آکاایران: روش های جلوگیری از بارداری

افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند و می خواهند از بارداری اجتناب کنند، باید درباره گزینه های کنترل بارداری آگاهی دارا باشند. برای جلوگیری از بارداری انواع روش های پیشگیری وجود دارد. با این حال، تنها روش کاملا قابل اطمینان این است که از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنید.

انجمن تنظیم خانواده (FPA) انگلستان ادعا می کند که اگر ۹۰ درصد زنانی که فعالیت جنسی دارند از روش های پیشگیری استفاده نکنند، در ۱۲ ماه سال باردار خواهند شد. هر فردی که فاقد هیچگونه روش پیشگیری از بارداری، رابطه جنسی داشته باشد، حتی اگر اولین رابطه اش باشد، در معرض بارداری قرار دارد.


بیشتر بخوانید:

بارداری پوچ + نشانه ها و روش پیشگیری


روش های مانع بارداری

روش های مانع، از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کنند. این روش هاعبارتند از:

 1. کاندوم های مردانه

کاندوم های مردانه و زنانه تنها روش جلوگیری از بارداری هستند که از عفونت های منتقله از راه جنسی نیز محافظت می کنند.

با توجه به اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، کاندوم های مردانه اگر به درستی استفاده شوند، بیش از ۸۰ درصد در برابر بارداری موثر خواهند بود.

برای استفاده صحیح از کاندوم مردانه:

 • سایز مناسب را انتخاب کنید.
 • کاندوم را روی سر آلت تناسلی قرار دهید. چنان چه فرد ختنه نشده است، ابتدا پوست ناحیه ختنه گاه را عقب نگه دارید.
 • برای خالی کردن هوای داخل کاندوم، سر آن را مقداری فشار دهید.
 • کاندوم را روی سطح آلت تناسلی بکشید و مراقب باشید که آن را پاره نکنید.
 • پس از مقاربت، پایه کاندوم را قبل از بیرون کشیدن آلت تناسلی از مهبل (واژن) نگه دارید.
 • کاندوم را خارج کرده و بیرون بیاندازید و هرگز از آن مجددا استفاده نکنید.

اکثر کاندوم های مردانه از لاتکس ساخته شده است، اما انواع دیگر برای افرادی که به لاتکس حساسیت دارند نیز موجود است. اگر از روغن های روان کننده (لوبریکانت) استفاده می کنید، حتما اطمینان حاصل کنید که با جنس کاندوم مورد استفاده سازگار است. برای مثال، کاندوم های لاتکس را فقط می توانید با روان کننده های (لوبریکانت) پایه آب استفاده کنید.

کاندوم های فاقد نسخه و یا فاقد لاتکس از سوپر مارکت ها، داروخانه ها و یا به صورت آنلاین قابل خریداری هستند.

 1. کاندوم زنانه

کاندوم زنانه نیز فاقد نسخه قابل خریداری است. آنها می توانند به جای یک کاندوم مردانه استفاده شوند، اما نباید هرگز از آن ها هم زمان استفاده کرد.

بر طبق گزارش CDC، کاندوم های زنانه حدود ۷۹ درصد، برای پیشگیری از بارداری، موثر هستند.

در حال حاضر کاندوم های زنانه از داروخانه ها و به صورت آن لاین قابل خریداری هستند.

 1. دیافراگم

دیافراگم یکی دیگر از روش های مانع برای پیشگیری از بارداری است که فرد آن را در داخل واژن قرار می دهد. باید حتما به این نکته توجه داشت که قبل از استفاده، دیافراگم را به مواد اسپرم کش آغشته کنید.

در صورت استفاده از اسپرم کش، CDC تخمین می زند که دیافراگم تقریبا ۹۰ درصد موثر است.

فرد باید دیافراگم را چند ساعت قبل از مقاربت وارد واژن کرده و آن را برای ۶ ساعت بعد از رابطه جنسی در جایی نگه داشته و بعد از ۲۴ ساعت پاک کند. لازم به ذکر است که دیافراگم در مقابل STI (بیماری های مقاربتی) از شخص محافظت نمی کند.

 1. پوشش دهانه رحم

پوشش دهانه رحم (که به صورت FemCap در ایالات متحده فروخته می شود) شبیه به یک فنجان سیلیکونی نرم است که به صورت عمیق درون واژن قرار می گیرد. این پوشش در واقع برای جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک است.

