آکاایران: رشد خلاقیت کودک با آشپزی

آشپزی ؛سرگرمی جالب برای کودکان

اگر از تلویزیون، ویدیو و رایانه به عنوان ابزاری برای سرگرم کردن کودک تان استفاده می کنید، به خصوص قبل از شام وقتی که مجبورید به آشپزخانه بروید، مراقب باشید تا این رفتار تبدیل به یک عادت نشود.

آکاایران: آشپزی ؛سرگرمی جالب برای کودکان

تحقیقات نشان می دهند گذراندن زمانی زیاد جلوی مانیتور می تواند خلاقیت و توانایی های شناختی کودک را محدود کند. راه حل چیست؟ کودک تان را با خود به آشپزخانه ببرید. شما برای سرگرمی او مقدار زیادی وسیله در داخل کابینت دارید. کارشناسان برای شما پیشنهادهایی دارند که به کمک آن ها می توانید زمانی که در آشپزخانه هستید از روشن کردن تلویزیون بپرهیزید و طور دیگری کودک خود را سرگرم کنید.
1-بازی های ساختگی
جروم ال سینگر، دستیار کارگردان در تحقیقات تلویزیون خانواده و مرکز مشاوره در دانشگاه ییل پیشنهاد می کند از بازی های ساختگی با کودک تان شروع کنید. بازی های ساختگی نه تنها به کودک شما فرصت بیشتری برای به کارگیری قوه تخیل اش می دهد بلکه تحقیقات نشان می دهد کودکانی که بازی های ساختگی می کنند، نسبت به دیگران شادترند. برای مثال تظاهر کنید که شما در رستوران مورد علاقه کودک تان هستید و به او پیش بند دهید و کمک کنید تا برای حیوانات بازی اش میز و صندلی تهیه کند. یا تظاهر کنید که به پیک نیک می روید. سبدی خالی بردارید و از کودک تان بخواهید غذاهایی را برای پیک نیک انتخاب کند.
2-زیربشقابی
کنورسی، یکی دیگر از کارشناسان حوزه کودک می گوید شما متحیر خواهید شد وقتی کودک تان به سرعت پروژه هنری خود را از آنچه شما به او پیشنهاد داده اید انتخاب می کند. سعی کنید یک میز مجهز به وسایلی مانند چسب، ماژیک، کاغذ، قیچی، دانه و انواع مختلف ماکارونی خام و دانه های خشک برایش تهیه کنید. کودک شما می تواند زیربشقابی رنگینی برای خانواده شما بسازد و آن را با دانه و ماکارونی تزیین کند.
3-داستان سرایی
کتی کنورسی که در پیش دبستانی برادوی در اکلند کالیفرنیا تدریس می کند پیشنهاد می دهد برای یکدیگر قصه بگویید. سعی کنید از وسایل آشپزخانه الهام بگیرید. برای مثال ماکارونی هایی که به ظرف آب جوش ریخته می شوند می توانند غواصانی در ماموریتی شجاعانه باشند. او را تشویق کنید تا چیزی به داستان اضافه کند یا داستان خودش را بسازد. کنورسی می گوید: «داستان سرایی برای بالا بردن توانایی کودکان فوق العاده است.» نه تنها به کودک شما در سازمان دهی افکارش کمک می کند بلکه دامنه لغات او را نیز افزایش می دهد. با ارتباطی که در این روش با شما برقرار می کند اعتماد به نفس او نیز افزایش می یابد.
توجه کنید: کودک شما از شنیدن داستانی که شخصیتی شبیه به او دارد لذت می برد.
4-کمک آشپز
 ماریلین سگال، رییس بازنشسته در مرکز مدرسه و خانواده در دانشگاه جنوب غربی فورت لودردال فلوریدا، می گوید چرا تمام کارها و سرگرمی ها باید برای شما باشد در حالی که کودک تان تماشاچی است؟ به کودک خود اجازه دهید به شما کمک کند. اگر نمی خواهید که او چاقویی تیز به دست بگیرد یا با شعله اجاق در تماس باشد، به او وظایف دیگری دهید تا در این راه به شما کمک کند. از او بخواهید سالاد را مخلوط کند، به دنبال مواد مورد احتیاج شما بگردد، میز را بچیند یا ذرت را پوست کند. او اضافه می کند: «کودکان احساس بزرگی می کنند وقتی مسئولیت کاری را به آن ها واگذار می کنند. اگر می خواهید به فرزند بزرگ تر خود کمک کنید تا کارها را نه به عنوان وظیفه ای سخت بلکه به عنوان یک سرگرمی انجام دهد، آن را تبدیل به یک بازی کنید. برای مثال او را به رقابت بطلبید که وسایل میز شام را آماده کند و آن را در کمتر از 3 دقیقه بچیند.»
5-کیک های آزمایشی
کنورسی می گوید به کودک تان این فرصت را بدهید تا غذاها را با ابتکار خودش درست کند. برای شروع این فعالیت به او مخلوط کن بزرگی دهید و از او بپرسید چه می خواهد درست کند. به او پیشنهاد دهید که مواد مورد نیاز مثل آرد و تخم مرغ را انتخاب کند.
