مغز کودکان دوزبانه کارآزموده تر از مغز کودکان تک زبانه است؛ در واقع کودکی که قبل از رسیدن به سن بلوغ، دو زبان را یاد می گیرد، همیشه راحت تر می تواند زبان دیگری را هم بیاموزد. در حقیقت مغز کودکان بسیار انعطاف پذیر است.

برای شروع یادگیری زبان دوم توسط کودکتان سعی کنید از سی و شش ماهگی این کار را آغاز کنید و در صورتی به این اقدام عمل کنید که مطمین باشید وی قادر به یادگیری کلام مادری بوده است.

فائزه حمدی اظهار کرد: کودک دارای رشد طبیعی گفتار و زبان، در 12 ماهگی باید توانایی گفتن 2 یا 3 کلمه، در 18 ماهگی 30 تا 50 کلمه و در 24 ماهگی 200 تا 300 کلمه را داشته و قادر به بازگو کردن باشد.

وی افزود: کودکانی که این توانایی ها را در زمان های معین ندارند، باید توسط یک آسیب شناس گفتار و زبان مورد ارزیابی و در صورت نیاز مورد درمان قرار گیرند. تأخیر در رشد گفتار و زبان از شایع ترین اختلالات به شمار می رود.

حمدی تصریح کرد: این اختلال شایع، ناشی ازعقب ماندگی ذهنی، بیش فعالی، درخودماندگی، فلج مغزی و یا علل محیطی است. در ضمن با توجه به اینکه چند زبانگی (بیشتر دوزبانگی) در کشور یکی از فاکتورها در تأخیر رشد گفتار و زبان است، توصیه می شود تا 18 ماهگی با کودک تنها به زبان مادری صحبت شود؛ زیرا پس از این زمان، با ایجاد مسیرهایی در مغز و اعصاب، امکان آموزش زبان دوم فراهم می شود.

این کارشناس گفتاردرمانی خاطرنشان کرد: 36 ماهگی بهترین زمان برای یادگیری زبان دوم و سوم است. مغز کودکان دوزبانه کارآزموده تر از مغز کودکان تک زبانه است؛ در واقع کودکی که قبل از رسیدن به سن بلوغ، دو زبان را یاد می گیرد، همیشه راحت تر می تواند زبان دیگری را هم بیاموزد. در حقیقت مغز کودکان بسیار انعطاف پذیر است.

.

منبع : faranaz.com