آکاایران: ناخن جویدن کودکان، علت و راه حل هایی که والدین بهتر است بدانند

آکاایران: ناخن جویدن کودکان، علت و راه حل هایی که والدین بهتر است بدانند


علت ناخن جویدن کودکان چیست؟

هر بار که انگشتانش را به دهان می برد و ناخن هایش را می جود، به شدت عصبی و خشمگین می شوم و مدام تذکر می دهم « اگر ناخن هایت را بجوی، انگشتان زشتی خواهی داشت » این جمله دیگر وِرد زبان من شده است گرچه هیچ تاثیری هم در اصلاح رفتار کودکم ندارد.

ناخن به دهان می برد چون ....

گاهی ناخن جویدن نتیجه رفتار آموخته شده ای است که تنها پیامد مثبت و خوشایندی برای کودک به همراه دارد و گاه نیز به دلیل فشارهای عصبی و تنش های روزانه زندگی است. ناخن جویدن معمولا نشانی از درون آشفته و مضطرب کودک دارد. وقایع سخت و تلخی چون جدایی والدین، مرگ یکی از عزیزان و... یا حتی اتفاقات معمول زندگی مانند ورود یک نوزاد به خانواده، ورود به مدرسه و آغاز سال تحصیلی و ... می تواند باعث بروز این رفتار شود.
والدین و رفتار آنان گاهی عامل اصلی رفتار ناخن جویدن کودک است. بسیاری از والدین مضطرب و وسواسی یا فضای متشنج خانواده باعث می شود کودک با ناخن جویدن به نحوه رفتار والدین یا اطرافیان با او واکنش نشان دهد و این خود شیوه ای غیرمستقیم برای مقابله با هیجانات و بحران های عاطفی، کنترل اضطراب، بیان اعتراض و ابراز خشم درونی است. برخی از متخصصان معتقدند ناخن جویدن کودک به دلیل حضور در فضاهای پرتنش خانواده، عادتی زشت و ناپسند نیست، بلکه تنها مفری برای رهایی از تنش و استرس در کودک و روشی مفید برای دفاع از خود است و اگر کودک چنین نکند، رفتارش غیرعادی است.

راهکارهای عملی درمان ناخن جویدن

انتخاب شیوه ای درست برای مقابله و رویارویی با مساله ناخن جویدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا تاثیر زیادی بر روند درمان یا وخیم تر شدن اوضاع دارد. اگر کودکی دارید که ناخن هایش را می جود، باید:

زمان و مکان وقوع رفتار را شناسایی کنید

در سیر درمان، بررسی تعداد دفعات، شدت و مدت زمان این رفتار بسیار حائزاهمیت است، چون با توجه به آن می توانید راهبرد درمانی مناسب را اتخاذ کنید. مثلا ممکن است کودک در موقعیت های استرس زایی مانند تماشای تلویزیون، ناخن بجود، در این هنگام باید کاری کنید که در موقعیت استرس زا قرار نگیرد. با دادن شیء به دست او می توانید حواسش را پرت و او را سرگرم کنید. هنگامی که شدت این عادت کمتر شد، با تعیین پاداش، رفتار خوب را تقویت کنید. به عنوان مثال، برای تشویق هر بار ناخن نجویدن برچسبی به جدول برنامه های روزانه او اضافه کنید و به ازای هر ده برچسب برای او هدیه ای تهیه کنید.

مانع جلب توجه شوید

در برخی از موارد ناخن جویدن روشی برای جلب توجه دیگران است و عکس العمل والدین همان توجهی است که کودک خواستار آن است. اگر فرزند شما با انجام این عادت ناپسند به دنبال کسب توجه است، مانع این رفتار شوید. از تذکرات دائم و احساس خشم هنگام جویدن ناخن، که نوعی از توجه منفی است، بشدت امتناع کنید.

تصویرسازی کنید

همراه با کودک تصویری از ناخن آسیب دیده تهیه و وضعیت آن را با ناخن سالم مقایسه کنید، یا کودک را تشویق کنید تصویر دست های دلپذیر را در کتاب ها و مجلات جست وجو کند. آن را روی کمد یا آینه بچسبانید تا مرتب آنها را تماشا کند. همچنین می توانید هنگامی که کودک مشغول جویدن ناخن است، فاقد این که متوجه شود، از او فیلم یا عکسی تهیه کنید و سپس در موقعیتی مناسب آن را به کودک نشان دهید یا در مقابل کودک آینه ای قرار دهید تا هنگام جویدن ناخن، خود را تماشا کند. به احتمال زیاد کودک با مشاهده ناپسندی رفتار خود، به ترک این رفتار ترغیب خواهد شد.

کودک را بسیار در آغوش بگیرید

تحسین و توجه مثبت به کودک، باعث آرامش و امنیت خاطر او می شود. در طول روز، به دفعات متعدد، کودک را در آغوش بگیرید، او را ماساژ دهید و نوازشش کرده یا به طور کلامی از او تعریف و تمجید کنید.

قصه بگویید

داستان کودک قهرمانی را برای او تعریف کنید که با انجام راهبردها و توصیه های والدینش، در نهایت می تواند با مساله ناخن جویدن مواجه شود.

در مورد ناخن جویدن کودک تان با روان شناس مشورت کنید

گاهی ناخن جویدن، معلول شرایط استرس زای زندگی کودک است و فقط در یک دوره زمانی بروز می یابد، گرچه گاهی نیز پس از رفع واقعه استرس زا، عمل جویدن ناخن ها ادامه می یابد و هربار که کودک با موقعیت خاصی روبه رو می شود به طور خودکار این عمل را انجام می دهد. اگر استرس و اضطراب علت اصلی ناخن جویدن کودک باشد، مراجعه به روان شناس و در صورت لزوم روانپزشک الزامی است. گاهی تجویز روش های خاص ریلکسیشن یا داروهای ضداضطراب مفیدتر از هر روش رفتاری است.


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : چهاردیواری جام جم

.

منبع : seemorgh.com