آکاایران: آی کیو چیست؟ چگونه می توانیم بهره هوشی فرزند خود را بسنجیم؟ تست هوش نوزاد چقدر معتبر است؟ آیا برای آزمون IQ می توان به نتایج این تست ها اعتماد کرد؟

نبض ما– بحث درباره اینکه چه چیزهایی در IQ کودک یا به عبارتی دیگر بهره هوشی او نقش دارند، می تواند به نقش طبیعت در برابر پرورش، سن والدین، تغذیه با شیر مادر در مقابل شیرخشک، شنیدن موسیقی در زمان بارداری و یا حتی ویدیوهای آموزشی برای نوزادان بازگردد. اما آیا تست هوش نوزاد می توان به میزان IQ پی برد؟

آکاایران: چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد

تعریف هوش

هوش، یک مفهوم انتزاعی است که تعریف آن به طور مداوم تکامل یافته است و خیلی اوقات به همان اندازه که به ایده های علمی وابسته است به ارزش های اجتماعی فعلی هم وابسته است.

تعاریف مدرن هوش به انواع توانایی های ذهنی اشاره می کند، از جمله توانایی استدلال، برنامه ریزی، حل مسائل، تفکر انتزاعی، درک ایده های پیچیده، یادگیری سریع و یادگیری از تجربه و هم توانایی انجام این کارها.

چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد

آزمون IQ چیست؟

طبق گفته دنیس گارلیک از دپارتمان روانشناسی دانشگاه UCLA، آی کیو (IQ) همانطور که از نام آن مشخص است، یک فاکتور است که بیانگر سن ذهنی کودک نسبت به سن واقعی اوست. میزان آی کیو ۱۰۰ دقیقا برابر مقدار میانگین آن است.

تعداد سوالات درستی که در یک آزمون معین IQ به طور متوسط توسط کودکان پاسخ داده می شود محاسبه می گردد. سپس نمره خام یک کودک خاص با این میانگین ها مقایسه شده تا از آن برای تعیین سن ذهنی کودک استفاده گردد. آزمون های IQ  انواع مختلفی از توانایی های ذهنی مانند استدلال سیال، استدلال فضایی و هوش کلامی را اندازه می گیرد.

چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد

نحوه محاسبه نمره IQ

اگر نمره خام یک کودک خاص در آزمون IQ برابر با نمره خام متوسط کودک۱۲ ساله باشد، کودک دارای سن ذهنی ۱۲ ساله است. بنابراین IQ یک کودک ۱۰ ساله با سن ذهنی ۱۲ عبارتست از ۱۲۰=۱۰۰*۱۰/۱۲. بنابراین، دو کودک با نمرات خام مشابه در آزمون IQ می توانند به دلیل اختلاف سن دارای آی کیو متفاوتی باشند.

لذا هدف از این تفاوت، مقایسه کردن کودکان با فرزندان همسن خود برای اندازه گیری هوش نسبی است. باید توجه داشته باشید که هوش مطلق اطفال تا زمان بلوغ مغز، در حدود ۱۶ سالگی، افزایش می یابد.

آی کیو نرمال چند است؟

دانشگاه پزشکی مریلند دسته بندی از نمرات آی کیو کرده است که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. میزان IQ 70 و کمتر از آن نشان دهنده عقب ماندگی ذهنی است.

این در حالی است که متوسط نمره IQ عددی بین ۹۰ تا ۱۱۰ است. نمره ۱۳۰ و بالاتر از آن را باهوش می نامند. نمرات بین ۱۴۵ تا ۱۶۰ را بسیار باهوش دانسته و بالای ۱۶۵ را نوابغ می دانند. بالاترین نمره ای که تا به حال ثبت شده است عدد ۲۲۸ بوده که توسط یک خانم امریکایی به دست آمده است.

چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد

انتقادات

یکی از انتقاداتی که به این آزمون ها وارد می شود این است که این ها بیش از حد ساده بوده و به صورت نژادی پیش داوری شده است. با توجه به این که نمره میانگین IQ به خاطر تفاوت های نژادی متفاوت شده است، به صورت اشتباه باعث یک داوری علمی نژادپرستانه راجع به این موضوع گشته است. این در حالی است که با توجه به دخالت داشتن فاکتورهای فراوان در میزان بهره هوشی فرد، تلاش برای اندازه گیری آن تقریبا بی فایده است.

