آکاایران: «فرزند ۱۸ ماهه ام مدام با آلت جنسی اش بازی می کند، نمی دانم چطور مانع این کار شوم.» «دختر ۲ ساله ای دارم که هر روز از من و پدرش در مورد دستگاه تناسلی سوال می کند و می خواهد بداند فرق مادر و پدر در چیست.» شاید شما هم با فرزندتان دچار این مشکل باشید. نگران نباشید آشنایی با آلت تناسلی و کشف جنسیت امری طبیعی است که از ۱۸ ماهگی آغاز می شود، در ۵. ۲ تا ۳ سالگی به اوج خود می رسد و در ۶ تا ۷ سالگی تقریبا تمام می شود.

آکاایران: درباره سوالات جنسی کودکان تان چه می دانید؟

 

 

درباره سوالات جنسی کودکان تان چه می دانید؟خانواده، کودک، مسائل جنسی، مسائل جنسی کودکان، پرسش های جنسی کودک، سمینارما، سمینار ما

سن کشف جنسیت به طور میانگین سه تا شش سالگی است

شناخت جنسیت

سن کشف جنسیت به طور میانگین سه تا شش سالگی است. در این زمان کشف جنسیت یکی از مهیج ترین و دلپذیر ترین کار ها برای بچه هاست. کودک در این سن می خواهد همه چیز را درمورد اندام های بدنش بداند و به همین علت نسبت به قسمت های بدن خود و اطرافیانش کنجکاو می شود.

 

آن ها حتی به بدن عروسک ها با دقت نگاه می کنند و دنبال شباهتی بین خود و آن ها می گردند. کودکان ۳ تا ۵ ساله مدام در حال مقایسه خود با والدین یا خواهر و برادر بزرگ ترشان هستند، در این میان سوالاتی برایشان پیش می آید که اگر والدین آگاهی کافی نداشته باشند موجب تعجب یا احساس شرم و ناراحتی آن ها می شود.

 

در این موارد بهتر است فاقد احساس خشم یا ناراحتی با اشتیاق کامل اطلاعات درست را در اختیار بچه ها بگذاریم. نکته مهم این هست که کوچک ترین خطایی از سمت ما در برخورد با مسائل جنسی می تواند در روحیات و شخصیت بچه تاثیرگذار باشد.

 

بعضی از نکاتی راکه می تواند در گذراندن این مرحله به ما کمک کند در این گزارش مطرح می کنیم. گاهی دانستن کوچک ترین نکته در این موارد می تواند بسیار کارساز باشد.

 

درباره سوالات جنسی کودکان تان چه می دانید؟خانواده، کودک، مسائل جنسی، مسائل جنسی کودکان، پرسش های جنسی کودک، سمینارما، سمینار ما

به هیچ وجه نباید به جز پدر و مادر با کسی در این رابطه صحبت کند

 

حتماً بخوانید: پرسش و پاسخ کودکان درمورد رابطه جنسی والدین

 

توضیح اضافی ممنوع

بهتر است تا زمانی که کودک سوالی از شما نکرده بی جهت ذهنش را درگیر این مسائل نکنید. بچه ها خودشان در حوالی سه سالگی مشتاق دانستن این چیز ها هستند. پس صبر کنید آن ها خودشان از شما سوال کنند چون این موضوع نشان می دهد ذهن آن ها آمادگی پذیرش و تفکیک های جنسیتی را دارد.

 

خصوصی سازی موضوع

کودک باید بداند مسائل جنسی یک امر کاملا خصوصی و شخصی است و به هیچ وجه نباید به جز پدر و مادر با کسی در این رابطه صحبت کند. زمانی که فرزندتان در یک جمع ناگهان از شما سوالی می پرسد که کاملا جنسی است باید فاقد هیچ گونه برخورد تندی به او یادآوری کنید که این مسئله کاملا شخصی است و بعد که تنها شدیم با هم در این مورد حرف می زنیم.

 

بیان واقعیت به زبان ساده

یادمان نرود ما با یک انسان ۳ تا ۴ ساله سر و کار داریم که دید و تصورش از جهان در یک دایره بسیار کوچک خلاصه شده است.بنابراین وقتی با او وارد چالش در خصوص یک موضوع مهم و تازه می شوید باید خود را به اندازه او کوچک کنید و برایش به زبان خودش توضیح دهید.

 

جزئیات ممنوع

در این شرایط از ورود به جزییات پرهیز کنید. وقتی جوابی می دهید باید منتظر واکنش بچه باشید. اگر حس کردید دچار پیچیدگی شده یا موضوع را به زمان دیگر موکول کنید یا از او بخواهید برای شما توضیح دهد، به این شکل می تواند بفهمید کجای سوال برایش ابهام دارد.

 

به این نکته دقت کنید که یک کودک ممکن است سوالی را بار ها از شما بپرسد که کاملا طبیعی است، جواب شما باید همیشه یکسان باشد در پایان جواب هم می توانید او را تشویق کنید اگر سوال دیگری دارد بپرسد. یکی از درگیری های این سن نام بردن اعضای بدن به خصوص آلت تناسلی است. بچه ها در سنین پایین نیازی نیست نام علمی و رسمی اعضای بدن را بدانند همان نام های بچه گانه برایشان کافیست، اما بهتر هست در سنین بالا تر اسم اعضا را درست بدانند و فقط از آن ها بخواهید در حضور دیگران تکرار نکنند.

