آکاایران: سن بلوغ پسران بر اساس عوامل ژنتیکی و همچنین شرایط اجتماعی برای هر شخص متفاوت است. به طور میانگین سن بلوغ پسران بین 9 تا 14 سالگی است.
بلوغ پدیده ای است که خانواده ها را درگیر مسائل جدیدی می کند. بنابراین این نگرانی همواره گریبان گیر والدین است که نمی دانند در دوران بلوغ فرزندشان چه رفتاری دارا باشند و چه بایدها و نبایدهایی را در این دوران حساس باید رعایت کنند. علاوه بر این خانواده ها باید با نشانه های بلوغ در هر دو جنس دختر و پسر آگاهی دارا باشند. در این مقاله به بررسی نشانه های رسیدن به سن بلوغ پسران و عوامل موثر بر آن می پردازیم.

آکاایران: دانستنی هایی درباره سن بلوغ پسرانبلوغ چیست؟

قبل از هر چیز بهتر است تعریفی از بلوغ داشته باشیم. بلوغ یک دوره مشخص است که از طریق بعضی تغییرات در تکامل و رشد پسران نوجوان شناخته می شود. درواقع بلوغ مرحله ای از رشد انسان است که باعث گذار از کودکی و رسیدن به بزرگسالی می شود. فردی که دوران بلوغ را پشت سر گذاشته باشد بالغ نامیده می شود و از نظر جنسی، توانایی تولید مثل دارد. به طور کلی سه نوع بلوغ جسمانی، روانی و اجتماعی داریم. بلوغ بیشتر اشاره به تغییرات جسمانی در بدن مرد و زن دارد. این دگرگونی با نام بلوغ جسمانی شناخته می شود. علاوه بر آن بلوغ روانی نیز اشاره به رشد روانی و شخصیتی فرد دارد. بلوغ جسمانی معمولاً در دوران نوجوانی اتفاق می افتد. بلوغ روانی دیرتر و پس از بلوغ جسمانی روی می دهد. بلوغ اجتماعی مرحله تکاملی بلوغ انسان است که موجب تعیین شخصیت اجتماعی فرد می شود.

بلوغ در پسران

معمولا  شروع سن بلوغ پسران دیرتر از دختران است. سرعت بلوغ نیز در پسران کمتر از دختران است و به همین دلیل دوران بلوغ و تکمیل نشانه های آن در پسران بیش از دختران طول می کشد. در پسرها غده هیپوفیز واقع در قاعده مغز شروع به ترشح هورمون هایی می کند که بیضه را برای تولید هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون تحریک می کنند. این هورمون ها باعث ایجاد تغییراتی مثل بزرگی اعضای تناسلی و رشد موی بدن و سپس تولید اسپرم و افزایش میل جنسی می شوند.

بلوغ جسمانی

بیشترین تغییراتی که در سن بلوغ پسران شاهد هستیم تغییرات جسمانی است. بلوغ جسمانی به مجموعه تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی در بدن انسان و سایر جانوران گفته می شود که بر اساس آنها، بیشتر بر اثر ترشح هورمون های گوناگون، بدن کودک تبدیل به بدن بزرگسال می شود. بیشتر این تغییرات جنبه جنسی دارند و به غدد و اندام های جنسی مرتبط می شوند. به همین علت بلوغ باعث ایجاد آمادگی، احساس نیاز و توانایی سکس و تولید مثل می شود. زمان، فرایندها و نشانه های بلوغ در پسران و دختران متفاوت است. جهش بلوغ اصطلاحاً به رشد جسمانی بسیار سریعی گفته می شود که معمولاً در اوایل بلوغ رخ می دهد که در نهایت موجب افزایش قد، وزن و رشد عضلات بدن می شود.
توجه: دخترها معمولاً زودتر از پسرها وارد بلوغ می شوند و قد می کشند زیرا این تغییرات در آنها معمولاً بین 8 تا 13 سالگی اتفاق می افتد. اما اکثر پسرها تا سن 9 تا 14 سالگی وارد بلوغ نمی شوند. به همین دلیل است که طی این دوران دخترها معمولاً قدبلندتر از پسرها هستند. ولی در نهایت میبینیم که در سنین بالاتر این پسرها هستند که قدبلندتر هستند.