میزان اثربخشی این پوشش، با توجه به منابع مختلف، متفاوت است.  اما بر اساس تخمین سازمان تنظیم خانواده آمریکا، میزان اثربخشی آن در حدود ۷۰ تا ۸۵ درصد است. باید توجه کرد که این پوشش جلوی بیماری های مقاربتی را نمی گیرد.

 1. اسفنج پیشگیری از بارداری

 اسفنج ضد بارداری یک روش کنترل بارداری است که فرد می تواند فاقد نسخه خریداری کند. این اسفنج از فوم پلی اورتان ساخته شده و حاوی اسپرم کش می باشد، و در عمق واژن قرار داده می شود تا مانع ورود اسپرم ها به رحم شود.

استفاده تنها از اسفنج ۷۶ تا ۸۸ درصد موثر است، اما وقتی که با کاندوم استفاده می شود، خطر ابتلا به بارداری و بیماری های مقاربتی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 1. اسپرم کش ها

اسپرم کش یک ماده شیمیایی است که اسپرم ها را غیر فعال می کند و فاقد نسخه پزشک هم قابل خریداری است. شما می توانید این ماده را همراه با روش های جلوگیری مانند کاندوم ها استفاده کنید.

اگر می خواهید که اسپرم کش را به تنهایی استفاده کنید، باید حداقل ۱۰ دقیقه قبل از رابطه جنسی آن را نزدیکی دهانه رحم قرار دهید. این روش به مدت ۶۰ دقیقه و تقریبا ۷۱ درصد مؤثر است.

ژل های اسپرم کش به صورت آنلاین یا از داروخانه ها، قابل خریداری هستند. شما می توانید برای آگاهی از موثرترین روش استفاده از اسپرم کش ها، با یک دکتر مشورت کنید.

روش های هورمونی

روش های هورمونی کنترل بارداری، از طریق متوقف کردن تخمک گذاری، مانع انتشار تخمک از تخمدان ها می شوند. این نوع از روش های جلوگیری فرد را در مقابل بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند.

اکثر روش های هورمونی پیشگیری از بارداری، به استثنا روش های اضطراری، فقط از طریق نسخه پزشک قابل خریداری است و معمولا به صورت آنلاین در دسترس نیست.

 1. قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری یکی از روش های رایج پیشگیری از بارداری در دنیا می باشد.

آکاایران: 15 روش برای جلوگیری از بارداری

مارک های مختلفی از قرص های ضد بارداری در دسترس عموم هستند و طبق یافته های خدمات بهداشت ملی انگلستان (NHS)، در صورت تجویز پزشک، بیش از ۹۹ درصد، موثر واقع می شوند.

با این حال، با استفاده معمول، آن ها ۹۵ درصد موثر هستند.

دو نوع قرص ضد بارداری وجود دارد:

 • قرص ترکیبی که حاوی استروژن و پروژسترون است: باید هر روز و طبق دستور پزشک مصرف شود. این قرص ها اغلب فاقد هورمون هستند. هنگام مصرف قرص ها، فرد باید دوره عادت ماهانه داشته باشد.
 • مینی قرص که فقط شامل پروژسترون است: فرد باید این قرص را هر روز و در یک زمان خاص فاقد وقفه مصرف کند. کسی که این قرص را مصرف می کند، لزوما نیاز نیست دوره عادت ماهانه منظم داشته باشد.
 1. پچ های ضد بارداری

طبق اظهارات NHS، پچ ضد بارداری، در صورتی که به درستی استفاده شود، تا حدود ۹۹ درصد موثر است. با استفاده معمول، اثربخشی آن تقریبا ۹۰ درصد می شود.

فرد می تواند یک پچ ضد بارداری را در محل های زیر قرار دهد:

 • کمر
 • باسن
 • معده
 • بازو

این پچ ها را می توان تا سه هفته روی پوست چسباند و در هفته چهارم که در واقع مربوط به دوران قاعدگی است نیاز به چسباندن آن ها نیست. این پچ ها ممکن است ناراحتی های پوستی ایجاد کند.

