آکاایران: نکات اساسی درباره خواب کودک و اهمیت آن

مطالعات نشان داده اند که کودکانی که به اندازه کافی نمی خوابند، یا خوب نمی خوابند، ممکن است بی توجه، بی قرار و زودرنج شوند و به احتمال بیشتری به خود آسیب بزنند. در این بخش از نمناک نکاتی را درباره خواب کودک ارائه می کنیم که والدین باید به این نکات توجه دارا باشند.

والدین گرامی لطفا به خواب کودک اهمیت بدهید

دکترای روانشناسی کودک و نوجوان با اشاره به اینکه هورمون رشد در خواب ترشح می شود، گفت:مقدار خواب مورد نیاز در شبانه روز برای کودکان زیر 5 سال به طور متوسط 10 تا 14 ساعت است .
خواب مناسب برای رشد و سلامتی کودکان و نوجوانان حیاتی و ضروری است و والدین باید با برنامه ریزی مناسب به خواب آرام فرزندان کمک کنند .
این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه هورمون رشد در خواب ترشح می شود، گفت:مقدار خواب مورد نیاز در شبانه روز در کودکان زیر 5 سال به طور متوسط 10 تا 14 ساعت و در کودکان 6 تا 13 ساله 9 تا 11 ساعت و در نوجوان 14 تا 17 ساله 8 تا 10 ساعت است .
وی گفت:والدین باید برنامه ریزی خواب کودک را هر شب و در یک زمان خاص اجرا کنند و این برنامه در نهایت به اتاق خواب کودک منتهی شود .
زارع نیستانک گفت:همچنین والدین توجه دارا باشند که گرمای زیاد می تواند، مانع از خواب مناسب کودک شود بنابراین لازم است، سعی کنند آخرین وعده غذای کودک، سبک باشد و تغذیه او را در زمان مناسبی، حداقل یک ساعت پیش از خواب انجام دهند و قبل از خواب برای کودک کتاب بخوانند .

آکاایران: علت اختلال خواب در کودکان و درمان آن

دانستن چه نکاتی درباره خواب کودک الزامی است

وی در باره خواب مناسب در نوجوان گفت:تماشای فیلم های ترسناک، مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین مانع از خواب راحت می شود .
این دکترای روانشناسی کودک و نوجوان تصریح کرد:قبل از خواب نوجوان زمانی را به گفتگو با او اختصای دهید تا از دغدغه های ذهنی اش برای شما صحبت کند. در صورتی که نوجوان از اتفاقاتی که در طول روز داشته با والدینش صحبت کند، باز ذهنی مضاعفی را که داشته، برداشته و می تواند خوابی آرام داشته باشد .
خواب عبارت است ازعدم توانایی ارادی درکنترل محیط فیزیکی و کاهش یا فقدان سطح هوشیاری، تعلیق نسبی ادراکات حسی و غیرفعال شدن تقریباً تمام عضلات ارادی در زمان استراحت به طوری که فعالیت بدن و ذهن تغییر کرده و توهم های بینایی جایگزین تصاویر واضح واقعی بشوند .

 بی قرار

اهمیت خواب کودک

علایم اصلی و مهم بروز اختلال در خواب کودک

1. تعریق زیاد کودک در حین خواب
2. کودک در خواب خر و پف می کند .
3. کودک در خواب حالت بی قراری دارد .
4. کودک در حین خواب به دفعات سرفه می کند .
5. تنفس کودک در خواب با خس خس همراه است .
6. کودک در زمانی که خواب است به جای بینی با دهان نفس می کشد .
7. وقتی کودک در نیمه های شب از خواب پریده و دچار وحشت شده است .
8. زمانی که کودک در نیمه های شب از خواب پریده و حالتی گیج و مبهوت دارد .
9. زمانی که کودک در حین خواب ضرباتی با سرش به اجسام اطراف وارد می کند .

10. زمانی که کودک در حین خواب به طور ناخواسته ضرباتی را با پاهایش به اطراف وارد کرده و حتی شروع به راه رفتن هم می کند .

11. توجه به هر یک از این نشانه ها برای والدین از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا می تواند نشانه مشکلات ریشه داری باشد که کوتاهی در رسیدگی به آنها عواقب نگران کننده ای خواهد داشت .

علت اختلال خواب در کودکان و درمان آن

علت اختلال خواب در کودکان و درمان آن
51
برگرفته از سلامت نیوز ، نی نی بان / ف
.

منبع : namnak.com