آکاایران: چرا نباید کودکان را آرایش کنیم؟


آرایش کردن صورت دختربچه ها این روزها بسیار رواج پیدا کرده و همه مادران میگویند که عوارضی هم ندارد. اما این کار عوارض بد روحی و روانی روی فرزندتان می گذارد.

مضرات آرایش کردن کودک

متاسفانه این روزها استفاده از وسایل آرایشی برای کودکان را زیاد می بینیم. بعضی مادرها وقتی می خواهند به مهمانی بروند، رژلب یا رژگونه ای به صورت دختر بچه شان می زنند یا برای گرفتن یک عکس ساده در آتلیه، کودکشان را کامل آرایش می کنند و می گویند آرایش یک ساعته که عارضه ای ندارد!
اما غیر از عوارض موجود، بزرگ ترین ضرر استفاده از مواد آرایشی - بهداشتی، فرهنگ سازی غلط است. مادر به این ترتیب به فرزندش می آموزد آرایش کاری لازم است و تو با این کار دلپذیر می شوی.
متاسفانه به همین دلیل است که می بینیم بر عکس سایر کشورهای پیشرفته دنیا که در آن کودکان و نوجوانان و جوانان از لوازم آرایش استفاده نمی کنند، نوجوان و جوان های ما فاقد آرایش نمی توانند وارد جامعه شوند و حس می کنند فاقد آن دلپذیر نیستند.
فراموش نکنیم استفاده بی رویه از لوازم آرایشی- بهداشتی ( به دلیل اینکه منافذ پوست را می بندد) می تواند باعث تشدید بیماری های پوستی از جمله آکنه یا جوش غرور جوانی شود. حساسیت به نیکل، به خصوص اگر زمینه ژنتیکی حساسیت در فرد وجود داشته باشد نیز دور از ذهن نیست. کودکان، پوست نازک و حساسی دارند.
وقتی به صورت آنها مواد آرایشی حاوی فلزات سنگین می زنیم، این سموم به تدریج جذب بدنشان می شوند و می توانند عامل ابتلا به کم خونی های شدید و مقاوم به درمان باشند. برخی مادرها گمان می کنند کرم های آرایشی و کرم پودرها جایگزین مناسبی برای ضدآفتاب هستند و به جای استفاده از ضدآفتاب مخصوص بچه، کرم پودر به صورت کودک می زنند. شاید این دو ظاهر یکسانی دارا باشند اما عیار حفاظتی ضدآفتاب ها خاص است.
اگر کودکتان علاقه دارد مثل شما از وسایل آرایشی استفاده کند یا با روش تربیتی غلط او را به این سمت سوق داده اید، بهترین انتخاب کرم مرطوب کننده و ضدآفتاب است. در صورتی که کودکتان پوست خشکی دارد، به او یاد بدهید مرتب از مرطوب کننده ها استفاده کند اما اصلا لازم نیست انواع گرانقیمت را تهیه کنید. وازلین ساده بهترین انتخاب است. کرم ضدآفتاب نیز جزو ضروریات محسوب می شود. از 6 ماهگی، به خصوص وقتی به مناطق ساحلی سفر می کنید که شدت تابش نورخورشید بیشتر است، حتما کرم ضدآفتاب به پوست کودک بزنید. بهترین نوع برای کودکان، ضدآفتاب های مینرال یا فیزیکال است که عاری از فیلترهای شیمیایی هستند و SPF آنها نیز 30 تا 50 است.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : salamat.ir

.

منبع : seemorgh.com