 1. تزریق آمپول ضد بارداری

آمپول های ضد بارداری (Depo-Provera) معمولا توسط پزشک و هر ۱۲ هفته تجویز می شود. با توجه به یافته های CDC، هنگامی که این آمپول ها به درستی استفاده شود و فرض بر این باشد که فرد در زمان مشخص دارو را دریافت می کند، بیش از ۹۰ درصد در جلوگیری از بارداری موثر است.

با توجه به داده های سازمان تنظیم خانواده آمریکا، پس از آنکه فرد مصرف این آمپول ها را متوقف کند، ممکن است ۱۰ ماه یا بیشتر طول بکشد تا باروری به حالت عادت بازگردد.

 1. حلقه واژینال

طبق گفته های NHS، حلقه کنترل بارداری که به عنوان NuvaRing شناخته می شود، در صورتی که به درستی استفاده شود، بیش از ۹۹ درصد موثر است اما به دلیل خطاهای انسانی، به طور معمول کمتر از ۹۵ درصد اثر دارد.

این حلقه کوچک و پلاستیکی به مدت ۳ هفته در واژن قرار می گیرد و برای جلوگیری از بارداری، هورمون هایی را در بدن آزاد می کند.

این حلقه باید به مدت ۷ روز برداشته شود تا قبل از قرار دادن حلقه نوین، دوره قاعدگی طی شود.

دستگاه ها و ایمپلنت های داخل رحمی

دستگاه های داخل رحمی (IUDs) و ایمپلنت ها، دستگاه های ضد بارداری بلند مدت هستند. سازمان NHS معتقد است که این دستگاه ها بیش از ۹۹ درصد در جلوگیری از بارداری موثر هستند، زیرا درصد خطاهای انسانی کمتری دارند. با این حال، این روش فرد را در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند.

 1. دستگاه های داخل رحمی

IUD یک دستگاه کوچک است که پزشک آن را وارد رحم می کند. دو نوع IUD وجود دارد:

 • دستگاه هورمونی: بعد از نصب، این دستگاه حداقل پنج سال قابل استفاده است. IUD های هورمونی به طور کامل تخمک گذاری را متوقف نمی کنند، بلکه از طریق ضخیم کردن دهانه رحم و تغییرات هورمونی، از ورود اسپرم به رحم جلوگیری می کنند. برند های معروف این دستگاه عبارتند از: میرنا، کایلین، لیلتا و اسکایلا.
 • دستگاه مسی: این دستگاه که به عنوان ParaGard فروخته می شود، یک IUD فاقد هورمون می باشد که با سیم مسی پوشانده شده است و اسپرم را از بین می برد. یک IUD مسی می تواند حدود ۱۰ سال از حاملگی جلوگیری کند.

عوارض های جانبی این دستگاه شامل لکه بینی بین دوره های عادت ماهانه، قاعدگی های نامنظم و گرفتگی عضلانی به هنگام عادت ماهانه است.

 1. ایمپلنت ها

ایمپلنت ها، یکی دیگر از روش های هورمونی کنترل بارداری هستند. یک پرستار یا دکتر میله ای به اندازه یک چوب کبریت را برای جلوگیری از حاملگی وارد بازو فرد می کند.

ایمپلنت ها با آزاد کردن هورمون پروژسترون در بدن مانع از تخمک گذاری می شوند. CDC برآورد می کند که ایمپلنت ها نیز بیشتر از ۹۹ درصد برای پیشگیری از بارداری موثر هستند.

ایمپلنت ها باید هر چهار سال یک بار تعویض شوند.

روش های دیگر

 1. تنظیم خانواده طبیعی

 15 روش برای جلوگیری از بارداری 15 روش برای جلوگیری از بارداری

روش طبیعی پیشگیری از بارداری شامل بررسی چرخه قاعدگی و اجتناب از رابطه جنسی در زمانی است که فرد در مرحله باروری در چرخه قرار دارد.

دوره بارداری هر فرد تقریبا ۶ تا ۹ روز در هر ماه طول می کشد و با تخمک گذاری و انتشار تخمک ها همراه است.

