آکاایران: آیا باید بیکاری و سر رفتن حوصله بچه ها را برطرف کرد؟

سر رفتن حوصله برای کودکان مفید است!

آیا شما بچه هایتان را در طول ماه های بی چارچوب تابستان با کلاس های تابستانی، کلاس شطرنج، آموزشگاه های هنری، کلاس آشپزی، باشگاه ورزشی یا برنامه های مشابه سرگرم می کنید؟ یا شاید با همه اینها؟

آکاایران: سر رفتن حوصله برای کودکان مفید است!

فعالیت ها و کلاس های تابستانی زیادی هستند، برای پر کردن وقت بچه ها و مراقبت از آنها در اوقات فاقد مدرسه شان اما روان شناسان و متخصصین رشد کودکان می گویند پر کردن بیش از حد برنامه بچه ها در طول تابستان غیرضروری است و می تواند نهایتا مانع کشف علایق بچه ها توسط خودشان شود.
«نقش شما به عنوان والدین این است که بچه ها را آماده کنید تا در جای خودشان در جامعه قرار گیرند. بزرگ سال بودن به معنی مشغول کردن خود و پر کردن اوقات فراغت خود به شکلی است که فرد را خوشحال کند.» لین فرای، روان شناس کودک با تمرکز بر آموزش که در لندن فعالیت می کند این را می گوید و ادامه می دهد: «اگر والدین تمام زمان خود را صرف پر کردن وقت آزاد بچه شان کنند، بچه دیگر هیچ وقت یاد نخواهد گرفت که خودش این کار را انجام دهد.»
فرای تنها کسی که به مزایای سر رفتن حوصله اشاره می کند نیست. دکتر ترزا بلتون، فلوی مهمان دانشگاه آنجلیای شرقی با تمرکز بر ارتباط بین سر رفتن حوصله و تخیل  می گوید که سر رفتن حوصله برای توسعه «انگیزش های درونی»، که به خلاقیت اجازه وجود و بروز می دهند، حیاتی است.
در سال ۱۹۹۳، آدام فیلیپس، روان کاو می نویسد «ظرفیتِ رسیدن به مرحله سر رفتن حوصله و ملالت ممکن است موفقیتی در روند توسعه توانایی های کودک باشد.» سر رفتن حوصله فرصتی است تا زمان، به جای گذراندنِ عجولانه زندگی، صرف اندیشه درباره اش شود.
او در کتابش به نام On Kissing, Tickling, and Being Bored: Psychoanalytic Essays on the Unexamined Life، این را می نویسد؛ «یکی از ظالمانه ترین خواسته های بزرگ سالان از بچه ها این است که بچه باید به موضوعی علاقه مند شود؛ به جای اینکه زمان بگذارد تا خودش موضوع علاقه اش را پیدا کند. سر رفتن حوصله جزئی لازم از این روندِ زمان گذاشتن است.»
فرای پیشنهاد می کند در ابتدای تابستان، والدین با بچه هایشان، حداقل آنهایی که بزرگ تر از چهار سال دارند، بنشینند و با کمک هم لیستی از چیزهایی که بچه ها ممکن است در طول تعطیلات دوست دارا باشند بنویسند، کارهای ساده و پایه ای مانند کارت بازی، کتاب خواندن، یا دوچرخه سواری یا کارهای پیچیده تر مانند طبخ یک شام شیک، اجرای نمایش، یا تمرین عکاسی.
سپس وقتی بچه تان در طول تابستان پیش شما آمد و از سر رفتن حوصله شکایت کرد، به او بگویید برود و به لیست نگاه کند.
فرای می گوید: «این کار بارِ گفتن «می خواهم این کار را بکنم» را روی دوش آنها می گذارد.»
ممکن است بچه ها برای مدتی با ناراحتی بیکار بچرخند و واقعا حوصله شان سر برود، بسیار مهم است که بدانیم این زمان تلف نمی شود.
«سر رفتن حوصله هیچ عیبی ندارد. گناه که نیست، هست؟! من فکر می کنم لازم است بچه ها یاد بگیرند چطور حوصله شان سر برود تا بتوانند برای خودشان انگیزه ایجاد کنند تا کاری انجام دهند. سر رفتن حوصله راهی برای بچه هاست تا متکی به خود شوند.»
همین نظریه در سال ۱۹۳۰ توسط برتراند راسل فیلسوف ارائه شد که در کتاب خود «تسخیر خوشبختی» (در ایران با نام «شاهراه خوشبختی») فصلی را به ارزش بالقوه بیکاری و سر رفتن حوصله اختصاص داده. او می نویسد که تخیل و ظرفیت بر آمدن از عهده سر رفتن حوصله باید در کودکی آموخته شود:
«بهترین شکل رشد کودک زمانی اتفاق می افتد که مثل یک گیاه جوان، فاقد مزاحمت در همان خاک ثابت خود رها شود. سفر بیش از حد، تنوع بیش از حد تأثیرات، برای کم سن و سال ها خوب نیست و در حالی که بزرگ می شوند باعث می شود از تحملِ یکنواختیِ بارور عاجز باشند.»

.

منبع : tebyan.net