آکاایران: با کودکتان کودک شوید و بازی کنید

بازی های تقویت کنننده ذهن کودک

یکی از بهترین هم بازی های بچه ها، پدر و مادرشان است. والدین باید متناسب با سن کودکشان بازی هایی را ترسیم و طراحی کنند که بتوانند در خانه با آنها بازی کنند. و این فقط یک بازی نیست بلکه در خلال آن می توان مهارت های خلاقیت و تفکر و... را در کودک پرورش داد.

 

آکاایران: بازی های تقویت کنننده ذهن کودک


موسیقی – بازی
یک موسیقی کودکانه پخش کنید و تلاش کنید همزمان با شنیدن شعر، حرکاتی را که نشان دهنده معانی آن هستند در بیاورید. در این بازی باید بتوانید تمرکز کنید تا ملودی را خوب بشنوید و معانی اش را درک کنید و حرکات خود را با آن هماهنگ کنید و مهم تر از همه اینکه در یک زمان مشخص، یک کار با هدف مشخص انجام دهید.
آشپزی
مقداری حبوبات مانند عدس و نخود و لوبیاهای مختلف در یک قابلمه ی اسباب بازی بریزید و آشی خوشمزه بپزید؛ سپس آنها را از هم جدا کنید و هر یک را در قوطی مخصوص به خود بریزید. در این بازی علاوه بر رشد دقت و تمرکز در شناسایی و جداسازی، عمل دسته بندی را نیز تمرین کرده و حتی شمارش را نیز می توانید کار کنید.
درست کردن دستبند
کش و مقداری مهره یا منجوق رنگی تهیه کنید و همراه با کودک خود دستبند درست کنید. در ابتدا از یک الگوی ساده مانند یک مهره سبز، یک مهره قرمز و یک مهره زرد و تکرار آن پیروی کنید. بعد از اینکه مطمئن شدید الگوی ساده را یاد گرفته اید، الگوی پیچیده تری را دنبال کنید مانند یک سبز، دو قرمز، یک زرد یا دو سبز، یک قرمز و دو زرد و به همین ترتیب. بعد از اینکه کار با سه رنگ را با دو الگو تمرین کردید می توانید رنگ بعدی را اضافه کنید. می توانید گردنبندهای مختلف را به عنوان کادو به دوستان خود هدیه دهید تا هم ارزش کار کودک را چند برابر نشان دهید و هم اعتماد به نفس او را تقویت کنید.
تابلوی پازلی
یکی از کتاب ها یا قصه های مورد علاقه کودک را بخوانید. یکی از صحنه های جالب را انتخاب کنید و بر روی یک مقوا آن را بکشید. سپس نقاشی را به قطعات متوسط، بسته به سن کودک، ببرید. با هم قطعات را کنار یکدیگر گذاشته و بر روی یک مقوای دیگر بچسبانید. اکنون یک تابلوی پازلی دارید که خود کودک تمام کارهای آن را انجام داده. این بازی مستلزم آن است که به قصه، کشیدن نقاشی، تمرکز در بریدن و سپس کنار هم قرار دادن قطعات و نیز چسباندن درست آنها کنار هم توجه کنید. به همین ترتیب کودک فرآیند جزء به کل را نیز به طور غیرمستقیم یاد می گیرد.
پانتومیم
یک کلمه آشنا را در ذهن خود در نظر بگیرید، تلاش کنید با حرکات بدن آن را انتقال دهید. با توجه به سن کودک، تعداد کلمات نادرستی که می توان حدس زد با توافق انتخاب کنید. تلاش کنید ابتدا از کلمات آسان و از اشیایی که در دید قرار دارند استفاده کنید و پس از تسلط سراغ کلمات مشکل تر بروید. باید حتما به سن و توانایی ذهنی کودک توجه داشته باشید تا کودک در صورت حدس نزدن دچار سرخوردگی نشود. در این بازی هر قدر به حرکات و همچنین نحوه انتقال کلمه مورد نظر بیشتر توجه کنید، در حدس زدن موفق تر خواهید بود.
پرتاب توپ داخل سبد
تعدادی توپ تهیه کنید. یک سبد دهن گشاد را در فاصله مناسبی قرار دهید. کودک باید دقت کند تا توپ ها را درون سبد بیندازد. برای هیجان بیشتر می توانید این فعالیت را دو نفره انجام دهید. یکبار کودک و یک بار والد، و برای هر پرتاب موفق یک استیکر را در جدول امتیاز دهی قرار دهید تا ببینید کدامیک از شما توجه و دقت بیشتری دارد.
اسمش چی بود؟
پنج شیء را انتخاب کنید و برای هر یک نامی بگذارید و از آن به بعد اشیا انتخابی را با نامه ای نوین صدا بزنید. کودک باید دقت کند تا در طول بازی، اسامی نوین را حفظ کند، بتواند آنها را صدا بزند و زمانی که نام شان را شنید، آنها را نشان بدهد.
خانه سازی
مقداری خلال دندان را به طور مساوی بین خود و کودک تقسیم کنید. روی برگه هایی اسامی خودتان را بنویسید. اگر کودک سواد خواندن و نوشتن ندارد، می توانید از مهره های رنگی و یا نخود و لوبیا استفاده
کنید. سپس بازی را شروع کنید. مانند نقطه بازی هر بازیکن باید تلاش کند تا خانه ای بسازد و به نام خود ثبت کند. این بازی علاوه بر دقت و تمرکز، تیزهوشی بازیکنان را نیز به چالش می کشد.
رنگ آمیزی
تصاویری را برای رنگ آمیزی انتخاب کنید، حتی می توانید با کودک نقاش یای را بکشید و سپس اقدام به رنگ آمیزی آن بکنید. برای این منظور ابتدا یک گوشه خلوتی پیدا کنید، یک موسیقی ملایم پخش کنید و با آرامش و ترجیحاً فاقد صحبت کردن، شروع به رنگ آمیزی با کودک خود کنید. تلاش کنید رنگ آمیزی تان سفیدی نداشته باشد و هم چنین از خط بیرون نزنید. این رنگ آمیزی علاوه بر تقویت تمرکز، در به دست آوردن آرامش نیز بسیار تاثیرگذار است.
شمارش تنفس
طاق باز دراز بکشید، یکی از اسباب بازی های کوچکِ مورد علاقه کودک را انتخاب کنید و بر روی شکم قرار دهید. حالا شروع به نفس کشیدن کنید. با هر دَم اسباب بازی بالا و با هر بازدم پایین می رود. بعد از این مشاهده، شروع به شمردن نفس هایتان کنید. 1 دم، 2 بازدم، 3 دم، 4 بازدم و... تا هر شمارهای که می توانید ادامه بدهید. توجه داشته باشید که در هیچ مرحله ای به شکم خود فشار نیاورید، بلکه عمل تنفس را به صورت عادی انجام دهید ولی این بار از فرآیند آن آگاه باشید. در این بازی علاوه بر تقویت تمرکز، آرامش ذهنی و جسمی ای را که هدیه تنفس عمیق است برای خود و کودک به ارمغان می آورید.


.

منبع : tebyan.net