زمانی که شما آماده اید تا شام خانوادگی تان را درست کنید، کیک آزمایشی کودک تان را در فر قرار دهید. (به دنبال ماده ای که او می خواهد از کتاب آشپزی درست کند بگردید تا از درجه و زمان طبخ آن آگاه شوید.) زمانی که کیک آزمایشی شما آماده شد، به کودکان اجازه دهید آن را تست کند. ممکن است طعم خوبی نداشته باشد اما این تجربه به کودک شما مهارت های اولیه آشپزی را می آموزد و باعث می شود که او در آشپزخانه احساس راحتی کند. کنورسی می گوید: «فرآیند این عمل از نتیجه آن مهم تر است.»
6-آویز دستمال
کنورسی می گوید اگر کودک شما به پروژه های هنری علاقمند است، روی میزش وسایلی چون شیشه پاک کن، مهره و دکمه های قدیمی بگذارید. این وسایل می تواند خلاقیت های بسیاری را در او شکوفا کند، مانند درست کردن آویز دستمال. برای درست کردن آن مهره ها یا دکمه ها را از شیشه پاک کن رد کنید و انتهای آن را گره بزنید تا به شکل دایره در آید. به کودک تان پیشنهاد کنید که دانه ها را مطابق الگویی خاص به هم وصل کند. توجه کنید شیشه پاک کن ها انتهای تیزی دارند بنابراین قبل از آنکه آن را به کودک تان دهید انتهای آن را تا کنید. این را نیز به خاطر بسپارید که دانه ها و دکمه های بزرگ برای کودکان 4 سال یا زیر آن می تواند خطر خفگی داشته باشد.
7-فهرست های چشمگیر
خسته شده اید از این که کنار اجاقی داغ ایستاده و عرق کرده اید؟ آن هم تنها به این علت این که کودک شما از چیزهایی که برای او آماده کرده اید راضی نیست. از او بخواهید برای یک هفته فهرست غذایی تهیه کند. برای این که خودتان را از شر بیسکویت و بستنی های چاق کننده نجات دهید، او را به انتخاب غذاهای مغذی تشویق کنید. بهتر است هرم غذایی و فواید هر گروه را برایش توضیح دهید. اگر فردی از خانواده نسبت به غذایی خاص حساسیت دارد، از او بخواهید تا از انتخاب آن خودداری کند. اگر او آن قدر کوچک است که نوشتن نمی داند از او بخواهید تا نقاشی کند. تا زمانی که او مشغل این کار است غذای شما نیز آماده خواهد شد.
8-تفریح با پیتزا
خمیر پیتزای آماده بخرید و به کودک خود قوطی سس دهید تا روی آن بریزد. سپس به او اجازه دهید آن را با پنیر رنده شده، فلفل، پیاز، تکه های گوجه یا هر چیز دیگری که او دوست دارد تزیین کند. پس از آنکه پیتزا آماده شد به او چگونگی تغییر مواد پس از مرحله طبخ را نشان دهید. (قارچ های کوچک و چروکیده شده، پنیر آب شده و رنگ های تغییر کرده است.)  
9-لذت بازی با حباب
کنورسی می گوید درست کردن حباب یکی از بزرگترین فعالیت های یادگیری برای کودکان است. در یک لگن آب، مقداری مایع ظرفشویی بریزید. با نی های آشامیدنی، باندهای پلاستیکی و سبدهای حصیری می توان حباب درست کرد. در این صورت کودک شما می تواند کار با ابزارهای مختلف را برای درست کردن حباب هایی با اندازه های متفاوت تجربه کند. این نکته را نیز در نظر بگیرید هنگامی که کودک تان در ساختن حباب مهارت یافت کرد شما در نهایت با زمینی خیس روبه رو خواهید شد.
10-علم در آشپزخانه
آشپزخانه شما پر از موادی است که کودک تان به وسیله آن ها قادر خواهد بود اصول اولیه علمی را یاد بگیرد. برای مثال این آزمایش را امتحان کنید: همه آنچا شما احتیاج دارید یک ساقه کرفس است که هنوز برگ دارد، هم چنین آب و چند قطره رنگ خوراکی. از کودک تان بخواهید آن را در یک فنجان آب رنگی قرار دهد. سپس از او بپرسید چه اتفاقی خواهد افتاد. حدود 3 ساعت بعد گیاه آب را به خود جذب می کند و ساقه و برگ های آن تغییر رنگ می دهد.
یا به او یک آهن ربا دهید و از او بخواهید در آشپزخانه به دنبال اشیایی بگردد که آن را جذب می کند. پس از مدتی او خواهد فهمید که آهن ربا فقط اشیا به خصوصی را جذب می کند. این روش به شما نیز این امکان را می دهد تا برای او توضیح دهید یک آهن ربا چگونه کار می کند. (آهن ربا ها اشیایی را جذب می کنند که خواص مغناطیسی دارا باشند مانند آن هایی که از آهن یا فولاد درست شده اند.) 

.

منبع : tebyan.net