 

این ها بخشی از آگاهی های جنسی برای بچه هاست. بعد از آن سوالات شروع می شود و زمانی می رسد که شما می بینید هرروز ۲۰ بار به یک سوال مشخص پاسخ دادید. سوال های بچه ها معمولا در یک دایره خاصی می چرخد ولی پاسخ هایی که به آن ها داده می شود بسیار مهم است.

 

درباره سوالات جنسی کودکان تان چه می دانید؟خانواده، کودک، مسائل جنسی، مسائل جنسی کودکان، پرسش های جنسی کودک، سمینارما، سمینار ما

بچه ها در سن ۵. ۲ تا ۵. ۳سالگی تصویرسازی های ذهنی زیادی دارند

چند مورد مشابه از سوالات جنسی را در اینجا می خوانیم:

«بچه چه جوری درست می شه/ من چه چوری رفتم تو شکمت/ من چه جوری از شکمت اومدم بیرون/ چرا تو و بابا در یک اتاق می خوابین…»

سوالات زیادی شبیه به این ها در ذهن بچه ها وجود دارد. از آنجایی که آن ها خیال پردازان ماهری هستند و در سن ۵. ۲ تا ۵. ۳ سالگی تصویرسازی های ذهنی زیادی دارند نوع پاسخگویی به این سوالات خیلی مهم است. اگر در پاسخ به این سوالات برخوردهای تند و شدیدی با بچه داشته باشید او احساس گناه خواهد کرد و درکش از این مسائل با ترس و نگرانی همراه می شود.

 

یکی دیگر از نشانه های کنجکاوی بچه ها نسبت به مسائل جنسی، تمایل به مشاهده آلت تناسلی جنس مخالف است، به خصوص در سنین ۵ تا ۶ سالگی این موضوع زیاد دیده می شود. مخفی کردن، سرکوب کردن، سرزنش و ایجاد ترس باعث می شود کودک شما فقط احساس گناه کند و در ذهنش این باور شکل بگیرد که اگر بعد ها اتفاق بدی برایش افتاد هرگز نباید آن را در منزل مطرح کند. برایش توضیح دهید آلت تناسلی یک بخش خصوصی از بدن هر شخصی است و دیگران نباید آن را ببینند. این رفتار به کودک می آموزد بدن خودش هم حریم شخصی دارد و نباید با کسی شریک شود.

 

در این مواقع اگر بچه خواهر یا برادر کوچک تر دارد که در سن نوزادی و فاقد درک کافی است، می توانید گاهی به بهانه تعویض پوشک از فرزند بزرگ تر بخواهید به شما کمک کند و در همان حین برایش توضیح دهید که دختر و پسر در چه چیزهایی با هم متفاوتند. ولی پوشک بچه ای را که با جنسش آشنا شده و بالای یک سالگی هست هرگز در حضور هیچ فرد غریبه ای عوض نکنید. این موضوع باعث خجالت شدیدی در او می شود که نمی تواند به زبان بیاورد.

 

از دیگر کارهایی که ممکن است در این سن از بچه ها بینید بازی کردن با آلت تناسلی است. تحریک این ناحیه با دست یا مالیدن پا ها به همدیگر یک امر نسبتا شایع و طبیعی است. بهتر است شما در این مواقع فاقد انگشت گذاشتن روی آن کار به نحوی ذهن کودک را منحرف کنید مثلا همان لحظه برای کاری صدایش بزنید، به او غذا تعارف کنید، بازی جدیدی را برپا کنید و به هر شکلی که می توانید ذهن او را از این مسئله دور کنید. اگر از ۳ سالگی به بالا این رفتار قطع نشد یا اضافه شد باید با مشاور مشورت کرد.

 

درباره سوالات جنسی کودکان تان چه می دانید؟خانواده، کودک، مسائل جنسی، مسائل جنسی کودکان، پرسش های جنسی کودک، سمینارما، سمینار ما

کودک می آموزد بدن خودش هم حریم شخصی دارد

 

هویت جنسی

سن ۳ تا ۶ سالگی زمان شکل گیری هویت و شخصیت جنسی کودک است. در این سن کودک با رفتار صحیح پدر و مادر و الگوگیری درست از آن ها هویت زنانه یا مردانه خود را پیدا می کند. در این سن پسران تمایل به برقراری ارتباط حسی با مادر دارند و دختر ها با پدر، این تمایل تا حدودی بوی جنسی می دهد و طبق آن چیزی که فروید مطرح می کند عقده های ادیپ یا الکترا در همین دوران شکل می گیرد.

 

پسر ها دوست دارند بدن مادر را ببینند و تماس های فیزیکی نزدیکی با او برقرار می کنند، همچنین دختر ها در مورد پدرشان این حس را دارند. از طرف دیگر حسادت شدیدی به همجنس خود دارند. چون تصور می کنند پدر یا مادر را از آن ها می گیرد. برای اینکه کودک به درستی این مرحله را پشت سر بگذارد باید با والد همجنس خود همانندسازی کند.

