آکاایران: کودکان باید از سنین کم بدانند به عنوان عضوی از خانواده به کار آنها در خانه اهمیت داده می شود اما چگونه می توان کودکان را از سنین کودکی مسئولیت پذیر کرد؟
به گزارش آکا ایران به نقل از فارس ، سایت سلامت و بهداشت فرانسوی در مقاله ای نوشت: از اینکه از فرزندان تان بخواهید در کار خانه کمک کنند، دریغ نکنید و حتی اگر می دانید مشتاق نیستند، از آنها بخواهید کاری انجام دهند.

کار کردن کودکان از زمان طفولیت، آنها را مسئولیت پذیر بار می آورد و اعتماد به نفس آنها را در مسئولیت پذیری و انجام کار بالا می برد؛ واگذاری انجام کاری به کودکان صرف نظر از سن، برای اینکه آنها را در کارها مشارکت دهید و توجه بیشتری به آنان کنید نیز اهمیت دارد.

برخی از والدین دوست دارند کودکان خود را مسئول بار بیاورند اما از راه و روش این کار آگاه نیستند، ما در اینجا چند روش به شما پیشنهاد می کنیم که نه تنها مضر نیست بلکه خیلی هم موثر است.

کودکان زیر 6 سال:

کودکان زیر 6 سال دوست دارند هر کاری را تقلید کنند و احساس می کنند بزرگ شده اند؛ آنها عاشق کمک کردن به والدین هستند و خود به خود کارهایی که به آنها داده شده یا نشده را انجام می دهند؛ این کودکان باید یاد بگیرند به تنهایی لباس خود را عوض کنند و شلوار بپوشند؛ حتی اگر مسئولیت هایی که به آنها داده می شود، کوچک باشد در مسئولیت پذیری آنها موثر است؛ وقتی به این کودکان کاری واگذار می شود می خواهند نشان دهند مانند بزرگ ترها قادر به انجام آن هستند.

آوردن دستمال، هم زدن سالاد، گذاشتن مجله یا روزنامه بر روی میز یا امثال این وظایف، آنها را خوشحال می کند، در ضمن یاد می گیرند در خانه کاری انجام دهند؛ اگر کودک خسته بود اصرار نکنید، البته کودک ممکن است نتواند مانند بزرگ ترها سریع کاری را انجام دهد اما از او گله نکنید بلکه تشویقش کنید. سعی کنید با بازی و سرگرمی کاری را به آنها یاددهید و کار به صورت یک سرگرمی در اختیار آنها قرار بگیرد.

کودکان دبستانی:

باید برای انجام کار در یک کودک دبستانی انگیزه ایجاد کنید و بگذارید کیف خود را به تنهایی مرتب کند، لباس هایش را خود آماده کند و ساندویچی که قرار است در زنگ تفریح بخورد، خود درست کند اما در کنارش بایستید، به وی آموزش دهید و تشویقش کنید.

این کار باعث می شود احساس مسئولیت کند و بداند او نیز به عنوان یکی از اعضای خانواده، مسئولیت هایی دارد که باید خود انجام دهد و نیازهای خود را تا آنجا که در توان دارد، انجام دهد.

به گزارش آکا ایران به نقل از فارس نیوز ، والدین باید از کودکان بخواهند تا در خانه کمک کند و بداند در خانه وظایفی بر عهده اوست مثلاً اسباب بازی ها را پس از بازی کردن جمع کند؛ این حس مسئولیت اگر از کودکی در او ایجاد نشود، زندگی کردن در بزرگسالی برای او خیلی سخت می شود و هیچوقت در مورد هیچ مسئله ای احساس مسئولیت نمی کند.

کودک باید بداند برخی از کارها در هفته یک یا دو بار انجام می شود مثلا یک یا دو روز در هفته باید اتاق خود را تمیز کند یا برخی از کارهای آشپزخانه (در حد توان کودک) به عهده اوست مثل چیدن میز غذا.

در اوایل با راهنمایی و کمک کردن به آنها می توانید کودکان را آموزش دهید اما بعد از مدتی باید به یک وظیفه تبدیل شود؛ کودک باید بداند برخی کارها در اولویت هستند و ترتیب و نظم در کار بسیار مهم است و باید بداند در مورد وظایف خود مشورت کند.

بعد از انجام کارها باید آنها را تشویق کنید، در مورد کارهایشان نظر دهید و در صورتی که کار درست انجام شود، پاداش بهتری بگیرند.

 منظور از پاداش لزوماً پول نیست شاید یک بار پول باشد اما هر بار با تعریف کردن و هدیه های خیلی کوچک می توانید کودک را تشویق کنید ا کاری انجام دهد؛ این کار باعث می شود توقع زیادی در مقابل کاری که انجام داده است، نداشته باشد و بداند این وظیفه است و برای مزد و پاداش انجام نداده است؛ یک کلمه دلپذیر، تشکر و در مقابل دیگر اعضاء خانواده از وی تعریف کردن، او را تشویق به کار می کند.

نوجوان:

وقتی کودکان به سن نوجوانی می رسند باید کارهایی در حد توان آنها خواست، دیگر کودک نیستند که نتوانند کارهای سخت تر را انجام ندهند، آنها قادر به انجام کارهای بیشتری هستند و مسئولیت ها و کارها را بهتر درک می کنند. در این سن کودکان می توانند کارهای بسیاری انجام دهند مثل سالاد درست کردن پوست کندن سیب زمینی، طرز تهیه یک غذای بسیار ساده مثل پوره، شستن ماشین، جارو کردن، شستن ظرف ها و در بسیاری از کارهای دیگر می توانند به خانواده کمک کنند.

گردآوری: آکا ایران

.

منبع : baxiran.com