آکاایران: بسیاری از افراد تصور می‎کنند افسردگی تنها گریبان‎گیر بزرگسالان می شود، درحالی که کودکان نیز دچار افسردگی می شوند.

   به گزارش آکا ایران ، بسیاری از افراد تصور می‎کنند افسردگی تنها گریبان‎گیر بزرگسالان می شود، درحالی که کودکان نیز دچار افسردگی می شوند.راه‎های متعددی برای        تشخیص مشکلات روانی کودکان وجود دارد که مهم ترین آن‎ها ناراحتی مداوم و نگرانی‎های بی‎دلیل کودک است که به موضوع خاصی مربوط نمی شود. در این خصوص        والدین می‎توانند عکس‎العمل کودک شان را هنگامی که مسأله ناراحت کننده‎ای رخ می دهد ببینند، برای مثال زمانی که کسی می میرد، طبیعی است که اقوام و اطرافیان  ناراحت شوند اما اگر عکس‎العمل کودک در مقابل با این اتفاق بسیار شدید و افراطی باشد یا مدت زیادی طول بکشد، این موضوع یکی از نشانه‎های افسردگی است.

همچنین اگر نوجوانی قادر به انجام تکالیفش در مدرسه نباشد و علاقه‎اش را به فعالیت‎هایی که در گذشته به آن‎ها داشته از دست بدهد، این تغییر نیز یکی از علایم اصلی ابتلا به افسردگی محسوب میشود، بنابراین با شناسایی این علایم می‎توان افسردگی در کودکان را تشخیص داد.

اگر احساس کردید کودک تان دچار افسردگی شده است شاید اندکی مقابله با آن سخت باشد اما در این زمینه اولین راه صحبت کردن با اوست. تلاش کنید تا مشکلاتش را شناسایی کرده و این که چه چیزی علت بروز مشکل است را بیابید.

نباید نسبت به مشکلات فرزندان بی‏ تفاوت بود. در صورتی که صحبت کردن با کودک راهگشا نبود، می‏ توان از مشاوران خانواده، اقوام و نیز از روش رفتار درمانی شناختی که نوعی از گفتاردرمانی است زیر نظر متخصص کمک گرفت، به علاوه در صورت مراجعه به پزشک و با توجه به افسردگی حاد، داروهای شیمیایی و مناسب اطفال یا نوجوانان  تجویز می‎شود.  احتمال ابتلا به افسردگی در کودکانی که یکی از والدین آن‎ها افسرده است، دو برابر و در کودکانی که هر دو والد آن‎ها افسردگی را در زندگی تجربه کرده‎اند، چهار برابر بیشتر از سایر کودکان است. باید در نظر داشته باشیم که همه کودکان و نوجوانان نیازمند دریافت حس احترام، ارزشمندی و دوست داشته شدن از سوی دیگران هستند و نیاز شدیدی به برقراری ارتباط با والدین شان دارند.

گردآوری: آکا ایران

.

منبع : baxiran.com