آکاایران: ارتباط مصرف فست فودها و کاهش ضریب هوشی کودکان

فست فودها به دلیل فقر ریزمغذی های حیاتی مثل آهن و … که به توانایی های شناختی کمک می کنند، غذاهای سالمی به حساب نمی آیند و علاوه بر این موادغذایی پرحجم و پرچربی مثل فست فودها به حافظه کوتاه مدت و روند یادگیری کودکان آسیب می زنند.در این مطلب درباره ارتباط مصرف فست فودها و کاهش ضریب هوشی کودکان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مصرف فست فودها در کودکان زیر هشت سال ممنوع

استفاده از فست فودها و تنقلات ناسالم و نوشابه در کودکان باعث می شود هوش آنها همراه با افزایش سن کاهش چشمگیری پیدا کند .تحقیقات نشان می دهد، مصرف فست فودها و هله هوله ها در کودکان زیر 8 سال بسیار بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد باعث کاهش ضریب هوشی می شود .
در حالی که مصرف غذاهای سالم می تواند ضریب هوشی کودکان را افزایش دهد، استفاده از فست فودها، هله هوله ها و نوشابه در کودکان باعث می شود هوش آنها همراه با افزایش سن کاهش چشمگیری پیدا کند .دانشمندان انگلیسی متوجه شدند، میزان آی کیو کودکانی که تا 8 سالگی از فست فودها و غذاهای ناسالم استفاده کرده اند حداقل 2 نمره کمتر از کودکان دیگر است .

مصرف فست فودها چه تاثیری بر هوش کودکان می گذارد

در فاصله سنی بین 6 تا 24 ماه میزان تاثیر تغذیه ناسالم در ضریب هوشی کودکان بیشترین میزان را دارد و در صورتی که والدین به این موضوع توجه نکنند، در آینده صاحب کودکان کم هوش می شوند .
در این دوره مغز نیاز بسیار زیادی به مواد مغذی برای ساخت بافت های خود دارد و در صورت تامین نشدن این نیاز، قسمت های مرتبط با حافظه و تجزیه و تحلیل به خوبی رشد نخواهند کرد. بزرگ ترین اشتباه والدین دادن مواد غذایی مانند بیسکویت، شکلات، نوشیدنی های صنعتی و نوشابه های گازدار، چیپس و ساندویج به کودکان در این دوره از زندگی آنهاست .

دشمنان مغز کودک را بشناسید :
1- فست فود ها
مصرف فست فود مغز را کوچک کرده و باعث ابتلا به آلزایمر می شود .
2- غذاهای شور
اگر چه اغلب افراد فکر می کنند که نمک فقط برای قلب مضر است، اما تاثیرات منفی اش را روی مغز هم می گذارد .
3- غذاهای فراوری شده
در برخی از مطالعات ثبت شده است که وجود افزودنی های مختلف در مواد غذایی فراوری شده باعث تغییرات شناختی در کودکان می شود .

 تنقلات ناسالم

مصرف فست فودها باعث کاهش هوش کودکان می شود

4- غذاهای سرخ کرده
ترکیباتی که از روغن در هنگام سرخ شدن مواد غذایی آزاد می شود تخریب مغز را تسریع می کند و با بروز آلزایمر و پارکینسون رابطه مستقیم دارد .
5- غذاهایی که در تماس با کود شیمیایی بوده اند
باقی مانده کودهای شیمیایی در مواد غذایی با افزایش خطر بروز اختلال کمبود توجه و بیش فعالی در کودکان رابطه مستقیم دارد .
6- ترکیبات خواب آور
هر ماده شیمیایی که اثر خواب آوری داشته باشد فعالیت مغز را مختل می کند .
7- الکل
به شدت حافظه را کاهش می دهد .
8- شیرین کننده های مصنوعی
اصلا برای حافظه خوب نیستند !
9- هله هوله

نه فقط برای مغز بلکه برای همه ارگان های بدن مضرند .

مصرف فست فودها برای کودکان زیر 8 سال ممنوع!

تاثیر منفی مصرف فست فودها بر هوش کودکان
51
برگرفته از پزشکان فاقد مرز ، شفا آنلاین / ف
.

منبع : namnak.com