سن بلوغ پسران

اگر بخواهیم سن بلوغ پسران را دقیق تر بررسی کنیم باید بگوییم از سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی باید مسائل مربوط به بلوغ به پسران نوجوان آموزش داده شود و اطلاعاتی در زمینه بهداشت و تغییرات فردی از طریق والدین در اختیار آنها قرار گیرد. سن بلوغ پسران در بلوغ زودرس ( که بادی از آن پیشگیری شود) در نه سالگی و بلوغ دیررس در ۱۴ سالگی آغاز می شود. ولی در کل فرایند بلوغ به دو تا پنج سال زمان برای کامل شدن نیاز دارد. بنابراین سن بلوغ پسران معمولا بین 9 تا 14 سالگی شروع می شود اما به خاطر داشته باشید که بلوغ زمانی شروع می شود که آمادگی اش را داشته باشید و هر پسری با سرعت مخصوص خودش رشد می کند.
کل فرآیند بلوغ را می توان به سه مرحله تقسیم نمود:
  • قبل از بلوغ ( بین ۱۰ تا ۱۲ سالگی )
  • بلوغ جنسی ( ۱۳ سالگی )
  • بعد از بلوغ ( ۱۵ سالگی )

دانستنی هایی درباره سن بلوغ پسراندانستنی هایی درباره سن بلوغ پسران


مرحله قبل از بلوغ

مرحله قبل از بلوغ که با رویش مو در اعضای بدن همراه است از ۱۰ تا ۱۲ سالگی شروع می شود که بهترین مرحله برای آموزش اطلاعات دوران بلوغ به پسران نوجوان است. نوسان شدید هورمون ها در بدن نوجوان در دوران بلوغ وی را تحریک پذیرتر، پرخاشگرتر و افسرده تر می سازد. معمولا ارائه اطلاعات در زمینه مسائل دوران بلوغ به دختران و پسران باید توسط والدین همجنس آنها و یا روانپزشک در این مرحله از بلوغ صورت بگیرد.

مرحله بلوغ جنسی

در این مرحله از سن بلوغ پسران هورمون های جنسی به تدریج افزایش می یابند و تغییرات بدنی را سبب می شوند. سلول های جنسی ایجاد شده و اسپرم های زنده در ادرار پسران نوجوان یافت می شود. آغاز این مرحله از ۱۳ سالگی است.

مرحله بعد از بلوغ

در مرحله بعد از بلوغ نیز صفات جنسی ظاهر شده و عمل تولید مثل کامل می شود. این مرحله از سن ۱۵ سالگی شروع می شود.

صفات جنسی شامل موارد زیر می شود:

رویش موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی
این موها حدود یک سال بعد از شروع بزرگ شدن بیضه ها و آلت تناسلی ظاهر می شوند.
 
رویش موی صورت
رویش این موها پس از تکمیل رشد موهای ناحیه تناسلی اتفاق می افتد.
فعالیت غدد چربی
در اثر افزایش فعالیت غدد چربی ممکن است جوش هایی روی صورت و پوست بدن ظاهر شوند که به آن ها آکنه می گویند و محل شایع آنها صورت است.
عضله ای شدن
عضلات ( بخصوص عضلات سینه ) رشد می کنند و نیرو می گیرند.
تغییر صدا
تغییر صدا ناشی از رشد طناب های صوتی است. صدا در ابتدا خشن و بعد بم می شود و در ابتدا کمی ناهنجار و شاید دورگه است، ولی به تدریج آهنگ صدا مطلوب تر می شود.
زبرشدن پوست
در دوران بلوغ پوست زبر شده و رنگ آن خاکستری می شود. منافذ پوست هم بازتر و وسیع تر می شوند.

تغییرات روحی و روانی در سن بلوغ پسران

علاوه بر تغییرات جسمی و جنسی که با رسیدن به سن بلوغ پسران در آن ها رخ می دهد، بلوغ با تغییرات عاطفی و روانی شگرفی در پسران نوجوان نیز همراه است. بی ثباتی عاطفی در رفتار نوجوان مشاهده می شود. رفتار او گاه بسیار ظریف و گاه بسیار خشن شده و امکان انتخاب های قطعی و صحیح برای نوجوان محدود می شود. نوجویی و نوخواهی هم در رفتارهایی مثل مدل های لباس و آرایش مو ایجاد می شود. نوجوان احساس استقلال پیدا می کند و با رشد و تحول روانی، رفتارهایی از خویش نشان می دهد که حاکی از پیام آنها مبنی بر رسیدن به استقلال است و امکان دارد با والدین، خانواده و مدرسه درگیری های مختلف پیدا کند. تصمیم گیری های خودسرانه با تکیه بر این ویژگی که دیگر خود را بزرگسال و از لحاظ فکری پخته می بیند، اتفاق می افتد. همچنین استرس و نگرانی هایی مثل رفتن به سربازی، عدم موفقیت در کنکور و ٰآینده مبهم شغلی وجود دارد که سردرگمی های نوجوان را افزایش می دهد که حمایت اطرافیان و مشاوره با افراد توانمند می توانند از پیدایش عواقب ناخوشایند روانی پیشگیری کنند.
گردآوری: مجله اینترنتی ستاره
.

منبع : setare.com