آکاایران: سن بلوغ دختران بر اساس عوامل ژنتیکی و همچنین شرایط اجتماعی برای هر شخص متفاوت است. به طور میانگین سن بلوغ دختران بین 9 تا 14 سالگی است.
بلوغ پدیده ای است که خانواده ها را درگیر مسائل جدیدی می کند. بنابراین، این نگرانی همواره گریبان گیر والدین است که نمی دانند در دوران بلوغ فرزندشان چه رفتاری دارا باشند و چه بایدها و نبایدهایی را در این دوران حساس باید رعایت کنند که معمولا در برخورد با جنس دختر لازم است حساسیت های رفتاری بیشتری به خرج دهند. بنابراین خانواده ها باید با نشانه های بلوغ آشنایی کامل دارا باشند. در این مقاله به بررسی نشانه های رسیدن به سن بلوغ دختران و عوامل موثر بر آن می پردازیم.

آکاایران: دانستنی هایی درباره سن بلوغ دخترانبلوغ چیست؟

نوجوانی دوره ای بحرانی به شمار می آید که طی آن مرحله «بلوغ» اتفاق می افتد. «بلوغ» در فرهنگ فارسی به معنی «رسیدن»، «رسیدن به سن رشد»، «مرد شدن»، «زن شدن»، «رسیدگی و پختگی و به حد کمال رسیدن» آمده است.
بی شک رسیدن سن بلوغ دختران و دوران آن یکی از پرتنش ترین دوران ها ی زندگی هر دختری است. نقش والدین در دوران بلوغ می تواند اهمیت بسیاری به ایجاد آرامش روحی و روانی به هنگام رسیدن سن بلوغ دختران داشته باشد. بلوغ دوره بحرانی انتقال از مرحله کودکی به بزرگسالی و زمان اکتساب قدرت باروری است. دوره ای که تغییرات تکاملی در مغز و غدد بدن باعث تغییرات «جسمانی»، «روانی»، «روحی» و «رفتاری» می شود.

سن بلوغ دختران

معمولا شروع سن بلوغ دختران زودتر از سن بلوغ پسران است. در شرایط طبیعی سن بلوغ دختران در محدوده سنی 11 تا 13 سالگی است. البته شرایط آب هوا و گرمسیری یا سردسیری منطقه زندگی نیز تأثیر بسزایی در بلوغ زودرس (که باید از بروز آن پیشگیری کرد) یا حتی بلوغ دیررس خواهد داشت. علامت های جسمی بلوغ به دنبال یکسری تغییرات هورمونی بدن که از طریق مغز (سیستم هیپوفیز و هیپوتالاموس) کنترل می شود و ارتباط مستقیمی با تخمدان (در دختران) دارد، ظاهر می شود. سن بلوغ دختران با توجه به بروز تغییرات بدنی در دوره بلوغ بسیار متغیر است.
بطور کلی علائم جسمانی دوران بلوغ در دختران عبارتند از: «رشد جسمی و قدی»، «جوانه زدن نوک پستان ها و رشد آنها»، «پیدایش موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل» و «قاعدگی».

