آکاایران: چگونه کودکان را به خوردن سبزیجات علاقه مند کنیم؟

آکاایران: کودکان معمولاً اسفناج، هویج و چغندر یا سبزیجاتی مشابه اینها را دوست ندارند اما آنها باید یک رژیم غذایی سالم و متعادل دارا باشند. 

به گزارش آکا ایران به نقل از فارس نیوز هیچ وقت نمی توان کودکان را مجبور کرد کاری را انجام دهند اما میتوان آنها را به تدریج به خوردن سبزیجات علاقه مند کرد، این کار را باید با صبر و حوصله همراه با بازی و سرگرمی انجام داد.

کودکان را از زمانی که شروع به غذا خوردن می کنند باید به خوردن سبزیجات عادت داد، اگر تا به حال این کار را نکرده اید می توانید از همین امروز آنها را با سبزیجات آشنا کنید و در وعده های غذایی آنها سبزیجات را اضافه کنید؛ در وحله اول ممکن است طعم سبزیجات مختلف برای آنها عجیب باشد اما به مرور علاقه مند می شود.

کودکان عاشق تقلید کردن از بزرگ ترها هستند، پس باید افراد بزرگ سال در خانه از سبزیجات مصرف کنند تا کودک با مشاهده آنها به سبزیجات علاقه مند شود. ذائقه کودکان را می توان از همان کودکی تغییر داد.

مثلاً در سالاد به غیر از کاهو، خیار و گوجه فرنگی، نخود نیز اضافه کنید، شکل و اندازه نخود سبز پخته شده کودکان را به خوردن سبزیجات علاقه مند می کند.

چگونه کودکان را به خوردن سبزیجات علاقه مند کنیم؟ چگونه کودکان را به خوردن سبزیجات علاقه مند کنیم؟

یک سوپ خوشمزه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است، می توانید هر روز سوپ های مختلف با طعم های مختلف برای آنها تهیه کنید، این کار باعث می شود کودک با طعم و مزه های مختلف آشنایی پیدا کند.

کودکان را در خوردن سبزیجات تشویق کنید حتی برای خوردن سبزیجات به آنها جایزه بدهید؛ البته تشویق در تمام موارد ضروری است؛ این امر بخصوص در آغاز بسیار مهم است.

برخی سبزیجات مانند کلم بروکلی باید به قطعات کوچک تر خورد شوند یا در میان موادغذایی دیگر پنهان شوند یا با اضافه کردن سس رنگ آنرا تغییر دهید زیرا کودکان به سبزیجات سبز رنگ علاقه ای ندارند.

سبزیجات را همراه با موادغذایی که دوست دارند مخلوط کنید، به عنوان مثال گل کلم را با هویج له شده یا پنیر آب شده می توان مخلوط کرد.

چگونه کودکان را به خوردن سبزیجات علاقه مند کنیم؟ چگونه کودکان را به خوردن سبزیجات علاقه مند کنیم؟

به گزارش آکا ایران به نقل از فارس شکل و ترکیب وعده غذایی بر روی کودکان اثر دارد، سعی کنید غذایی که در بشقاب کودک می کشید تزئینی سرگرم کننده داشته باشد.

برای خرید سبزیجات کودک را همراه خود ببرید و در خرید از وی کمک بخواهید، پیاده روی به منظور خرید کردن اثر مفید بر روی کودک دارد؛ در هنگام خرید سبزیجات، نام  سبزیجات را به گونه ای سرگرم کننده به آنها معرفی کنید و با اسم سبزیجات آشنایشان کنید.

اگر حیاط دارید در باغچه خانه خود سبزیحات بکارید، این کار را با کودک خود انجام دهید.

اگر کودک شما یکی از سبزیجات مثلاً گوجه فرنگی را دوست ندارد سعی کنید آن را بپزید یا به تکه های کوچک و مدل دار خورد کنید یا به آن کمی نمک بزنید.

چگونه کودکان را به خوردن سبزیجات علاقه مند کنیم؟ چگونه کودکان را به خوردن سبزیجات علاقه مند کنیم؟

برخی سبزیجات مانند سیب زمینی با شکلی که دارند موجب خنده کودک می شوند؛ برخی مانند گوجه فرنگی یا گیلاس در اندازه های مختلف هستند، سعی کنید سبزیجاتی که به کودکان می دهید کوچک ترین اندازه آن باشد.

اگر سبزیجاتی که در بشقاب کودک است دوست ندارد، فاقد هیچ عصبانیتی باید آنرا از بشقاب وی خارج کنید اما فردا همان سبزیجات را به شکلی دیگر در بشقابش قرار دهید، این کار را تا زمانی که کودک به خوردن آن سبزی علاقه مند شود ادامه دهید. به کودک طرز خورد کردن برخی سبزیجات را یاد بدهید، کودک با این کار احساس می کند در تهیه غذا شریک بوده و این عمل باعث می شود به خوردن آن ماده غذایی تشویق شود.

گردآوری: آکا ایران

.

منبع : baxiran.com