کودک خوش بین داشتن کار سختی نیست و باید شما والدین عزیز برای تربیت کودک خوش بین چند نکته اساسی را رعایت کنید. اگر می خواهید کودک خوش بین داشته باشید بهتر است 6 راهکار تربیت کودک خوش بین را در ادامه بخوانید و عمل کنید.

می خواهید بدانید چطور کودک خوش بین بار بیاورید؟ به هر حال بچه هایی که نیمه ی پُر لیوان را می بینند بهتر می توانند از پس چالش های زندگی بربیایند و شادتر هستند.

دلایل زیادی برای تشویق کودک خوش بین وجود دارد، مثلا تاثیرات بلند مدت مثبت نگر بودن بر سلامت روحی و جسمی شان. آیا می دانستید احتمال اینکه خوشبین ها بیشتر از 100 سال عمر کنند، خیلی بیشتر است؟ اما چطور باید چنین فرزندی پرورش دهیم؟ نکات زیر را عملی کنید تا ببینید که فواید آن چگونه نصیب تمام اهل خانه و تربیت کودک خوش بین می شود!

1. مرحله اول تربیت کودک خوش بین

توجه کردن به افکار منفی و آزاردهنده، بدبینی کلاسیک است! هر چه بیشتر در مورد مسائل مالی یا مشغله های کاری تان آه و ناله کنید، احتمال اینکه بچه ها از شما یاد بگیرند و تکرار کنند هم بیشتر است. در عوض سعی کنید در مورد کارها یا اتفاقات مثبتی که افتاده با بچه ها گفتگو کنید، مثلا: من امروز برای پروژه ای که روی آن کار می کنیم دست به ابتکار جالبی زدم! یا اینکه: امروز پشت ویترین مغازه با مجسمه ی بسیار زیبایی روبرو شدم که …. 

با هم قراری بگذارید و هر شب بهترین و بدترین اتفاق هایی را که آن روز افتاده بیان کنید، به جای اینکه روی منفی ها تمرکز کنید از آنها بگذرید و به مثبت ها بپردازید. در پایان نیز یک آروزی خوب برای فردای همدیگر بکنید.

2. مرحله دوم تربیت کودک خوش بین

حتی قبل از اینکه بچه ها به سن کودکستان برسند، بهتر است لیستی از کارهایی که باید انجام دهند برای شان تهیه کنید و روی دیوار اتاق شان بچسبانید: مرتب کردن تختخواب، لباس پوشیدن، مسواک زدن و جمع و جور کردن اتاق و …

تا زمانی که کارهای شان را انجام نداده اند به آنها اجازه ندهید سر میز صبحانه حاضر شوند. این کار هم از حجم مسئولیت های شما کم می کند و هم بچه ها از انجام این روتین سود می برند. مثلا ممکن است یک روز هیجان زده پیش شما بیایند و بگویند: مامان نمی دونی چقدر تختم رو خوب درست کردم، بیا ببین! فرزندتان با انجام کار درست، احساس غرور خواهد کرد.

بچه ها تا زمانی که فرصتی برای اثبات توانایی و ارزش های خود پیدا نکنند، مثبت اندیش نخواهند شد. بی اعتمادی به بچه ها در انجام کارها باعث می شود آنها احساس ناتوانی و ضعف کنند. تربیت کودک خوش بین کارهایی که به عهده ی بچه ها می گذارید باید متناسب با سن آنها باشد، چون هدف این است که موفق به انجام آن شوند. یک کودک دو ساله می تواند اسباب بازی هایش را جمع کند، یک کودک سه ساله می تواند لباس های تا شده را در کمد جا بدهد و یک کودک چهار ساله می تواند بشقاب ها را به آشپزخانه ببرد و در سینک ظرفشویی بگذارد.