بلوغ جسمانی

تغییرات جسمانی در سن بلوغ دختران عبارتند از:
موهای نوین
دخترخانمی ممکن است متوجه شود که در مناطقی از بدن که هیچ وقت مویی وجود نداشت، حالا مقداری مو رویش کرده است، مناطقی مثل زیر بغل، پاها و ... . در ابتدا این موها روشن و نازک هستند، اما با گذشت زمان تیره و ضخیم می شوند.
رشد کردن سینه ها
در دوران بلوغ سینه ها بزرگ می شوند. اگر یکی از سینه ها کوچکتر از دیگری باشد، جای نگرانی ندارد، زیرا بعد از مدتی هر دو سینه به یک اندازه خواهد شد.
افزایش قد
جهش رشد معمولاً در دختران حداقل ۲ سال زودتر از پسران اتفاق می افتد و بسیار چشمگیر است . به طوری که در مدت یک سال میزان رشد ۲ برابر می شود. در برخی، رشد به سرعت اتفاق می افتد که به نام "جهش ناگهانی رشد" خوانده می شود. این جهش رشد، بین سنین 9 تا 11 ساله دیده شده است. سرعت رشد در دختران به میزان هورمون رشد و هورمون جنسی ( استروژن ) مربوط می شود . هورمون رشد باعث افزایش رشد بخصوص در استخوان ها و غضروف می شود .  ولی هورمون جنسی ( استروژن ) سبب بسته شدن مرکز رشد استخوانی و کاهش و کند شدن رشد استخوان می شود . به همین دلیل است که بعد از شروع قاعدگی ، سرعت رشد قد کندتر می شود و معمولاً بیش از ۶ سانتی متر افزایش نمی یابد . افرادی که دارای این فوران رشد هستند، هر سال حدود 10 سانتی متر افزایش قد خواهند داشت. اما مثل بقیه موارد بلوغ، رشد ممکن است سریع و یا کند باشد.
مراقبت از پوست
اگر پوستتان، جوش زد، نگران نباشید. در واقع، زدن جوش جزء اولین علائم رسیدن سن بلوغ دختران می باشد. این جوش ها ممکن است روی صورت، بالای سینه و یا پشت دیده شوند.
در طی دوران بلوغ، فعالیت غده های چربی زیاد می شود و موجب بروز جوش می شود. استرس، عادت ماهانه و مواد آرایشی چرب نیز باعث بوجود آمدن جوش می شوند معمولا جوش های دوران بلوغ، با اتمام این دوران، از بین خواهند رفت.
افزایش میزان ترشحات
در طی دوران بلوغ، ترشحات واژن دیده می شود. این ترشحات به رنگ زرد یا سفید است. اگر خارش، بوی بد و یا ناراحتی در واژن داشتید، با مادر خود صحبت کنید، زیرا این می تواند نشانه ای از عفونت باشد.
میزان عرق کردن زیاد
اگر خیلی عرق می کنید، این را بدانید که شما اولین نفری نیستید که از این موضوع رنج می برید. ناگهان در طی دوران بلوغ، 2 تا 4 میلیون غده عرق در بدن فعال می شود. تعریق بیشتر در زیر بغل صورت می گیرد. اگر می خواهید از بوی بد عرق خلاص شوید، به طور مرتب حمام کنید و از مواد ضدتعریق مثل مام استفاده کنید.
افزایش وزن و تغییر شکل بدن
دختران در مقایسه با پسران، دارای چربی بدن بیشتری هستند. در طی دوران بلوغ، ممکن است متوجه شوید که بدنتان دارای چربی های بیشتری نسبت به قبل است. در ابتدا، ممکن است متوجه چربی شکم شوید. اما بعد از مدتی، کمر کوچکتر و باسن و ران ها بزرگتر خواهند شد.
عادت ماهیانه
خونریزی ماهانه، در سنین 9 تا 16 سالگی رخ می دهد. بهتر است در این زمان علاوه بر رعایت بهداشت فردی از تغذیه مناسب هم برخوردار باشید. به کمک این موارد می توانید ناراحتی های روحی و جسمی را در این دوران کاهش دهید.
رعایت نکاتی برای تسکین و یا بهبود ناراحتی های جسمی و روحی پیش از قاعدگی:
  • مصرف کم تر مواد غذایی که حاوی قند یا شکر به مقدار زیاد هستند و به جای آن استفاده بیشتر از نان، سیب زمینی، خرما و حبوبات
  • مصرف کم تر چربی های حیوانی و گوشت قرمز و جایگزینی آن با روغن های گیاهی و گوشت سفید (مرغ و ماهی)
  • مصرف کم تر نوشابه های کافئین دار نظیر قهوه و چای
  • کاهش مصرف نمک تا حد ممکن

دانستنی  هایی درباره سن بلوغ دختراندانستنی  هایی درباره سن بلوغ دختران


ویژگی های روانی و رفتاری در سن بلوغ دختران

سن بلوغ دختران با ویژگی های روانی و رفتاری همراه است. در این دوران دختر خانم ها علاوه بر تغییرات جسمی، دچار یکسری تغییرات و علائم روانی می شوند که شناخت این علائم به والدین و مربیان برای درک بهتر نوجوان و برخورد صحیح و منطقی با وی و رفتار مناسب با شرایط روانی و رفتاری آنان کمک زیادی می کند.
این ویژگی ها عبارتند از: «میل به گوشه گیری، حساسیت بسیار نسبت به انتقاد دیگران، بی قراری، بی ثباتی، تحریک پذیری، نوسان در خلق و خو، مخالفت با خانواده و دوستان و به طور کلی جامعه، در رویا فرورفتن، شرم و حیای مربوط به تغییرات ناشی از بلوغ جنسی، تنبلی و سستی، نافرمانی از بزرگترها، خیره سری و خودرأیی، نداشتن احساس امنیت و اعتماد به نفس، مقاومت در برابر پند و اندرز والدین، تمایل شدید به ارتباط نزدیک با دوستان و گفت و گوهای پنهانی و طولانی با آنها، حساسیت نسبت به آراستگی ظاهر خود و صرف وقت جلوی آینه».
این علائم که حدود یک سال پیش از زسیدن به سن بلوغ دختران آغاز می شود، در مرحله جنسی رو به شدت می گذارد و در مراحل پایانی بلوغ بتدریج کاهش می یابد. باید به تفاوت های فردی بین نوجوانان توجه داشت، یعنی اینکه ممکن است این علائم به صورت یکسان در همه نوجوانان ظاهر نشود، ضمن آنکه اغلب نوجوانان احساسات و عواطف خود را در این مرحله از رشد بروز نمی دهند. همچنین در سنین بلوغ دختران از نظر روحی بسیار حساس و عصبی می شوند. گاهی در برخی دختران تغییرات رفتاری بدی بروز می کند. لجبازی مهم ترین ویژگی این دوران است و به تدریج با استقرار بلوغ این نشانه ها ی رفتاری کمرنگ تر می شوند. والدین باید نسبت به این سن و رفتارهای خاص این سن آگاهی دارا باشند و با صبوری و مهربانی با دخترشان برخورد کنند.
گردآوری: مجله اینترنتی ستاره
.

منبع : setare.com