آکاایران: نحوه پرورش هوش کودک

کودک «بله قربان گو» آینده ای ندارد!

کنجکاوی کلید پرورش هوش کودک است. اگر می خواهید فرزندی باهوش، با ذکاوت و با درایت داشته باشید، باید کاری کنید که فکر کند، کنجکاو شود و در ذهنش ابعاد مختلف یک موضوع را بسنجد. کودکی که فاقد هیچ سوال و واکنشی به همه حرف های شما تن می دهد قطعا در آینده پیشرفت بزرگی نخواهد کرد و سرخورده خواهد شد.

آکاایران: کودک «بله قربان گو» آینده ای ندارد!


برای رسیدن به چنین مهارتی نیاز نیست فرزندتان به نوجوانی برسد. بچه ها از سنین قبل از دبستان آماده یادگیری تفکر انتقادی می شوند؛ شیوه تفکری که باعث می شود آن ها هر چیزی را چشم بسته قبول نکنند و به سادگی نپذیرند.
تفکر انتقادی را باید از سنین پایین به کودکان آموزش دهید تا وقتی بزرگتر شدند در مقابل دوستان ناسالم، انتخاب های اشتباه یا حتی موج تبلیغات و مد و رسانه، بتوانند تصمیم درست بگیرند و از خودشان محافظت کنند. برای پرورش تفکر انتقادی در فرزندتان این روش ها را پیش بگیرید:
۱- داستان هایی با پایان مبهم تعریف کنید. چنین داستان هایی در مقایسه با آن هایی که نتیجه شان قابل انتظار است، بچه ها را به تحلیل بیشتر وا می دارند. مثلاً قصه ای برای او تعریف کنید و بگویید به نظرت آخرش چه می شود؟ یا بگویید: «به نظرت اگه قهرمان داستان این کار رو نمی کرد چی می شد؟» یا «تو اگه جاش بودی چی کار می کردی؟»
۲- از او سؤال بپرسید. درباره هر موضوعی می توانید سؤالاتی را مطرح کنید. مثلاً: می دونی چرا رنگ دریا آبیه؟ یا اینکه: به نظرت چرا بعضیا دزدی می کنن؟ پاسخ های او را به سؤالاتتان بشنوید و بعد، سعی کنید با راهنمایی های مناسب او را به جواب درست تر برسانید.
۳- به او فرصت تصمیم گیری بدهید و درهنگام تصمیم گیری، اجازه دهید به اندازه کافی فکر کند، دلایلش را بگوید و کاری را که درست می داند عملی کند. به جای او تصمیم نگیرید فقط راهنمایی های لازم را به او بدهید و خطرات و هشدار های لازم را بگویید.
۴- اجازه دهید خیال پردازی کند. از او درباره رؤیاهایش بپرسید. بگویید دوست دارد چه کار هایی انجام دهد یا از کدام یک از کارهایش رضایت بیشتری دارد و دلایلش را بشنوید. هر چیزی که باعث شود فرزندتان استدلال بیاورد، تفکر انتقادی را در او تقویت می کند.
۵- برای هر چیزی، قاعده و قانون نیاورید. اجازه دهید فرزندتان کار خودش را بکند حتی اگر با سلیقه شما جور نیست. اگر دامن قرمزش را با جوراب شلواری سرخابی پوشید، نگویید که این دو رنگ را با هم نمی پوشند. اگر در نقاشی اش خورشید را صورتی و دریا را سبز کشید، او را سرزنش نکنید. در دنیای کودک، هیچ باید و نبایدی مطرح نکنید مگر وقتی که ممکن است به او یا دیگران صدمه ای وارد شود.

.

منبع : tebyan.net