آکاایران: روش های تربیتی که مخرب است

چرا تربیت کودکم نتیجه نمی دهد؟!

هیچ کس نسبت به فرزند، مهربان تر از پدر و مادر نیست، اما گاهی همین پدر و مادر مهربان با روش های تربیتی اشتباه و پرآسیبی که در پیش می گیرند بحران های روانی جدی برای بچه ها ایجاد می کنند؛ بحران هایی که ممکن است تا سال های سال و حتی در بزرگسالی گریبانگیر بچه ها باشند و درمان آن ها عمر و هزینه زیادی از فرزندشان بگیرد...

آکاایران: چرا تربیت کودکم نتیجه نمی دهد؟!

اگر می خواهید با این روش های تربیتی مخرب آشنا شوید، این نکات را بخوانید و از آن ها حذر کنید:
تأکید بر نقاط ضعف:
هر کودکی توانایی های خاص خودش را دارد و در کنار این توانایی ها ضعف ها یا تأخیر هایی در رشد مهارت خواهد داشت. هر کودکی ممکن است ترس های مخصوص به خود یا نگرانی ها و ناتوانی هایی داشته باشد. شما ممکن است بخواهید با تأکید بر ناتوانی های کودک او را وادار به اصلاح کنید، اما دقیقاً برعکس آن عمل می کنید. وقتی نقطه ضعف کودک خود را پیدا می کنید و به رخش می کشید، وقتی ضعف او را با قوت کودک دیگری مقایسه می کنید در واقع تیشه ای دست گرفته اید و ریشه اعتماد به نفس، عزت نفس و علاقه کودک به پیشرفت را می زنید. اگر کودک شما از چیزی بدش می آید و شما سعی می کنید مدام نام آن را جلوی کودک ببرید دقیقاً روان او را نشانه گرفته اید.
فشار بیش از حد به کودک:
درست است که می خواهید فرزندتان مستقل، توانمند و با کمالات بار بیاید یا در هر جمعی، سرآمد بقیه باشد، اما با سپردن مسئولیت های زیاد به کودک، آموزش مهارت هایی جلوتر از سن او و خسته کردنش با فعالیت های متفاوت، سلامت روان او را به خطر می اندازید.
ایده آل گرایی شما در تربیت فرزند ممکن است نتیجه ای عکس بدهد و کودکی تربیت کنید که همیشه از شدت اضطراب و نارضایتی احساس بی فایده بودن و سرخوردگی کند.
انتظار نابجای عاقلانه رفتار کردن:
از نظر بیشتر والدین، کودکی کامل و خوب است که همیشه مؤدب باشد، همیشه لبخند بزند و احساسات بد خود یا حتی گاهی هیجانات زیادش را پنهان کند. این انتظار منجر به بازداری هیجانی در کودک شده و سال ها بعد، فرزند شما بزرگسالی خواهد شد که از هیچ چیز خوشحال نمی شود، نمی تواند با دیگران همدلی کند، هیچ وقت گریه نخواهد کرد و در ابراز عشق و نشان دادن علاقه اش به دیگران با مشکل مواجه است. علاوه بر این، محدود کردن کودک وقتی نیاز به تخلیه هیجانی دارد، جسم او را هم آزار خواهد داد و در بزرگسالی با مشکلات جسمی- روانی مواجه می شود.

.

منبع : tebyan.net