 

برای این همانندسازی باید به این نکات دقت کنید:

والدین باید خیلی توجه کنند که کودک متوجه ارتباط جنسیشان نشود. از حدود سن ۲ تا ۵. ۲ سالگی به بعد والدین پوشیدن لباسهای خیلی باز در منزل را کمتر کنند و حمام بچه ترجیحا با والد همجنس باشد.

 

هرگز لبهای بچه را نبوسید. چون لب جزو اعضای خصوصی بدن بچه محسوب می شود و او باید این نکته را بداند. مدت زمانی که والد همجنس با بچه می گذراند و کارهای مطابق جنسیتشان انجام می دهند باید زیاد شود.

 

هرگز رفتارهایی راکه حس طردشدگی در کودک ایجاد می کند انجام ندهید فقط به شکلی زیرکانه او را به سمت همسرتان سوق دهید.

 

هویت جنسی،بحران کودکی

 

درباره سوالات جنسی کودکان تان چه می دانید؟خانواده، کودک، مسائل جنسی، مسائل جنسی کودکان، پرسش های جنسی کودک، سمینارما، سمینار ما

در این بازی بچه ها به بهانه معاینه کردن به اندام همدیگر دست می زنند

 

بازی های جنسی

یکی از آشنا ترین بازی های همۀ بچه ها در سنین ۳ تا ۷ سالگی دکتر بازی است. در این بازی بچه ها به بهانه معاینه کردن به اندام همدیگر دست می زنند و دنبال کشف بدن جنس مخالف هستند. در چنین مواقعی نباید با کودکمان برخورد ناخوشایندی کنیم چرا که حس سرخوردگی و ترس درخصوص مسائل جنسی در او نهادینه می شود. فقط باید بدانید این بازی ها امری طبیعی است و تنها باید برای آن حد و مرز مشخص کنید. یکی از راه های تعیین حد و مرز این هست که به فرزندتان یاد بدهید بعضی اندام ها کاملا خصوصی هستند و همیشه باید پوشیده بمانند و در حضور دیگران نباید آن ها را نشان داد.

 

اگر زمانی با این صحنه مواجه شدید که فرزندتان مشغول نشان دادن اندام جنسی خود به بچه ای دیگراست سریع فضایی را برایش ایجاد کنید که اینکار از ذهنش دور شود و لا به لای حرف ها به او یادآوری کنید که نباید کسی قسمت های خصوصی بدنش را ببیند. آن ها باید بدانند نه فقط در مورد این مسائل نباید با کسی حرف بزنند بلکه اگر بچه کوچک تری هم از آن ها سوالی پرسید نباید به او جواب بدهند و باید بگویند از پدر یا مادرت بپرس.

 

درباره سوالات جنسی کودکان تان چه می دانید؟خانواده، کودک، مسائل جنسی، مسائل جنسی کودکان، پرسش های جنسی کودک، سمینارما، سمینار ما

هویت جنسی در بچه ها از سه سالگی شکل می گیرد

 

این کار یکی از روش هایی است که بچه یاد می گیرد با غریبه ها در این مورد اصلا حرف نزند. هویت جنسی در بچه ها از سه سالگی شکل می گیرد. کودکان در این سن می توانند تشخیص دهند دخترند یا پسر. آن ها تدریجی با نقش خود به عنوان دختر یا پسر آشنا می شوند و می توانند دوستان و بازی های مناسب سنشان را انتخاب کنند. اصولا پسر ها نسبت به دختر ها بازی های خشن تر و پرسر و صداتری را دوست دارند.

 

در این سن بهتر است پسر اطراف پدرش باشد و کارهای مردانه را یاد بگیرد. دختر با مادرش بماند و فعالیت ها و حرکاتش دخترانه شود. اما در خانواده تک والد یا زمانی که والد همجنس کمتر در منزل هست نقش والد جنس مخالف بسیار سخت می شود. در این شرایط والد جنس مخالف باید خیلی مراقب باشد که کودک با تقلید رفتار او هویت جنسی اش تغییر شکل پیدا نکند.

 

اگر کودکی در این سن مشکل هویت جنسی اش به بهترین شکل حل شود و فرق اندام خصوصی و غیرخصوصی را بداند و هرگز از پدر و مادرش نترسد، در آینده اگر به هر دلیلی درمورد مسائل جنسی دچار حادثه ای شد یا کسی آزارش داد هم می تواند از پس خودش بربیاید و هم از خانواده مخفی نمی کند. به طور کلی خانواده بهترین و تنها محرم بچه ها هستند و باید با برخوردهای صحیح این باور غلط راکه بچه با سوالات جنسی مرتکب کار وحشتناکی شده از ذهنش دور کنند. فقط در این صورت است که می توانند این مرحله سخت را به راحتی بگذرانند و بچه هایی با هویت جنسی سالم تحویل جامعه بدهند.

 

 

.

منبع : seminarema.com