روش های مختلفی برای تنظیم خانواده طبیعی وجود دارد. بسیاری از افراد از علائم زیر برای فهم این که در دوران تخمک گذاری هستند یا خیر، استفاده می کنند:

 • اندازه گیری دما نرمال بدن
 • توجه به کیفیت و کمیت ترشحات دهانه رحم
 • ثبت جزئیات شروع و پایان چرخه خود طی چند ماه

چرخه باروری هر فرد متفاوت است، بنابراین هرکس باید به علائم شخصی خود دقت کند. با توجه به داده های CDC، روش های تنظیم خانواده طبیعی، زمانی که به طور دقیق بررسی و دنبال شوند، حدود ۷۶ درصد موثر هستند.

 1. روش اضطراری پیشگیری از بارداری

این روش ها، در مورد رابطه جنسی محافظت نشده یا روش های کنترل بارداری ناموفق مانند کاندوم پاره شده یا عدم استفاده از قرص ضد بارداری، برای کاهش خطر ابتلا به بارداری استفاده می شوند.

روش های اضطراری پیشگیری از بارداری نباید به جای روش های معمول آن استفاده شود.

دو نوع روش پیشگیری اورژانسی وجود دارد:

 • قرصهای اضطراری (اورژانسی) ضد بارداری: افراد باید این قرص هورمونی را ظرف ۳ روز از زمان مقاربت مصرف کنند. هر چه زودتر فرد از آن استفاده کند، اثر بیشتری دارد، بنابراین باید در اسرع وقت پس از رابطه جنسی مصرف شود. این قرص معمولا حاوی لونورژسترل یا Levonorgestrel است. شما می توانید آن را از یک پزشک یا داروخانه خریداری کنید.
 • IUD مسی: IUD ParaGard می تواند تا ۵ روز پس از رابطه جنسی برای جلوگیری از حاملگی استفاده شود. با توجه به اطلاعات سازمان تنظیم خانواده آمریکا، این روش در دوره زمانی ۵ روزه تا حدود ۹۹ درصد موثر است.
 1. عقیم سازی

زن و مرد، در دو، می توانند با روش هایی میزان باروری خود را به طور دائمی کاهش دهند. سازمان NHS معتقد است که این روش ها معمولا بیش از ۹۹ درصد در جلوگیری از بارداری موثر هستند، اما فرد را از ابتلا به STI ها محافظت نمی کنند.

مرد ها می توانند عمل  وازکتومی انجام دهند که شامل برداشتن لوله هایی است که اسپرم را حمل می کنند. این کار یک روش جزئی است که مستلزم بستری شدن نیست. عمل  وازکتومی در برخی موارد قابل برگشت است. با این حال، باروری پس از بازگشت همیشه به طور کامل موثر نخواهد بود.

زنان می توانند از روشی به نام بستن لوله ها استفاده کنند. این عمل شامل بستن لوله های فالوپی است. این روش معمولا دائمی است اما در موارد نادر، لوله ها می توانند دوباره به هم متصل شده و باعث بارداری شوند.

زمان انجام آزمایش بارداری

بانوان می توانند درصورت مشکوک بودن به بارداری و یا شکست روش های اخیر شان برای پیش گیری، آزمایش بارداری انجام دهند.

علائم حاملگی عبارتند از:

 • عادت ماهانه با تاخیر و یا عدم وجود آن
 • بزرگ یا سفت شدن سینه ها
 • خستگی
 • افزایش ادرار
 • حالت تهوع
 • استفراغ

تست های بارداری ارزان از طریق فروشگاه ها، داروخانه ها و یا به صورت آن لاین قابل خریداری هستند اما بهتر است برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه شود.


بیشتر بخوانید:

زمان تست بارداری چند روز بعد از رابطه جنسی ؟


نتیجه گیری

روش های بسیاری مانند روش های مانع، قرص های هورمونی، پچ ها و IUD ها برای جلوگیری از بارداری وجود دارد.

روش های مناسب برای افراد مختلف متفاوت است و هر فردی ممکن است قبل از انتخاب روش دلخواهش، راه های زیادی را امتحان کند.

روش های پیشگیری از بارداری با توجه به میزان اثربخشی آن ها متفاوت است. افرادی که از نظر جنسی فعال هستند باید با پزشک خود در مورد گزینه های در دسترس صحبت کنند تا بتوانند بهترین روش را انتخاب کنند.

در نهایت، به یاد داشته باشید که کاندوم های مردانه و زنانه تنها روش جلوگیری از بارداری هستند که مانع ابتلا به بیماری های مقاربتی می شوند.

medicalnewstoday

.

منبع : https:portal-rangi.com