی کودک گریه می کند، به دلیل این که شما به او گفته اید تا زمانی که اتاقش را مرتب نکند او را به پارک نمی برید، در پاسخ به او چیزی شبیه این مثال بگویید، "زمانی که کاری از دستم ساخته نیست، ناراحت می شوم.". "من هم می خواهم کاری بکنم، اما گاهی اوقات سخت است که ادامه دهم، وقتی تمایلی به انجامش ندارم." هنگامی که کودک متوجه می شود شما او را درک می کنید، مجبور می شود تا از طریق رفتار احساساتش را بیان کند. بنا براین به جای اینکه فریاد بزند و گریه کند سعی می کند نشان دهد که عصبانی است، هنگامی که روشن می سازید، ناراحتی او را درک می کنید مطمئنا احساس بهتری خواهند داشت.

 

۳ – الگویی برای بیان احساسات

کودکان باید بدانند که چگونه احساسات خود را به شیوه های مناسب اجتماعی بیان کنند. بنابر این، زمانی که می گویید، "احساس بدی دارم"، چهره ای ناراحت و غمگین می تواند شیوه صحیحی برای نشان دادن احساسات باشد در مقابل رفتاری مانند، فریاد زدن و پرتاب کردن شئ. بهترین شیوه برای آموزش ابراز احساسات به کودکان این است که تمامی این مهارت ها را مدلسازی و شبیه سازی کنید. از کلمات درستی در گفتگوی روزمره استفاده کنید و در مورد عواطف و احساستان صحبت کنید. مثلا بگویید " وقتی بچه هایی را که با هم دعوا می کنند را می بینم خیلی عصبانی می شوم " یا "امروز خیلی خوشحالم که قرار است دوستانم را برای شام ملاقات کنم". مطالعات نشان می دهند والدینی که هوش هیجانی بالا دارند به احتمال فرزندانشان نیز از هوش هیجانی بالایی بر خوردار هستند. بنابر این والدین الگوی عالی برای ایجاد مهارت های شناختی کودکانشان می باشند.

 

۴ – آموزش مهارت های مقابله

هنگامی که کودکان احساسات خود را درک کردند، باید روش های مقابله با این احساسات را به طریقه ای درست یاد بگیرند. اینکه چگونه می توانند خود را آرام کنند، خود را تشویق کنند و یا بر ترس خود که کمی پیچیده تر است غلبه کنند. مهارت های خاص را آموزش دهید. برای مثال، فرزند شما ممکن است زمانی که عصبانی است با یادگیری نحوه انجام چند نفس عمیق برای آرام کردن خود بهره ببرد. شیوه ای کودکانه را برای آموختن "تنفس عمیق" در نظر بگیرید، و این عمل دم و بازدم را به آن ها یاد دهید. به همین طریق می تواند یاد بگیرد که چگونه عواطف و احساسات خود را کنترل کند. برای آرام کردن آن ها می توانید کار هایی را که موجب جذب حواس آن ها می شود انجام دهید مانند، رنگ آمیزی کتاب، شوخی مورد علاقه و یا گوش دادن به موزیک آرام بخش. این عمل به او می آموزد تا در شرایط خاص بتواند به خوبی عواطف خودش را مدیریت و کنترل کند.

 

۵ – توسعه مهارت های حل مسئله

بخشی از ساختمان هوش هیجانی شامل یادگیری نحوه حل مسائل می شود. پس از شناخت احساسات و عواطف، زمان آن رسیده که با شیوه حل مشکلات آشنا شوند. شاید فرزند شما عصبانی باشد و هنگامی که خواهر او در حال انجام بازی ویدئویی است، سیستم را قطع کند. این مسئله به او کمک می کند تا حداقل پنج راه حل را شناسایی کند، در ابتدا لزوما راه حل ها نباید ایده های خوبی باشند. هدف این است که ایده ها به ذهن او راه پیدا کنند. هنگامی که او حداقل پنج راه حل ممکن را شناسایی می کند، به او کمک می کند که جوانب مثبت و منفی ماجرا را ارزیابی کند؛ و در نهایت بتواند بهترین گزینه را انتخاب کند. هنگامی که اشتباهی را مرتکب شد، سعی کنید به جای حل مشکل برای او همانند یک مربی عمل کنید. در صورت لزوم در کنار تلاش کودک، راهنمایی ارائه دهید که موثر باشد.

 

۶ – هدف فعلی، هوش هیجانی

مهم نیست که کودک شما از لحاظ هوش هیجانی چگونه به نظر می رسد، همیشه روشی برای تقویت آن وجود دارد. احتمالا در دوران کودکی و نوجوانی برخی از این فراز و نشیب ها را تجربه کرده باشند. با بالا رفتن سن، احتمالا با موانعی مواجه می شوند که مهارت هایشان را به چالش می کشد؛ بنابراین هدف، ایجاد مهارت در زندگی رومزه است. هنگامی که کودک شما سن کمتری دارد، بیشتر درباره احساساتش صحبت می کند. درباره شخصیت کتاب ها و فیلم ها با آن ها صحبت کنید. بحث کردن بهترین راه حل مشکلات است. سعی کنید همانطور که فرزندتان بزرگتر می شود، در مورد شرایط واقعی زندگی بیشتر با آن ها صحبت کنید – اینکه در زندگی روزمره با چه شرایطی مواجه هستید و یا اخباری را که می شنوید را با آن ها در میان بگذارید. به نوعی مکالمه را آغاز کنید. از اشتباهات آن ها به عنوان یک فرصت نوین برای رشد بهتر یاد کنید. هنگامی که از شیوه برخوردش در مقابل احساسات فرد دیگری ناراحت است، با او صحبت کنید و بگویید که چگونه می تواند بهتر عمل کند. با حمایت و راهنمایی مداوم در واقع هوش هیجانی و قدرت روانی او را برای زندگی موفق توسعه ببخشید.

 

 

سایر مطالب: 

اینفوگرافیک: هوش هیجانی شما در چه وضعیتی است؟

دوره آنلاین هوش هیجانی

 

.

منبع : seminarema.com