3. مرحله سوم تربیت کودک خوش بین

همه ی ما تمام تلاش خود را می کنیم تا از فرزندان مان در برابر آسیب ها محافظت کنیم. طبیعی است وقتی کودک تان هنوز اسکیت بازی کردن را بلد نیست نگرانش باشید و او را از این بازی منع کنید، اما اگر در شرایطی که چندان خطری موجود نیست و کودک در انجام کاری کاملا فاقد مهارت نیست جلوی او را بگیرید، به اعتماد بنفس او ضربه زده اید و او را تشویق به بدبینی کرده اید.

نگرانی های بی جا را رها کنید و اجازه دهید تربیت کودک خوش بین به تنهایی از پله های سرسره بالا برود. به مرور زمان، ریسک های بزرگ تری برایش ایجاد کنید مثلا بالا رفتن از صخره های بزرگ تر. نباید زمینه ی ترس از چیزهای نوین را در کودک تان فراهم کنید، بلکه باید شرایطی برایش مهیا کنید که بابت موفقیتش فریاد بزند و بگوید: من تونستم!

4. مرحله چهارم تربیت کودک خوش بین

اجازه دهید کودک تان خودش از خودش دفاع کند و شما دخالتی نکنید. اگر در یک دعوای کودکانه فرزند شما بتواند فاقد کمک شما از حق خودش دفاع کند. مداخله کردن برای بزرگ تر ها کار بسیار راحتی است اما باید بگذارید کودک شما از تمام توان خود برای انجام کارهایشاستفاده کند و در مورد توانمندی هایش به یک باور مثبت برسد.

5. مرحله پنجم تربیت کودک خوش بین

ممکن است پسر کلاس اولی تان کلافه و خسته پیش شما بیاید و بگوید: من از ریاضی چیزی سر در نمی آورم! متاسفانه یک شکست به تنهایی کافیست تا احساس ناکامی پایدار را در او ایجاد کند: «من باهوش نیستم!»، «من نمی تونم فوتبال بازی کنم!» یا «من حتی یک خط صاف هم نمی تونم بکشم!».

برای پیشگری از این گونه نتیجه گیری ها، سعی کنید طرز نگاه فرزندتان را تغییر بدهید. برای اینکه افکارش را به سمت مثبت ببرید، باید بگویید: «یاد گرفتن ورزش نوین، اولش سخت است» یا «می دونم که هنوز ساعت بلد نیستی، اما به زودی یاد می گیری». اجازه دهید بداند که تنها کسی نیست که احساس ناتوانی می کند و بسیاری از بچه ها با این مسئله روبرو می شوند. می توانید از تجربیات خودتان برایش بگویید که برای موفق شدن، چند بار شکست خوردید و چقدر تلاش کردید. با اشاره کردن به سایر مهارت های او، کمکش کنید تا امیدوار بماند: 

تربیت کودک خوش بین یادت هست زمانی خوندن بلد نبودی اما کم کم یاد گرفتی و حالا به راحتی کتاب می خونی؟ این رو هم یاد می گیری».

6. مرحله ششم تربیت کودک خوش بین

امید الکی به بچه ها دادن، آسیب زدن به آنهاست، تربیت کودک خوش بین چون به زودی واقعیت را خواهند فهمید و به اعتماد بنفس شان لطمه خواهد خورد. وقتی در مورد موضوعی به فرزندتان دلخوشی بیهوده می دهید، او انتظار اتفاق خوشایندی را دارد و اگر با عکس این موضوع روبرو بشود، تاثیر کاملا معکوس هم می گیرد. خوشبینی، نیازمند واقع بینی و واقع اندیشی است، نه دلگرمی های دروغی. فرزند شما باید برای هر چیزی آماده باشد.

اگر قرار است به شهر یا محل دیگری نقل مکان کنید، به فرزندتان نگویید خیلی زود دوستان بسیار خوبی پیدا می کنی و پیدا کردن وستان نوین اصلا کار سختی نیست. تربیت کودک خوش بین باید بگویید؛ رفتن به مکان نوین سختی های خودش را دارد و ممکن است کمی طول بکشد تا بتوانی دوستان جدیدی پیدا کنی ولی بالاخره این اتفاق خواهد افتاد.

.

منبع : samatak.com