آکاایران: تغذیه کودک و اهمیت آن در سنین رشد

تغذیه کودک با غذاهای مناسب یکی از مهم ترین اقداماتی است که از باید از سوی والدین صورت بگیرد. هرچند گاهی خوردن میان وعده و هله هوله از سوی بچه ها ضرر چندانی ندارد اما فراموش نکنید که فرزند شما نیاز به دریافت ویتامین ها و مواد مغذی برای رشد مناسب و کافی دارد.
مطالعات پزشکی نشان می دهند کودکانی که برنامه غذایی سالمی ندارند از لحاظ ذهنی و جسمی از رشد کافی باز می مانند و به طور کلی زندگی آن ها به طور کلی کیفیت بالایی نخواهد داشت.

تغذیه مناسب چگونه به رشد و نمو کودک کمک می کند؟

از هر پدر و مادری بپرسید می گوید بچه ها خیلی زود بزرگ می شوند. متاسفانه، سرعت رشد در کودکانی که از تغذیه ضعیف رنج می برند طبیعی نخواهد بود و در سال اول حیات، کودک با یک دوره سریع رشد مواجه خواهد شد.

اگر فرزند شما آنچه را که در قالب یک تغذیه مناسب در این دوران نیاز دارد دریافت نکند، تاثیر آن را در سال های بعدی زندگی او خواهید دید. به همین دلیل است که تغذیه کودک با شیر مادر و استفاده از شیر خشک خوب از سوی والدین اهمیت دارد.

چیزی که به آن رشد دوران کودکی می گوییم با آغاز راه رفتن تمام نمی شود و کودک تا رسیدن به بلوغ در هر سال بین 6 تا 7 سال قد می کشد. دوره سریع رشد بعدی از اوایل  تا اواسط نوجوانی همزمان با تغییرات هورمونی و سایر مراحل مهم رشد صورت می گیرد. اگر کودکی در این دوره مهم از تغذیه مناسب برخوردار نشود، شاهد اثرات منفی آن در بزرگسالی خواهد بود.

+ مزایای مصرف شیر غنی شده برای کودکان

کودکی که ویتامین ها و املاح معدنی لازم را دریافت نکند، کوتاه تر و ضعیف تر از کودکی خواهد بود که در هنگام رشد مواد غذایی مناسب دریافت کرده است، با این که رشد تا حدی بستگی به ژنتیک دارد، تغذیه هم نقش مهمی در این میان بازی می کند. به عنوان مثال، بعید است کودکی که والدین، پدربزرگ و مادربزرگ او همگی حول 160 سانتی متر قد کشیده اند تا 170 سانتی متر قد بکشد. با این حال، اگر همین کودک دچار سوءتغذیه شود امکان دارد هیچگاه تا جایی که پتانسیل آن را داشته است قد نکشد.

علاوه بر میزان رشد، کودکانی که از سوءتغذیه رنج می برند همواره بروز مشکلاتی در مهارت های حرکتی و مشکلات جدی مثل کم خونی او را تهدید خواهند کرد. اگر در برنامه غذایی کودک کلسیم نباشد نیز خطر ضعف و شکننده بودن دندان ها و  استخوان ها وجود دارد که در نهایت منجر به پوکی استخوان می شود.

 تغذیه کودک و اهمیت آن در سنین رشد تغذیه کودک و اهمیت آن در سنین رشد

کیفیت زندگی

کودکانی که با تغذیه مناسب بزرگ می شوند همیشه شادتر از کودکانی اند که دچار سوءتغذیه هستند. کودکانی که مواد غذایی مورد نیاز بدنشان را دریافت نمی کنند انرژی کم تری دارند، به این معنی که دلشان نمی خواهد در انجام بازی های فیزیکی شرکت کنند. این شیوه زندگی کم تحرک در کنار تغذیه بد، مشکلات ثانویه بسیاری را به بار خواهد آورد.

مصرف شیر غنی شده چگونه به افزایش قد کودک کمک می کند؟

چنانچه کودک جز کالری چیز دیگری دریافت نکند و انرژی کافی برای مشغول شدن با بازی های و فعالیت های فیزیکی نداشته باشد دچار اضافه وزن خواهد شد. تقریبا همان خطراتی که اضافه وزن برای یک بزرگسال دارد، کودکان را نیز تهدید می کند. دیابت نوع دو، مشکلات قلبی عروقی و سرطان. هرچند ممکن است این مشکلات تا بزرگسالی مخفی بمانند اما هر چه کودک مدت زمان زیادی غذای مناسب نخورد و فعالیت جسمانی نداشته باشد احتمال بروز مشکلات طولانی مدت در او بیشتر می شود.

تغذیه مسئله بسیار مهمی برای فرزندان و والدین آن ها است، بنابراین تا جایی که می توانید درمورد تغذیه سالم اطلاعات کسب کنید، الگوهای مناسب داشته باشید و به فرزندتان در این مورد آموزش دهید.

.

منبع : kalleh.com