مطالب مرتبط

تخت خواب کودک و نکات مهم در خرید آن

چند روش ساده برای تنظیم خواب نوزاد

ویژگیهای بهترین سرویس خواب نوزاد

انواع روشهای ضد عفونی کردن شیشه نوزاد

تست های هوش برای کودکان

در ادامه به معرفی چند تست معروف که برای سنجش بهره هوشی کودکان مورد استفاده قرار می گیرد می پردازیم. این تست ها برای رنج مختلف سنی در کودکان و نوزادان طراحی شده است و بستگی به نوع آن می تواند تست هوش نوزاد ۶ ماهه باشد و یا کودک ۱۰ ساله را در بربگیرد.

مقیاس بیلی

مقیاس بیلی، یک تست هوش نوزاد معتبر است. مقیاس های بیلی برای رشد نوزادان به طور گسترده ای برای ارزیابی رشد کودک مورد استفاده قرار می گیرد. طبق گزارش سایت helathline این تست برای کودکان از یک ماهگی تا ۴۲ ماهگی برای سنجش رشد شناختی، حرکتی و رفتاری آنها استفاده می شود.

بخش شناختی آزمون، توانایی هایی نظیر تیزهوشی، به حافظه سپردن و حل مسئله، تلفظ و فرم دهی مفاهیم ریاضی را ارزیابی می کند. این تست به تشخیص و درمان کودکان با معلولیت های رشدی و یا عقب ماندگی ذهنی کمک می کند.

چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد

آزمون فیشر پرایس

شرکت اسباب بازی فیشر پرایس یک تست هوش نوزاد در سال ۲۰۰۴  ارائه کرد. دروتی آینون، یکی از سخنرانان روانشناسی دانشگاه لندن و نویسنده کتاب های کودک، تستی را برای نوزادان ۶ ماه تا یک سال طراحی کرد.

در این تست ۱۰ سوال از والدین پرسیده می شود تا به آن ها کمک کند که کودک خود را با یک نوزاد متوسط (از لحاظ ذهنی) مقایسه کنند. در این آزمون، از والدین خواسته می شود تا رفتارهایی نظیر نحوه بازی کردن فرزندشان با یک خرس عروسکی، بازی ریتمیک با استفاده از دستان و چگونگی واکنش او به نام خودش را بررسی کنند.

بعضی از روانشناسان کودک با تردید به این تست نگاه می کنند و معتقدند که نتایج این تست هوش نوزاد ممکن است هشدار غیر ضروری را به والدین بدهد. و نمره آن نمی تواند پیش بینی کننده هوش در ادامه زندگی باشد.

چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد

تست وچسلر و استنفورد بینت برای کودکان

تست هوش وچسلر مخصوص کودکان و استنفورد بینت می تواند هوش کودک را اندازه گیری کند. وقتی که مردم درباره تست IQ صحبت می کنند، معمولا منظورشان این تست است.

هر دو آزمون برای کودکان کمی بزرگ تر طراحی شده اند. استنفورد بینت برای سنین بین ۲ تا ۲۳ سال طراحی شده و وچسلر هم برای ۶ سال به بالا. سایت Brainy Child همچنین هشدار می دهد که بسیاری از کودکان خلاق و با استعداد در این آزمون ها نمره مخصوص بالایی را نمی آورند، چرا که برخی از استعدادهای خاص در آزمون های استاندارد IQ تست نمی شوند.

چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد چند تست ساده برای سنجش هوش نوزاد

تست کوفمن

 این تست برای ارزیابی هوش کودکان با سن ۵/۲ تا ۵/۱۲ سال کاربرد دارد. این آزموش شامل ۱۶ زیر آزمون است که همه آن ها برای گروه های سنی مختلف استفاده نمی شود.

یکی از ویژگی های این تست این است که بیشتر به روی توانایی حل مسئله تمرکز دارد تا اطلاعات عمومی. به همین دلیل در این آزمون هوش و دستاورد به دو دسته تقسیم می شوند و هرکدام نمره جداگانه ای دارند. علاوه بر این، تست بیشتر روی قدرت حافظه تاکید دارد و کمتر به توانایی بیان لغات و عبارات می پردازد.

به همین خاطر تست برای ارزیابی کسانی که زبان بومی امریکایی ندارند، به زبان اول آن ها ارائه می شود. همچنین برای کسانی که قادر به شنوایی درست نیستند از علائم زبان امریکایی استفاده می کند.

نبض ما– ترجمه:حسین مقدس زاده


.

منبع : nabzema.ir